Dawca krwi

Potrzebna jest krew. Zgłoś się do Centrum krwiodawstwa

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu informuje, że potrzebna jest krew. Nie bądźmy głusi na ten apel.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zwraca się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w celu oddania krwi.

Krew potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa można znaleźć informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu

Przypominamy, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi . Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu.

Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach. Także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Raciborzu
Henryka Sienkiewicza 3A, 47-400 Racibórz
32 418 15 92
Terenowy Oddział w Rybnikuul. Rudzka 15, 44-200 Rybnik
tel. (32) 42 24 133
tel. (32) 42 22 774
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.30
Rejestracja dawców do godz. 13.30
Terenowy Oddział w Wodzisławiu Śląskimul. Radlińska 68, 44-286 Wodzisław Śląski
tel. (32) 746 74 71
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.30
Rejestracja dawców do godz. 13.30
Terenowy Oddział w Jastrzębiu-Zdrojuul. Krasickiego 21, 44-338 Jastrzębie-Zdrój
tel. (32) 440 25 50
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.30
Rejestracja dawców do godz. 13.30

Czekają na Was Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce.

Epidemia niepewności Previous post Organizacje pozarządowe w sytuacji epidemii.
Next post Rybnik pomoże przedsiębiorcom