Wstrząsy

[Okiem mieszkańców] Wstrząsy w regionie

W ostatnim czasie hashtag #zostańwdomu bije rekordy popularności w internecie. Miliony ludzi na całym świecie ogranicza swoje dotychczasowe aktywności na rzecz dbania o wspólne zdrowie i życie. W tym czasie wstrząsy w regionie są jeszcze bardziej odczuwalne.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


We własnych czterech kątach spędzamy teraz 90% czasu, mamy więc szansę w nieco inny sposób doświadczać rzeczywistości. Życie codzienne sporej części mieszkańców Śląska mocno związane jest z górnictwem.
Górnictwo to ludzie, węgiel, kopalnie i… wstrząsy. Miejscowa kopalnia „Dębieńsko” zakończyła działalność w 2000 r. nie mniej jednak mieszkańcy
gminy do dnia dzisiejszego odczuwają wstrząsy. Skąd pochodzą? W najbliższym sąsiedztwie funkcjonują dwie kopalnie: KWK „Budryk” obejmująca swoim zasięgiem gminy: Ornontowice i Gierałtowice, miasta Orzesze i Mikołów oraz nasze miasto i gminę Czerwionkę-Leszczyny. Drugi zakład w okolicy to KWK „Knurów-Szczygłowice”.

Wstrząsy w ostatnim czasie

CoViD-19 w Polsce pojawił się na przestrzeni stycznia i lutego, w zaciszu domowym odpoczywamy od marca. Czy w tym okresie odczuwaliśmy wstrząsy? Łatwo to sprawdzić śledząc lokalne wiadomości.
W dniu 13.01. br pisaliśmy o potężnym wstrząsie odczuwalnym około godziny 14:30 w wielu miejscowościach na Śląsku. Wiadomości spływały od mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, Żor, Rydułtów, Radlina, Raciborza, Gliwic, Orzesza, Mikołowa, Rybnika a nawet Katowic. Laboratorium sejsmograficzne w Raciborzu zanotowało wstrząs o magnitudzie powyżej 3.5, strona vulcanodiscovery.com podała informację o wstrząsie na poziomie 3.8 – wartości te mogą niepokoić, ponieważ są bardzo wysokie w porównaniu do wcześniej występujących zdarzeń.

Miesiąc później, 13 lutego ok. 16:20, mogliśmy przeczytać o wstrząsie w magnitudzie 2.7 odczuwalnym w centrum Rybnika-Niewiadomiu. Kolejny powód do niepokoju – 19.03 godzina 21:12 – jak podaje stacja sejsmograficzna w Raciborzu aparatura zarejestrowała drgania na
poziomie 2.4.

Co na to władze?

Sygnały o wstrząsach odczuwalnych na terenie miasta i gminy dotarły również do Burmistrza i Urzędników.

„Ponieważ na obszarze Czerwionki-Leszczyn coraz częściej dochodzi do wstrząsów, które są następstwami działań kopalni, zależało nam na zainstalowaniu aparatury, dzięki której będziemy mogli pomagać naszym mieszkańcom w zgromadzeniu odpowiednich danych”

powiedział burmistrz Wiesław Janiszewski.


Efektem było zorganizowanie spotkania z Górnośląskim Instytutem Górnictwa. Zapadła decyzja o zainstalowaniu mobilnego sejsmografu, lokalizacja urządzenia nie jest jeszcze znana, ponieważ trwa zbieranie danych o miejscu, ilości i intensywności występowania wstrząsów.

Urządzenie to będzie już drugą aparaturą badawczą, w październiku 2019 r. sejsmograf został zamontowany w budynku urzędu przy Alei Św. Barbary 6 w Czerwionce-Leszczynach. GIG zobowiązał się, że od dnia 1. marca 2020 r. rozpocznie kwartalne raportowanie o występowaniu wstrząsów w naszym regionie.

GiG a mieszkańcy.

Raporty z lat ubiegłych dostępne są na stronie UGiM.
Co ciekawe mieszkańcy informowali Burmistrza i Kopalnie o wstrząsach powtarzalnych, w dniach 25.01-28.01.2017, 21.02-25.02.2017, 14.03-18.03. W raportach GIG wykazano, że zarejestrowano wstrząsy o stopniu intensywności 0 w skali GSI-GZW KW 2012. Co to oznacza?

Stopień 0 – wstrząsy słabo zauważalne.

Oddziaływanie drgań na budynki:
Budynki zarówno w dobrym stanie technicznym, jak również o dużym naturalnym zużyciu i w złym stanie technicznym:
● drgania całkowicie nieszkodliwe dla wszystkich elementów konstrukcyjnych oraz
niekonstrukcyjnych budynków,
● drgania nie powodujące powiększania się uszkodzeń istniejących w budynkach.
Oddziaływanie drgań na liniowe obiekty infrastruktury podziemnej:
Drgania nieszkodliwe dla liniowych obiektów podziemnej infrastruktury technicznej.
Odczuwalność drgań przez ludzi: Znikoma / słaba.

Wstrząsy lokalizujące się w dolnej części stopnia 0 są praktycznie nieodczuwalne przez ludzi. Wstrząsy lokalizujące się w górnej strefie stopnia 0 są słabo odczuwalne przez ludzi znajdujących się w budynkach. Parametry drgań od wstrząsów w budynkach są porównywalne z poziomem lokalnych drgań wywoływanym przez codzienną aktywność życiową (poruszanie się po mieszkaniu, zamykanie drzwi, wiercenie w ścianach itp.) a parametry drgań gruntu są porównywalne z poziomem drgań wywoływanych ruchem pojazdów. Dla silnych wstrząsów z
dużej odległości epicentralnej, odczucia przypominają lekkie kołysanie w kierunku poziomym.
Uciążliwość: Nieodczuwalna
Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Autor: Ewelina Misiaszek

Możemy Was zapewnić, że do tematu będziemy wracać.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

zakaz wstępu do parku Previous post Odcięci od zieleni
Wypadek Krzyżanowice Next post Tragiczny wypadek pod Krzyżanowicami