las

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów

Dziś w godzinach popołudniowych opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów.

Uaktualnia ono obowiązujące od jutra zasady poluzowania przepisów do walki z pandemią CoViD-19.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Nowe rozporządzenie Rady Ministrów opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zawarto w nim ogłoszone przez rząd w ubiegłym tygodniu poluzowanie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa, takie jak otwarcie lasów i parków, zwiększenie dopuszczalnej liczby klientów w sklepach, pozwolenie na samodzielne wyjścia młodzieży powyżej 13. roku życia, czy zwiększenie limitu wiernych uczestniczących w liturgii w świątyni.

Nowe przepisy Rady Ministrów

W dzisiejszym rozporządzeniu Rady Ministrów pojawiły się też całkiem nowe zapisy. Godziny zakupów dla seniorów w sklepach będą obowiązywać tylko od poniedziałku do piątku. W lasach nie ma obowiązku noszenia maseczek.

Ministerstwo Środowiska informuje na swoim Twitterze, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.

Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – mówi minister Michał Woś.

Decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna – urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Jak przypomina resort środowiska, dodatkową ostrożność należy zachować ze względu na panującą w Polsce suszę.

Nowe godziny dla seniorów

W nowym rozporządzeniu znalazły się także przepisy nie ogłaszane wcześniej. Chodzi m.in. o ograniczenie tzw. godzin dla seniorów w sklepach.

Tak jak dotychczas osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy w godzinach od 10 do 12 i nikt inny w tym czasie nie może kupować, jednak ograniczono liczbę dni, w których ten przepis obowiązuje.

Będą to dni od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że w weekendy godziny dla seniorów w sklepach nie obowiązują.

Przepis ten nie dotyczy sytuacji, gdy np. osoba starsza musi kupić lek w aptece, jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Inne zmiany

  • zwiększono limit osób mogących uczestniczyć w liturgii w świątyni. Na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni może przypadać 1 osoba
  • w przypadku pochówków na cmentarzu znajdowało się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy
  • nie ma obowiązku noszenia maseczki lub zasłony na usta i nos w lasach. Nakaz taki jednak obowiązuje na leśnych parkingach. Maseczki, lub osłony na usta i nos są obowiązkowe w innych miejscach publicznych.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Szyb kopalni Previous post Koronawirus u górników w KWK Jankowice
przestępstwo w sieci Next post Uwaga na oszustów! Wyłudzają kody BLIK