koronawirus

Nowe wytyczne w walce z koronawirusem.

Czy w rzeczywistości dyktowanej przez Covid-19 Polaków czeka więcej wolności? Premier Morawiecki przedstawił dziś nowe wytyczne w walce z koronawirusem.

Szef rządu przedstawił dziś kolejną wersję harmonogramu dotyczącego zmniejszania obostrzeń funkcjonujących od marca. Niewątpliwie część z nich nadal pozostanie w mocy.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Premier Morawiecki przedstawił dzisiejszego popołudnia nowe wytyczne w walce z koronawirusem dla obywateli. Istotnie skupił się na postępach w walce z wirusem.

Ten okres był bardzo ważny (wprowadzenie pierwszych restrykcji od marca, przyp. red.), bo w dużym stopniu dało się zapanować nad dużymi przyrostami jak we Francji czy Niemczech. Warto popatrzeć na ten czas jako na powolne stawianie kroków do przodu. Chcemy zaproponować nowe reguły. Symbolicznie można je nazwać zasadą trzech I – izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Chcemy wdrażać aplikację dla ludzi dla kwarantannie, by identyfikować tych, którzy mieli kontakt z chorymi. Informatyzacja – to m.in. jak najwięcej pracy zdalnej.

Nowe wytyczne od poniedziałku, 20.04:

 • otwarcie lasów i parków – projekt ministra Wosia oczami Lokalsów
 • korzystanie z placów zabaw nadal ZABRONIONE
 • osoby powyżej 13 roku życia mogą poruszać się bez opieki dorosłych
 • w sklepach do stu metrów 4 klientów na jedną kasę, a w mniejszych 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, wszystkie środki dezynfekcji muszą być utrzymane
 • 1 osoba na 15 metrów w kościołach
 • 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej,
 • zakrywanie nosa i ust,
 • zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi,
 • kwarantanna i izolacja,
 • zdalna praca i edukacja.
 • istotny będzie obowiązek noszenia maseczek do czasu wynalezienia szczepionki .

Przede wszystkim do walki z koronawirusem jeszcze bardziej zachęca Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i przypomina:

Te zapowiedzi Premiera nie oznaczają, że epidemia się kończy. Nie ma danych, że ona się skończy za 5,6 miesięcy. Jedyna data pewna to pojawienie się szczepionki. Musimy nauczyć się żyć z zasadami higieny. Apelujemy, by chronić twarz, dezynfekować ręce, zachowywać dystans, przebywać na kwarantannie, chronić osoby narażone na zakażenie.

Reasumując, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na dalszych etapach łagodzenia przepisów związanych z epidemią koronawirusa będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi.

Podkreślił, że decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych. Wnioskując po tonie wypowiedzi jeszcze trochę będziemy musieli poczekać na wizytę u fryzjera.

Na koniec przypominam, że dostęp do aktualnych zaleceń i wytycznych znajdziecie na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

las Previous post Od poniedziałku las będzie otwarty!
Polska policja Next post Mężczyzna wybrał się na zakupy…na kwarantannie!