niejednogłośne wotum dla Wiesława Janiszewskiego

Niejednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla Wiesława Janiszewskiego

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, radni udzielili wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi Wiesławowi Janiszewskiemu. Jednak wcale nie jednogłośnie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Kilka lat temu burmistrz Wiesław Janiszewski często chwalił się swoją „jednogłośną radą”. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Do rady weszła „świeża krew”, a sesje może oglądać na gminnym kanale You Tube każdy mieszkaniec.

Wotum zaufania

Podczas piątkowej sesji, która odbyła się 25 czerwca, radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Wiesława Janiszewskiego.

Ostatecznie udzielono burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium, jednak nie byli co do tego przekonani wszyscy – jak na przykład w przypadku Jejkowic, gdzie rada także jest z różnych ugrupowań.

Wotum zaufania udzieliło burmistrzowi 12 radnych. Zaś przeciwnych było 6 radnych:

  • Gabriel Breguła,
  • Adam Herdzina,
  • Izabela Rajca,
  • Marcin Stempniak,
  • Janusz Szołtysek
  • Michał Toman.

3 radnych było nieobecnych na sesji.

Absolutorium

Za absolutorium głosowało 12 radnych. 6 wstrzymało się od głosu, a 3 – tak jak w przypadku wotum zaufania, było nieobecnych. Taki sam wynik był w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu GiM Czerwionka-Leszczyny.

Na pewno warto zobaczyć transmisję z sesji i posłuchać debaty radnych na temat raportu.

Słowo dziękuję jest najlepszym słowem w tym momencie. Takie optymistyczne głosowanie pokazuje, że warto pchać ten wózek do przodu. Chcę całą radę zapewnić co do jednej rzeczy, że będę starał się współpracować z wszystkimi z państwa po to, żeby owoce naszej pracy były jak najbardziej pełne, a żeby mieszkańcy byli jak najbardziej zadowoleni

zapewnił burmistrz Wiesław Janiszewski

Cała sesję RM można zobaczyć tutaj.

Opinie

Do sesji odniósł się w swoich mediach społecznościowych radny Michał Toman:

W piątek odbyła się debata nad raportem o stanie gminy, głosowanie nad wotum zaufania dla Burmistrza oraz absolutorium. W debacie Pan Burmistrz nie zabrał głosu. Podsumował jedynie po głosowaniu, gdy nie było już przestrzeni na dyskusję.
Sam raport?

1. Zbiór danych demograficznych uzupełnionych o kilka informacji, nt. budżetu 2020. Dodane oczywiście dużo zdjęć, przez co zmienia się w broszurę promocyjną gminy.

2. W samej prezentacji raportu blisko 40 slajdów, a raptem 5 opisujących stan gminy (czyli budżet).

3. Brak informacji, nt. tego co jest palące dla regionu i gminy: walki ze smogiem i gospodarki odpadami. Dlaczego? Bo tu nie ma się czym chwalić.

4. Praktycznie zero informacji o przebiegu pandemii na terenie gminy.

5. Brak informacji o stanie rozwoju przedsiębiorczości.

6. Brak informacji o stanie organizacji pozarządowych.


Nie można zaufać komuś, kto nie słucha (lub nie słyszy) zdania i pomysłów innych. Kto nie szanuje mieszkańców ciągle mydląc oczy. Nie można zaufać komuś, kto informuje radnych, a zatem znaczna część mieszkańców.
Usłyszeliśmy jak zwykle wiele słów o chęci współpracy (jak co sesję). Jednakże nigdy te słowa nie poszły za praktyką. Przestrzeni rozmowy Pan Burmistrz nie stworzył.
Co do budżetu:
Emisja obligacji 6 000 000 mimo nadwyżki ponad 7 000 000. Tak więc dług zaciągnięty „na wszelki wypadek”.

napisał na FB radny Michał Toman

Jak mówił sam burmistrz Janiszewski w trakcie ostatniej sesji RM:

Dziękuję za to, że nie zdarzyło mi się, aby mieszkaniec przyszedł do mnie i powiedział: „Panie burmistrzu Pan nie lubi Czerwionki, Pan nie lubi Leszczyn, Pan nie lubi Stanowic”. To mi się nie zdarzyło. Chociaż często czytam w różnych opracowaniach, że tak jest. Ale ja jestem pewny, że tak po prostu nie jest. Nie można dać wszystkim tak samo i jednakowo

Okiem mieszkańców

Innego zdania są mieszkańcy. Jak czytamy w komentarzach na grupie Sprawy Gminy Czerwionka-Leszczyny po opublikowaniu tej informacji przez pewien portal:

I dalej to samo szambo. Podwyzki, podwyżki, podwyżki

komentuje Pan Krzysztof

Masakara, nikt panu nie mówi? Nawet jak cokolwiek panie Burmistrzu i ktokolwiek mówi z mieszkańców, to poza uśmiechem i przytaknięciem nic pan więcej nie robi
Moja córka ma 10 lat i serdecznie pozdrawia za plac zabaw, który obiecał pan na placu Miarki i Reymonta.
A miała 5 lat jak na placu podał jej pan rękę i obiecał, że do 2 lat będzie się bawić. O ażurach na parking nie wspomnę.
Pozdrawiam

pisze Pani Ania

Nas burmistrz odwiedził z wiadomych względów – zdjęcie musiało być… Pozostawię bez komentarza tę wizytę… tak jak piszesz – nic nie mówi, żadnej poważnej rozmowy, a nawet niepoważnej. Brak słów..

odpowiada Pani Magdalena

Sesje w Czerwionce-Leszczynach coraz częściej nie są tylko zwykłymi dyskusjami i głosowaniami. Coraz częściej „jest gorąco”. Warto przy okazji wspomnieć co działo się na sesji podczas głosowania nad wotum zaufania w zeszłym roku. Warto porównać co się od tego czasu zmieniło.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

remont drogi wojewódzkiej Previous post Remont drogi wojewódzkiej DW 925
ukradł samochód i spowodował kolizję Next post Pod wpływem narkotyków ukradł samochód i spowodował kolizję