spis

Więcej czasu na dokonanie Narodowego Spisu Powszechnego. Uwaga na oszustów!!!

Wszystko wskazuje na to, że mamy o wiele więcej czasu na dokonanie obowiązkowego spisu powszechnego ludności i mieszkań. Mamy na to czas do 30 września.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Narodowy Spis Powszechny przedłużony

Samospisu możemy dokonywać już od 1 kwietnia. Tymczasem zgodnie z ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021, podpisaną 1 kwietnia 2021 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, spis powszechny ludności i mieszkań 2021 zostaje przedłużony o 3 miesiące. Mamy więc czas aż do 30 września. Powodem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP 2021 w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19.

Uwaga na oszustów!!!

Spis stał się fantastycznym narzędziem do wyłudzania danych w rękach oszustów. Jak już informowaliśmy, spisu można dokonać za pomocą strony internetowej, zaś metodami uzupełniającymi będzie spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

Jeśli nie dokonamy samospisu, to po 15 kwietnia zadzwoni do nas rachmistrz spisowy. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa nie będzie wizyt rachmistrzów w domach. Możliwe będzie dokonanie spisu w gminie, ale żeby to zrobić trzeba się będzie wcześniej umówić telefonicznie.

Jak się okazuje, jest to fantastyczna droga do wyłudzenia danych. Jak wynika z badań ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w czasie pandemii 18% Polaków doświadczyło próby oszustwa poprzez otrzymanie podejrzanego telefonu, SMS lub wiadomości e-mail. Zaś 12% respondentów przyznało, że nie ma pewności, czy w czasie rozmowy nie mieli do czynienia z oszustem.

Dlatego samospis internetowy wydaje się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jak ostrzega ekspert Drozd:

Każdy uczestnik spisu może sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Możemy je sprawdzić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Warto to zrobić, zanim odpowiemy na pytania. Dlatego, gdy otrzymamy telefon weźmy potrzebne do weryfikacji dane od naszego rozmówcy i umówmy się z nim na inny termin. Wcześniej sprawdźmy, czy rzeczywiście jest tym za kogo się podaje. Możemy również sami zadzwonić na infolinię i umówić się na konkretny dzień na rozmowę(…)

Dlatego zwłaszcza w obecnej fazie pandemii zwróćmy uwagę na to, że rachmistrz spisowy będzie się z nami kontaktował wyłącznie telefonicznie. Dlatego wszystkie SMS-y lub e-maile zachęcające do kliknięcia w link lub wykonania połączenia powinniśmy potraktować jako próbę oszustwa

Jeśli w późniejszym etapie pandemia odpuści i zostaną przywrócone wizyty domowe należy rachmistrza wylegitymować. Oprócz odpowiedniego dokumentu, osoby odpowiedzialne za spis będą miały ze sobą również specjalne urządzenie spisowe.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy również zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej). Jak informuje ChronPESEL.pl, niezależnie od formy, w jakiej dokonamy spisu nikt więcej nie powinien się już z nami kontaktować. Dlatego nie należy reagować, jeśli po wypełnieniu spisu, ktoś będzie się chciał z nami umówić na uzupełnienie ankiety lub ponowne jej wypełnienie!

GUS zapewnia, że wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Od momentu ich zebrania stają się danymi statycznymi i objęte tajemnicą.

Jak informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Prezesa GUS:

(…) z uwagi na nałożony w ustawie o NSP obowiązek spisania się przez Internet, GUS przygotował kilka możliwości zalogowania się do formularza:

-Poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (Login.gov.pl: profil zaufany, bankowość elektroniczna)

-Przy użyciu numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki

-Specjalnie nadanego hasła w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL.

Chrońcie swoje dane i zadbajcie o osoby starsze, by stały się ofiarą oszustów. W przypadku wyłudzenia danych należy powiadomić GUS za pomocą:

  • Formularza – zaznaczając w temacie „Spisy powszechne (PSR, NSP),
  • Zadzwonić na Infolinię spisową pod numerem: 22 279 99 99.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

nie żyje Benedykt Krzyżowski Previous post Nie żyje radny Czerwionki-Leszczyn. Data pogrzebu
wycinka Next post Wycinka drzew pod hałdą. Pod nóż idą 682 drzewa