Rybnik pomoże przedsiębiorcom

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju mocno dała się we znaki także przedsiębiorcom z Rybnika. Miasto podejmuje działania, które mają im pomóc.

Jak powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera dla Rybnika:

W związku z trudną sytuacją przedsiębiorców w całym kraju, mam nadzieję, że przygotowywane przez rząd rozwiązania pomogą polskiej gospodarce stanąć na nogi po czasie epidemii. Sytuacja będzie trudna, szczególnie dla małych firm. Ze strony samorządu możemy proponować to, co jest możliwe od strony prawnej – póki co nie ma jeszcze rozporządzeń specustawy, dotyczącej koronowirusa. Jako samorządy chcemy działać, chcemy wspierać lokalną gospodarkę, szczególnie małe przedsiębiorstwa, ale potrzebujemy ram prawnych, by móc działać

Obniżka czynszu

Prezydent Rybnika zdecydował się na czasową obniżkę wysokości czynszów w lokalach użytkowych należących do zasobów miasta.

Od 1 kwietnia do 31 maja br. czynsz w lokalach, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna wyniesie 1 zł. W lokalach, w których prowadzona jest działalność inna niż gastronomiczna, czynsz obniżony będzie o 50 procent.

Rybnik odstąpi od waloryzacji stawek czynszu, zastrzeżonej w umowach, zawartych z najemcami lokali użytkowych.

Podatki

Miasto ma również możliwość pomocy podatnikom w formie ulg podatkowych, na indywidualny, uzasadniony wniosek. Może to być, np. odroczenie terminu płatności, umorzenia odsetek za zaległości, czy umorzenie części należności głównej, związanej z wprowadzeniem zagrożenia epidemicznego. Wnioski dotyczące działalności, które zostały prawnie ograniczone, zostaną rozpoznane jako pierwsze.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Dawca krwi Previous post Potrzebna jest krew. Zgłoś się do Centrum krwiodawstwa
Next post Pierwsi pacjenci z koronawirusem ze szpitala w Raciborzu – wyleczeni!