podpalacz

Podpalacz familoków stanie przed sądem?

Wszyscy pamiętają jak 18.02.2020 roku familoki w Czerwionce-Leszczynach stanęły w płomieniach. Mieszkańcy do dziś walczą z odbudową i powrotem do mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że po ponad roku, podpalacz – Rafał T. stanie przed sądem.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


W zeszłym roku w ogniu stanęły dwa familoki – przy ul. Hallera i Wolności. Całym czasem trwa ich odbudowa. W korespondencji z rzecznik Czerwionki-Leszczyn, Hanną Piórecką-Nowak z 23 lutego, dowiedzieliśmy się:

Hallera 6

Odbudowa i przebudowa (już zakładająca wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania) budynku mieszkalnego ma się zakończyć do 30.06.2021 r. Obecnie trwają prace związane z czyszczeniem parapetów i ościeży z farb, pogłębianiem piwnic. Ponadto, rozebrano pozostałe elementy więźby dachowej, rozebrano strop drewniany nad poddaszem, wymieniono belki stropowe nad I piętrem z usunięciem polepy, ślepego pułapu oraz podsufitki, zlikwidowano komin i kominek, trwają prace z montażem nowej więźby dachowej. ZGM i dostawca ciepła PE MEGAWAT ustalili, że przedsiębiorstwo to uruchomi dostawę ciepła w terminie do 30.09.2021 r

Wolności 25

Odbudowa budynku po pożarze zgodnie z umową i aneksami ma być zakończona do 31.03.2021 r. Zaawansowanie prac budowlanych przekracza 90 procent i aktualnie trwają roboty wykończeniowe. Uzyskano też zgodę i podpisano porozumienie z PE Megawat na uruchomienie sieci ciepłowniczej w budynku. Możliwa stała się więc rezygnacja z ogrzewania piecowego. Do wykonania zostaje obecnie wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania wraz z wymiennikiem ciepła. ZGM oczekuje aktualnie na oferty dotyczące wykonania tych prac, które wynikają z odrębnego projektu i odrębnych pozwoleń. Zgodnie z umową przyłączeniową zawartą z PE MEGAWAT podmiot przyłączany powinien przygotować pomieszczenie zabudowy węzła grzewczego do 31.07.2021 r., a pozostałe prace zakończyć do 15.09.2021 r. Ostateczne próby końcowe i uruchomienie przyłącza planuje się do dnia 30.09.2021 r.

O familoku na ulicy Wolności pojawił obszerny artykuł na naszym portalu.

Żal mieszkańców

Wielu mieszkańców ma żal, że służby zareagowały tak późno. Ich zdaniem można było uniknąć tragedii. Oto kilka komentarzy z naszej grupy dyskusyjnej:

Szkoda, że jak został złapany po podpaleniu, np. naszego samochodu, nie został skazany i zamknięty. Nie doszło by do tej tragedii… – pisze Pani Patrycja

I jeszcze spalił 2 śmietniki…. Więc potwierdzam, trzeba było prędzej reagować, to by tragedii nie było – dodaje Pani Katarzyna

Podpalacz trafi za kratki?

Podpalacz to mieszkaniec Czerwionki. Wzniecił ogień za pomocą zapalniczki i materiałów łatwopalnych, po czym patrzył jak familoki płoną. Następnie pomagał w akcji gaśniczej. Ma wyższe wykształcenie. Miał już kary w zawieszeniu za poprzednie podpalenia, które zostały mu teraz odwieszone. Na szczęście w pożarze nikt nie zginął. Jednak straty po nim zostały oszacowane na 3 mln 212 tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu z prokuratury rejonowej wyszedł akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Rybniku. Podpalacz został oskarżony o spowodowanie dwóch pożarów.

Rafał T. zaraz po zatrzymaniu przyznał się do winy. Utrzymywał, że nie wie dlaczego dopuścił się tych czynów. Jednak już w areszcie zaczął zmieniać swoje zdanie. Później nie przyznawał się już do zarzucanych mu czynów i tą wersję utrzymuje do dzisiaj. Prokuratura długo wyczekiwała opinii biegłych w tej sprawie.

Biegli wykluczyli piromanię i zastanawiali się nad motywem. Doszło u podpalacza do zaburzeń osobowości. Stwierdzono silną potrzebę uwagi otoczenia. Prokuratura jednak nie była pewna tej opinii, gdyż podpalacz obserwował z bliska jak familoki płoną. Możliwe, więc że , że sąd będzie chciał wysłuchać podczas procesu samych biegłych.

Proces

Data procesu nie została jeszcze wyznaczona. Górna granica zagrożenia więzieniem wzrasta o połowę. Sąd może orzec karę w wysokości 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ będzie wymierzał karę na podstawie jednego przepisu.

Zdjęcie: Śląska Policja

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Podpalacz z Czerwionki-Leszczyn usłyszał zarzuty i przyznał się do winy!

weź się zazieleń Previous post Weź się zazieleń!
Next post Sprawdź, czy masz wycofany Febrisan