internetowy oszust

Internetowy oszust przed sądem

Przestępstwa internetowe są bardzo częste w dzisiejszej rzeczywistości. Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku wykonywał czynności do sprawy sklepu internetowego „Iracomp”. Tym razem oszust stanie przed sądem. Prokuratura skierowała już akt oskarżenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


W dzisiejszym świecie nie trudno stać się ofiarą oszustwa w internecie. Jak ustalili policjanci, Marcin Ż. założył sklep internetowy na dane jednej z mieszkanek Rybnika. Później nakłonił ją do założenia rachunków bankowych, na które wpływały pieniądze od oszukanych klientów.

Jak informuje policja:

Marcin Ż. poprzez stronę internetową, na której prowadził sklep internetowy, oferował do sprzedaży sprzęt komputerowy, w tym laptopy, karty graficzne, słuchawki, myszki i klawiatury. Ceny produktów był niskie i promocyjne co spowodowało duże zainteresowanie jego ofertą, jednak jego klienci nigdy nie otrzymali zamówionego towaru

W ciągu tygodnia sprawca oszukał 173 osoby na łączną kwotę 83.281,04 złotych. Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do Sądu Rejonowego w Warszawie akt oskarżenia.

Nie daj się oszukać!

Policja przedstawia kilka prostych zasad:

  • Uważaj na fałszywe strony internetowe – przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „po1icja.pl” zamiast policja.pl”. Znalazłeś różnicę?
  • Przed zakupami w Internecie zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie w internecie. Zadzwoń na telefon podany na stronie internetowej celem ustalenia czy sklep w ogóle istnieje. Możesz także wpisać adres, którym posługuje się sklep w internetowe mapy i zobaczyć co widnieje pod tym adresem.
  • Zachowaj ostrożność przy płatności. Wystrzegaj się zwykłych i ekspresowych przelewów bankowych na przesłane Ci dane w wiadomośći e-mail, bezpośrednio po dokonaniu zakupu. Jeśli masz taką możliwość to na stronie internetowej wybierz opcję zapłaty kartą kredytową, debetową bądź płatniczą, wtedy będzie możliwe odzyskanie Twoich środków, jeśli towar nie zostanie do Ciebie dostarczony. Zawsze kontroluj kwoty transakcji, które akceptujesz.
  • Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast poinformuj swój bank lub dostawcę usług płatniczych, aby wstrzymać płatność.

Źródło: Śląska Policja

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

wypadek Budryk Previous post Tąpnięcie i wypadek na KWK Budryk
dzierżawa ogródków Next post Dzierżawa ogródków piwnych za 1 zł