Podpalacz familoków stanie przed sądem?

Podpalacz familoków stanie przed sądem?

Wszyscy pamiętają jak 18.02.2020 roku familoki w Czerwionce-Leszczynach stanęły w płomieniach. Mieszkańcy do dziś walczą z odbudową i powrotem do mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że po ponad roku, podpalacz – Rafał T. stanie przed sądem.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net


W zeszłym roku w ogniu stanęły dwa familoki – przy ul. Hallera i Wolności. Całym czasem trwa ich odbudowa. W korespondencji z rzecznik Czerwionki-Leszczyn, Hanną Piórecką-Nowak z 23 lutego, dowiedzieliśmy się:

Hallera 6

Odbudowa i przebudowa (już zakładająca wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania) budynku mieszkalnego ma się zakończyć do 30.06.2021 r. Obecnie trwają prace związane z czyszczeniem parapetów i ościeży z farb, pogłębianiem piwnic. Ponadto, rozebrano pozostałe elementy więźby dachowej, rozebrano strop drewniany nad poddaszem, wymieniono belki stropowe nad I piętrem z usunięciem polepy, ślepego pułapu oraz podsufitki, zlikwidowano komin i kominek, trwają prace z montażem nowej więźby dachowej. ZGM i dostawca ciepła PE MEGAWAT ustalili, że przedsiębiorstwo to uruchomi dostawę ciepła w terminie do 30.09.2021 r

Wolności 25

Odbudowa budynku po pożarze zgodnie z umową i aneksami ma być zakończona do 31.03.2021 r. Zaawansowanie prac budowlanych przekracza 90 procent i aktualnie trwają roboty wykończeniowe. Uzyskano też zgodę i podpisano porozumienie z PE Megawat na uruchomienie sieci ciepłowniczej w budynku. Możliwa stała się więc rezygnacja z ogrzewania piecowego. Do wykonania zostaje obecnie wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania wraz z wymiennikiem ciepła. ZGM oczekuje aktualnie na oferty dotyczące wykonania tych prac, które wynikają z odrębnego projektu i odrębnych pozwoleń. Zgodnie z umową przyłączeniową zawartą z PE MEGAWAT podmiot przyłączany powinien przygotować pomieszczenie zabudowy węzła grzewczego do 31.07.2021 r., a pozostałe prace zakończyć do 15.09.2021 r. Ostateczne próby końcowe i uruchomienie przyłącza planuje się do dnia 30.09.2021 r.

O familoku na ulicy Wolności pojawił obszerny artykuł na naszym portalu.

Żal mieszkańców

Wielu mieszkańców ma żal, że służby zareagowały tak późno. Ich zdaniem można było uniknąć tragedii. Oto kilka komentarzy z naszej grupy dyskusyjnej:

Szkoda, że jak został złapany po podpaleniu, np. naszego samochodu, nie został skazany i zamknięty. Nie doszło by do tej tragedii… – pisze Pani Patrycja

I jeszcze spalił 2 śmietniki…. Więc potwierdzam, trzeba było prędzej reagować, to by tragedii nie było – dodaje Pani Katarzyna

Podpalacz trafi za kratki?

Podpalacz to mieszkaniec Czerwionki. Wzniecił ogień za pomocą zapalniczki i materiałów łatwopalnych, po czym patrzył jak familoki płoną. Następnie pomagał w akcji gaśniczej. Ma wyższe wykształcenie. Miał już kary w zawieszeniu za poprzednie podpalenia, które zostały mu teraz odwieszone. Na szczęście w pożarze nikt nie zginął. Jednak straty po nim zostały oszacowane na 3 mln 212 tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu z prokuratury rejonowej wyszedł akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Rybniku. Podpalacz został oskarżony o spowodowanie dwóch pożarów.

Rafał T. zaraz po zatrzymaniu przyznał się do winy. Utrzymywał, że nie wie dlaczego dopuścił się tych czynów. Jednak już w areszcie zaczął zmieniać swoje zdanie. Później nie przyznawał się już do zarzucanych mu czynów i tą wersję utrzymuje do dzisiaj. Prokuratura długo wyczekiwała opinii biegłych w tej sprawie.

Biegli wykluczyli piromanię i zastanawiali się nad motywem. Doszło u podpalacza do zaburzeń osobowości. Stwierdzono silną potrzebę uwagi otoczenia. Prokuratura jednak nie była pewna tej opinii, gdyż podpalacz obserwował z bliska jak familoki płoną. Możliwe, więc że , że sąd będzie chciał wysłuchać podczas procesu samych biegłych.

Proces

Data procesu nie została jeszcze wyznaczona. Górna granica zagrożenia więzieniem wzrasta o połowę. Sąd może orzec karę w wysokości 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ będzie wymierzał karę na podstawie jednego przepisu.

Zdjęcie: Śląska Policja

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Podpalacz z Czerwionki-Leszczyn usłyszał zarzuty i przyznał się do winy!

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.