numery telefonu nieaktualne

Nowy sprzęt do wykrywania koronawirusa w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim

Posiadanie nowego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w trybie planowym.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Do Pracowni Mikrobiologii Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim trafił już nowoczesny sprzęt. Sprzęt ten pozwala na molekularne wykrywanie obecności u pacjentów patogenów chorobotwórczych, m.in. koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19. W szpitalu trwają przygotowania instalacji nowego wyposażenia. Dyrekcja PPZOZ wspólnie z władzami powiatu zabiegają też o włączenie wodzisławskiego laboratorium do krajowego systemu wykrywania koronawirusa.

Wodzisławski szpital wzbogacił się o analizator i komorę laminarną do molekularnego wykrywania RNA patogenów przy użyciu reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR). Koszt samego analizatora wraz z pierwszą partią testów to ponad 300 tys. zł.

Posiadanie tego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w Rydułtowach oraz Wodzisławiu Śląskim. Hospitalizacja będzie odbywać się dzięki temu w trybie planowym, która obecnie zgodnie z rekomendacjami NFZ została wstrzymana. Każdy pacjent będzie mógł mieć zrobiony test na obecność SARS-CoV-2 i uzyskać wyniki czasie około godziny. Sprzęt znacząco ograniczy też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwoli na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby.

Co ważne, analizator pozwala również na oznaczanie innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Sprzęt będzie zatem bardzo przydatny dla diagnozowania nie tylko Covid-19, ale też innych chorób, np. w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne. Sprzęt pomoże także wykryć bakterię Clostridium Difficile – odpowiedzialną za większość zakażeń szpitalnych.

Obecnie dyrektor PPZOZ Krzysztof Kowalik zabiega, aby laboratorium w wodzisławskim szpitalu zostało przez Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowane do krajowej sieci laboratoriów COVID. W tej sprawie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem rozmawiał już starosta Leszek Bizoń. Nadal też trwają rozmowy nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania do zakupu. Wsparcie zadeklarowała m.in. Fundacja JSW.

Wirus SARS-CoV-2 może atakować centralny układ nerwowy
Mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym
Świerklany z pomocą powodzianom. Ruszyła zbiórka dla powodzian

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Źródło: Powiat Wodzisławski, Racibórz.com.pl
Zdj. Pixabay

koronawirus Previous post Wirus SARS-CoV-2 może atakować centralny układ nerwowy
szpital racibórz Next post Piotr Klima zaprasza na spotkanie w sprawie szpitala