Mężczyzna zaatakował w sądzie Rejonowym

Mężczyzna zaatakował w Sądzie Rejonowym w Rybniku

Wczoraj (21.02) w Rybniku mężczyzna zaatakował w Sądzie Rejonowym w Rybniku sędzinę prowadzącą sprawę. Nadzór przejmuje Prokurator Generalny.

O godzinie 13.35 ktoś włączył alarm na jednej z sali rozpraw. Na pomoc ruszyli policjanci, którzy po przybyciu na miejsce spotkali pracownika sądu wyprowadzającego z sali 39-letniego mężczyznę. Jak ustalili mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego, który odpowiadał z wolnej stopy zaatakował sędzinę. Szybko jednak został obezwładniony przez protokolanta. Zaatakowana nie potrzebowała pomocy medycznej.

Okazało się, że przychodząc do sądu, mężczyzna miał w kieszeni mały nóż. Jednak oddał go do depozytu ochronie sądu, gdy przechodził przez tzw. bramki. 39-latek został ukarany przez sędzię karą porządkową 14 dni pozbawienia wolności

informuje slaska.policja.gov.pl

Będzie nadzór prokuratora generalnego

Jak poinformowała Rzecznik Prokuratury Krajowej- Ewa Bialik, Minister Zbigniew Ziobro polecił by śledztwo prowadzić pod nadzorem

Pan prokurator generalny poleci swemu zastępcy, panu prokuratorowi Krzysztofowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego dotyczącego napaści na panią sędzię w Rybniku – poinformowała jej rzeczniczka, prokurator Ewa Bialik.

Rzecznik zapowiedziała, że prokurator będzie domagał się najwyższego wymiaru kary.

Sprawa wzbudza emocje

Po tym jak mężczyzna zaatakował w sądzie głos zabrały osoby na wysokim szczeblu. W związku z kontrowersjami wokół sądownictwa sprawę komentuje prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystian Markiewicz

– Jest to kolejna sytuacja, która nie powinna się zdarzyć. Zaczyna się od gróźb, teraz doszło do przemocy fizycznej. Myślę, że wszystkie te osoby, które mówią w sposób hejterski na temat sędziów i sądów, powinny się bardzo mocno zastanowić, czy mówić o eliminowaniu sędziów, czy mówić o sędziach złodziejach, czy mówić w inny zły sposób na temat sędziów, czy jakiejkolwiek innej grupy społecznej czy zawodowe, bo to wszystko może się skończyć bardzo źle – zaznaczył.

Do sprawy odniósł się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

– Podłe słowa zamieniają się w podłe czyny. Tak stało się dzisiaj. Musimy zatamować nienawiść i napuszczanie jednych na drugich. Jestem myślami z Sędzią Sylwią Rehlis. Szacunek dla protokolanta za odwagę cywilną – mówi.

Previous post Podpalacz z Czerwionki-Leszczyn usłyszał zarzuty i przyznał się do winy!
Next post Ulica Rudzka zostanie zamknięta na 8 miesięcy