przestępstwo w sieci

Uwaga na oszustów! Wyłudzają kody BLIK

W dobie koronawirusa wszyscy jesteśmy bardziej online niż zwykle. Rybnicka policja ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają kody BLIK. Przestępcy wykradają dane do kont na popularnych profilach społecznościowych, następnie po zalogowaniu się, proszą o opłacenie zamówienia lub pożyczkę znajdujących się w gronie znajomych osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Taki sposób działania złodzieja jest, tzw. „przestępstwem na BLIKA”. Zwykle oszuści wykradają nasze dane na Facebooku, następnie za pośrednictwem, np. messengera kontaktują się z naszymi znajomymi, prosząc o pożyczkę, za pośrednictwem kodu BLIK.

W taki właśnie sposób, w piątek, przestępca przejął konto jastrzębianki. Część osób dała się oszukać.

Jak to działa?

Kod jest zestawieniem sześciu cyfr, uwiarygodniającym nasz dostęp do konta. Działa jak karta płatnicza, czyli akceptuje wypłatę z bankomatu bądź kasy. Oszuści wymyślają różne historie, pisząc do swoich potencjalnych ofiar, zawsze tłumacząc, że z powodu nagłej i nieprzewidzianej sytuacji szybko potrzebują pieniędzy. Po nadesłaniu ich przez nas, po prostu wypłacą sobie gotówkę z bankomatu.

Policja ma takie zgłoszenia, dlatego prosi o zachowanie ostrożności i rozsądne korzystanie z internetu:

  • w przypadku odebrania takiej „prośby” od rzekomego znajomego, zadzwońmy do tej osoby, sprawdźmy, czy naprawdę potrzebuje naszej pomocy lub, w miarę możliwości, skontaktujmy się z nią osobiście,
  • warto też pilnować swoich haseł dostępowych i pamiętać, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co jakiś czas, powinno się je zmienić,
  • zaleca się każdorazowe wylogowanie z aplikacji po zakończeniu użytkowania,
  • istotną rzeczą jest także informowanie dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania internetu,
  • niewskazane jest również otwieranie maili od nieznanych nadawców.

Policja apeluje:

Bądźmy zatem czujni! Nie dajmy się zwieść pozorom! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon! Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze lub kody, skontaktujmy się z taką osobą telefonicznie i sprawdźmy, czy faktycznie ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Zdjęcie pochodzi ze str policji

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

las Previous post Nowe rozporządzenie Rady Ministrów
urząd Next post Wydłużona lista zadań urzędów