Na rybnicką pediatrię trafiły dzieci duszące się z powodu smogu. Wirus RSV

Podczas, gdy wszystkie media rozpisują się o koronawirusie, na Śląsku również mamy poważny problem. 95 procent dzieci przebywających na oddziale ma stwierdzonego RSV Wirusa. Część dzieci z tym wirusem trafiło w ostatnich dniach na OIOM. Lekarze z Rybnika nie mają wątpliwości, że chorobę spowodował smog.

Lea i Pola to pacjentki z RSV Wirusem

Lea ma dwa, a Pola cztery miesiące. Od poniedziałku 3 lutego przebywają na oddziale pediatrycznym. Kaszlą i mają duże problemy z oddychaniem. Pola od wczoraj dostaje tlen. U obu dziewczynek stwierdzono RSV Wirus.

Mama 2 miesięcznej Lei opowiada:

Zaczęło się niewinnie – od kataru i kaszlu, w piątek w zeszłym tygodniu. W sobotę pojechaliśmy do przychodni, która działa przy szpitalu. Osłuchowo wszystko było w porządku, ale gdy w poniedziałek pojechałam z córeczką do naszej przychodni – pediatra kazał nam od razu pojechać do szpitala. To wirus RSV, ma go tu większość dzieci na oddziale.

Natomiast mama 4 miesięcznej Poli relacjonuje:

Pola dodatkowo nie chce nic jeść. Nie przyjmuje nawet bardzo małych ilości pokarmu, zwraca go. Kroplówkę dostaje. Jesteśmy tu od poniedziałku, wczoraj Pola „się pogorszyła”. Miała problemy z oddychaniem, dlatego jest podłączona pod saturację, dostaje tlen.

Po powrocie ze szpitala obie mamy planują zakup oczyszczacza powietrza, gdyż słyszały, że wirus jest wywołany przez smog.

Mama Lei mówi, że w Rybniku nie ma gdzie wyjść z dzieckiem na spacer. Dziewczynka urodziła się w grudniu, a były tylko na jednym, krótkim spacerku. Żeby wyjść dość długo czekała, aż wiatr rozgoni smog.

Lekarze nie mają wątpliwości, że przyczyną chorób jest smog

Dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, członek Rybnickiej Rady Kobiet nie ma wątpliwości, że smog wywołuje u najmłodszych dzieci RSV Wirus:

Dla mnie to nie są tylko dane i cyfry. To przekłada się na realną sytuację w naszym szpitalu. W zeszłym roku hospitalizowaliśmy 150 dzieci w zimie z tym wirusem. Kilkoro z powodu niewydolności musieliśmy przetransportować na OIOM.

RSV Wirus to wirus, który powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością. Badania wykazują, że dzieci z Rybnika częściej chorują na guzy mózgu niż w innych rejonach Śląska. Jak mówi dr Musioł:

Pracując na oddziale onkologii przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności, a stężeniem tych pyłów.

W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk ostatnio miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł.

Smog powoduje nie tylko guzy mózgu u dzieci, ale też białaczki, co potwierdzają badania zachodnich naukowców.

Źródło i zdjęcia: nasze miasto

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Dzielnicowy zatrzymał pijanego kierowcę po służbie
Next post Poczta zawiesza przyjmowanie przesyłek z Chin