numery telefonu nieaktualne

Nowy sprzęt do wykrywania koronawirusa w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim

Posiadanie nowego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w trybie planowym.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Do Pracowni Mikrobiologii Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim trafił już nowoczesny sprzęt. Sprzęt ten pozwala na molekularne wykrywanie obecności u pacjentów patogenów chorobotwórczych, m.in. koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19. W szpitalu trwają przygotowania instalacji nowego wyposażenia. Dyrekcja PPZOZ wspólnie z władzami powiatu zabiegają też o włączenie wodzisławskiego laboratorium do krajowego systemu wykrywania koronawirusa.

Wodzisławski szpital wzbogacił się o analizator i komorę laminarną do molekularnego wykrywania RNA patogenów przy użyciu reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR). Koszt samego analizatora wraz z pierwszą partią testów to ponad 300 tys. zł.

Posiadanie tego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w Rydułtowach oraz Wodzisławiu Śląskim. Hospitalizacja będzie odbywać się dzięki temu w trybie planowym, która obecnie zgodnie z rekomendacjami NFZ została wstrzymana. Każdy pacjent będzie mógł mieć zrobiony test na obecność SARS-CoV-2 i uzyskać wyniki czasie około godziny. Sprzęt znacząco ograniczy też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwoli na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby.

Co ważne, analizator pozwala również na oznaczanie innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Sprzęt będzie zatem bardzo przydatny dla diagnozowania nie tylko Covid-19, ale też innych chorób, np. w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne. Sprzęt pomoże także wykryć bakterię Clostridium Difficile – odpowiedzialną za większość zakażeń szpitalnych.

Obecnie dyrektor PPZOZ Krzysztof Kowalik zabiega, aby laboratorium w wodzisławskim szpitalu zostało przez Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowane do krajowej sieci laboratoriów COVID. W tej sprawie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem rozmawiał już starosta Leszek Bizoń. Nadal też trwają rozmowy nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania do zakupu. Wsparcie zadeklarowała m.in. Fundacja JSW.

Wirus SARS-CoV-2 może atakować centralny układ nerwowy
Mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym
Świerklany z pomocą powodzianom. Ruszyła zbiórka dla powodzian

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Źródło: Powiat Wodzisławski, Racibórz.com.pl
Zdj. Pixabay

koronawirus Previous post Wirus SARS-CoV-2 może atakować centralny układ nerwowy
szpital racibórz Next post Piotr Klima zaprasza na spotkanie w sprawie szpitala

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds