Nowa droga pod hałdami – kolejne problemy mieszkańców

Nowa droga pod hałdami – kolejne problemy mieszkańców

Niedawno pisaliśmy o tym, że przy hałdach, blisko Rocaru prowadzona jest intensywna wycinka drzew, które ochraniają tamtejsze domy od hałd. Teraz dowiadujemy się, że od kilku dni do późnych godzin wkroczył tam „ciężki sprzęt” i budowana jest kolejna droga.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net

Mieszkańcy, którzy mieszkają w sąsiedztwie hałd nie mają ostatnio spokojnego życia. Wszystko za sprawą intensywnych robot, które tam się odbywają. Pisaliśmy już tutaj o wycince drzew, które osłaniały od hałasu i brudu okoliczne domy.

Co zwożą na hałdy?

Po publikacji artykułu dostaliśmy mnóstwo e-maili. Jak pisze nam kolejny mieszkaniec:

Dzień dobry, dziękuje za artykuły o problemach mieszkańców z hałdą (…).

Ostatnio zauważyłem niepokojącą sytuację (od jakichś 6 -12 mc) – ciężarówki na hałdę wjeżdżają pełne, a zjeżdżają puste.
Udało mi się dowiedzieć, że podobno firma zwozi odpady z hałd w Knurowie i Szczygłowicach do Czerwionki. Jeżeli to możliwe proszę zainteresować się tematem (…)

Postanowiliśmy zapytać firmę Zower o ten proceder, jednak do dnia publikacji artykułu nie dostaliśmy od nich odpowiedzi. Zwróciliśmy się także z pytaniem do gminy. Jak informuje nas rzecznik Hanna Piórecka-Nowak:

Analiza PŚl. wykazała niedobory mas, które w tej chwili są przez Zower uzupełniane. Warto dodać, że wcześniej znaczna część materiału została wbudowana w nasyp autostrady A1, przebiegającej przez gminę. Kształtowanie bryły tego miejsca m.in. w zakresie bezpieczeństwa (nachylenie skarp obiektu) wymaga zgromadzenia odpowiedniej ilości budulca do formowania. Jest to kruszywo tożsame ze znajdującym się na zwale i po procesie jego odwęglania uzupełnia się nim zwał.

Firma stara się, aby uciążliwości związane z transportem kruszywa były rozłożone w czasie, dlatego ten proces rozplanowany został od października ubiegłego roku do marca 2022. Ok. 40 % materiału zostało już przywiezione. Zower prowadzi te prace w porozumieniu z gminą, również zainteresowani sprawą radni byli w marcu na wizji lokalnej w tym miejscu i zapoznali się z postępem prac na zwale

Nowa droga

To jednak nie koniec uciążliwości, z jakimi borykają się mieszkańcy. Jak pisze do nas mieszkanka:

No i niestety dalej psują nam komfort życia. Płyty likwidują i robią jednak drogę tam, gdzie był nasyp. Ciężki sprzęt od rana walczy

Spych jeździł do bardzo późnych godzin wieczornych. Jak dalej informuje nas rzecznik Hanna Piórecka-Nowak:

Jest wykonywana nowa droga wjazdowa, co ma sprawić, że będzie mniej zanieczyszczeń, na które do tej pory skarżyli się mieszkańcy ul. Furgoła i kierowcy w tym miejscu. Usuwane są płyty betonowe, wykonywana jest podbudowa i teren będzie wyasfaltowany. Firma przekazała nam, że całość prac ma być zakończona w ciągu kilku dni

Samochody teraz mają z niej korzystać. Zlikwidowane zostały płyty, które ciężko jest wyczyścić. W konsekwencji zanieczyszczenia wydostawały się na ulicę Furgoła.

Jednak jak zauważają okoliczni mieszkańcy:

Czyszczarka jeździ coraz dalej, dzisiaj mieliśmy problem żeby zjechać na naszą drogę. Taki zator się zrobił

Jeśli chodzi o asfalt i czystość drogi to chyba nie ma gwarancji. Myjka do opon jest w złym miejscu. Jest spad i brud spływa, więc myjka chyba nie spełnia roli

Kiedy mieszkańcy zaznają w końcu spokoju? Nie wspominając o żyjących tam sarnach, które podchodzą dosyć blisko. Tego nie wiadomo. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Do sprawy będziemy wracać.

Zdjęcie: od mieszkanki

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.