Dobry Duch w Rydułtowach pomaga samotnemu, niepełnosprawnemu ojcu i szuka wolontariuszy
Sklep charytatywny Dobry Duch w Rydułtowach, który prowadzi Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny Dobry Start poszukuje chętnych wolontariuszy do przeprowadzenia remontu mieszkania niepełnosprawnego Pana Wiesława, samotnie wychowującego 4 dzieci.
O sklepie charytatywnym Dobry Duch, wspaniałej idei i misji wspominaliśmy już kilku artykułach:
- Szyb Leon III otrzyma drugie życie! Zamieszka w nim Dobry Duch
- Dobry Duch wystartował
- Warsztatownia w Centrum Dobrego Ducha
Przypomnijmy, jak to działa
W Sklepie Charytatywnym i na Bazarku Dobrego Ducha na FB oferowane są przedmioty, które Fundacja otrzymuje od Darczyńców, a którym chce dać drugie życie.
Kupując je, wspieracie misję Fundacji Dobry Start, która pomaga ludziom w potrzebie i edukuje ekologicznie. To świetny sposób na to, by zrobić coś dobrego dla siebie i innych – Darczyńcy mogą odliczyć 6% od podatku dochodowego PIT, a Klienci mogą nabyć wysokiej jakości produkty w niskiej cenie.
Przede wszystkim jednak pomagają swoim podopiecznym i Planecie, ograniczając nadmierną produkcję odpadów i wykorzystując rzeczy z drugiej ręki.
W niespełna rok wsparli kilka osób i zapobiegli wyrzuceniu na wysypisko ponad 2000 przedmiotów. Współpracują także z miastem, biorąc udział w rewitalizacji terenów po byłej kopalni i odbierając część przedmiotów z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, aby nie poszły na stratę.
Biorą udział w licznych projektach, a w jednym z nich pozyskali fundusze na remont budynku – wymienione zostaną okna; zainstalowane zostaną pompy ciepła, fotowoltaika czy rampa dla wózków inwalidzkich.
Nowy podopieczny
Do grona podopiecznych Fundacji dołączył Pan Wiesław. To samotny, niepełnosprawny ojciec, który samotnie wychowuje 4 dzieci. Dobry Duch pozyskał wsparcie z Fundacji Castorama na wszystkie materiały remontowe. Rzeczy i sprzęty pozyskają ze swojego sklepu charytatywnego od Darczyńców. Jednak potrzebują rąk do pracy.
Potrzebni Wolontariusze, którzy:
- pomogą wykonać gładź na ścianie,
- pomogą położyć panele,
- pomogą położyć kafelki i wyremontować łazienkę,
- pomogą wykonać niezbędne prace elektryczne,
- wesprą we wszelkich innych pracach remontowych.
Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie się na maila: [email protected] lub pod numerem telefonu: 724384626 .
Historia Pana Wiesława
Pan Wiesław prowadził normalne życie z rodziną, pracował, pomagał żonie w domu oraz wspólnie z nią wychowywali czworo dzieci – Natalię , Michała, Milenę oraz Maćka. Sytuacja finansowa rodziny nie była zła, ale rodzina nie mogła sobie pozwolić na wiele z uwagi, iż tylko Pan Wiesław pracował. Żona Pana Wiesława nie podejmowała pracy, nie zajmowała się również należycie domem.
Niestety pewnego dnia oświadczyła, że potrzebuje zmiany w swoim życiu i odchodzi od niego. W ciągu kilku dni spakowała się i wyprowadziła do innego miasta z nowym parterem, zabierając ze sobą dzieci.
Pan Wiesław zaakceptował wybór żony, jednak ciężko było mu rozstać się z dziećmi. Z powodu zaniedbań i nienależytej opieki ze strony żony Pana Wiesława, dzieci zostały odebrane matce i rozdzielone. Starsze dzieci umieszczono w domu dziecka, a młodsza dwójka trafiła do rodziny zastępczej.
Kiedy Pan Wiesław dowiedział się o tym poczuł się jakby nagle cały świat się zawalił. Nie poddał się jednak i postanowił walczyć o dzieci. Podjął aktywną współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rydułtowach, zapisał się na zajęcia dla rodziców, współpracował z instytucjami.
Z czasem odzyskał dzieci i obecnie mieszkają razem w mieszkaniu komunalnym. Pan Wiesław rozwiódł się z żoną i samotnie wychowuje czworo dzieci.
Pracuje zawodowo, jednak z uwagi na potrzeby dzieci, Pana Wiesława nie stać na remont mieszkania.
Pan Wiesław, stara się dbać o dom jak tylko potrafi, jednak z uwagi na swoją niepełnosprawność napotyka wiele trudności. W mieszkaniu konieczny jest generalny remont – kuchni, łazienki oraz pokoi dzieci. Pan Wiesław jest wspierany przez asystenta rodziny, tut. MOPS i rodzinę. Dzieci Pana Wiesława są radosne i uśmiechnięte pomimo swoich przykrych doświadczeń.
W rodzinie panuje silna więź emocjonalna oraz pozytywne emocje.
Dzieci Pana Wiesława
Natalia uczęszcza do II klasy liceum, jest bardzo rozważną nastolatką – lubi spędzać czas z koleżankami. Michał jest uczniem klasy VIII, chłopiec jest niepełnosprawny intelektualnie. To pogodny chłopiec, jednak sytuacja z jaką się zmierzył sprawiła, że trudno jest mu się dostosować do środowiska rówieśników. Chodził do szkoły specjalnej oraz przebywał w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Michał interesował się dłuższy czas grą na organach kościelnych. Chłopiec otrzymał ze Szlachetnej Paczki keyboard, na którym sam uczył się grać. Niestety Pana Wiesława nie stać na lekcje gry na organach, jak również nie znaleziono takiego nauczyciela w pobliżu miejsca zamieszkania rodziny. Obecnie Michał interesuje się mechaniką i pociągami.
Milena jest uczennicą klasy III w SP. Jest dziewczynką skrytą i zamkniętą w sobie, lubi malować, kocha zwierzęta i spotykać się z koleżankami.
Maciej uczęszcza do przedszkola. Jest bardzo żywiołowy i radosny. Bardzo lubi jazdę na hulajnodze oraz wszystko co związane z bajką „Psi Patrol” i grą „Minecraft”.
Pan Wiesław chciałby, aby jego dzieci wychowywały się w poczuciu bezpieczeństwa oraz domu pełnym miłości – co stara się zapewnić swoim dzieciom. Na co dzień Pan Wiesław stara się wdrażać w życie wskazówki otrzymane od otaczających go kobiet (z instytucji i rodziny) na temat prowadzenia gospodarstwa domowego – jest tatą ale musi również zastąpić dzieciom matkę, z którą kontakt jest bardzo ograniczony.
Nie bądźmy obojętni!
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?