wybór

Masz głos to i masz wybór

Na ostatniej prostej

Chyba większość z Nas jest już mocno zmęczona partyjną polityką, jaka od kilku miesięcy wyskakuje wszystkim nawet z przysłowiowej lodówki. Ludzie w tych trudnych czasach, bezprecedensowych i ekstremalnych są dodatkowo przytłaczani kolejnymi festiwalami nienawiści, obietnicami gruszek na wierzbie czy wizjami wojny światopoglądowej i rosnącej polaryzacji pomiędzy Polakami. Obywatele chcą żyć, przeżywać i używać. Niestety otrzymujemy w zamian komunikaty, że tzw. „zawodowi” politycy wiedzą lepiej jak mamy mieszkać, kochać, pracować czy się edukować. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Codzienne problemy, potrzeby, oczekiwania i działania są natomiast domeną tych, którzy wybierają, a nie tych, których wybieramy. To mieszkańcy – wyborcy, tworzą historię, nową rzeczywistość i kreują przyszłość. Powinniśmy zatem pójść 12 lipca na głosowanie, nawet jeśli Nam się to nie za bardzo podoba, tj. kandydaci, którzy pozostali w drugiej turze nie są z naszej bajki. Każdy z Nas ma swoje marzenia, pragnienia i przyziemne postulaty, ale również powinien pomyśleć o przyszłości swoich najbliższych. Głową i sercem powinniśmy się kierować przy wszystkich swoich ważnych wyborach życiowych, a to jeden z nich.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Sondażowa bezzasadność

Rankingi, prognozy i sondaże, którymi jesteśmy atakowani właściwie codziennie, są niestety tylko rodzajem statystycznych badań opinii publicznej, które wskazują którego kandydata popiera więcej, a którego mniej obywateli. Ale czy w naszym systemie wartości i potrzeb to coś zmienia? Każdy człowiek ma własny rozum, dzięki któremu powinien podejmować słuszne i racjonalne decyzje. Może skuteczniejsze i bardziej zasadne byłoby przedstawianie mieszkańcom wyników badań oczekiwań samych obywateli. Może ludzie jednak bardziej chcą statystyk dotyczących ich priorytetowych potrzeb, np. sprawnej ochrony zdrowia, czystego powietrza, tolerancji i szacunku dla wszystkich, dobrej edukacji, wyremontowanych dróg, praworządności i samorządności, przyjaznej przestrzeni publicznej, itd. To w końcu mieszkańcy powinni rozważyć kiedy i co zrobił dany kandydat czy czego nie zrealizował. Sondaże mają na celu zmotywowanie lub zniechęcenie części elektoratu czy poszczególnych grup wyborców. Ale czy obywatele i wyborcy, zamiast się emocjonować przy niedzielnym, rodzinnym obiedzie komu ostatnio wzrosło, a komu spadło, mogli by poświęcić trochę czasu na przeczytanie programów wyborczych czy postulatów, ale również przeanalizowanie dotychczasowego doświadczenia i osiągnięć kandydatów?

Polityka nie jedno ma imię

Aktywność obywateli przeradza się często w powstawanie nowych ruchów społecznych, gremiów obywatelskich czy sformalizowanych podmiotów. Ale czy i kiedy panujący od lat duopol polityczny będzie rozdzielony lub uzupełniony przez nową samorządną siłę, która to jest skuteczną formą sprawowania władzy. Mieszkanki i mieszkańcy bardzo często w sposób przedmiotowy są sprowadzani jedynie do roli wyborcy raz na cztery czy pięć lat. A przecież politykę, nawet tą wielką, krajową można uprawiać zupełnie inaczej aniżeli dzisiaj się to dzieje w naszym kraju. Jest wiele innych na świecie systemów, które mogą w formie hybrydowej połączyć różne narzędzia, instrumenty i mechanizmy dla poprawy partycypacji obywateli w sprawach ważnych dla nich samych. Dyrektywne zarządzanie, mające swoje negatywne odbicie na kartach historii pokazuje, że ten styl nie wznosi narodów i obywateli na szczyty. Potrzebujemy w polityce liderstwa demokratycznego. Kryzys przywództwa i braku autorytetów, z jakim borykamy się od lat nie może przecież pozbawiać Nas wiary i nadziei, że „Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie (…)”.

Zobacz także: Co z tą Polską? Wybory i zmiany

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

agresywny kierowca Previous post Agresywny kierowca chciał przejechać pijanego rowerzystę
kontrola autobusów Next post Kontrola autobusów. Kierował po amfie?