dzierżawa ogródków

Dzierżawa ogródków piwnych za 1 zł

Już 15 maja zostaną oficjalnie otwarte ogródki piwne. W związku ze stratami, spowodowanymi pandemią, prezydent Rybnika oferuje dzierżawę terenu pod ogródki za 1 zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

15 maja oficjalnie zostają otwarte ogródki piwne. Wniosek o dzierżawę ogródków piwnych złożyło w Rybniku 28 przedsiębiorców. Zaś o miejsce na rynku ubiega się 14 restauratorów. 9 wniosków zostało złożonych przez właścicieli lokali na deptaku, a 3 właściciele punktów znajdujących się w okolicach Placu Jana Pawła II. Ogródki chcą też otworzyć lokale przy ul. Sobieskiego i Wysokiej.

Wszyscy jesteśmy już zmęczeni pandemią koronawirusa, który przeorganizował nasze życie praktycznie w każdym aspekcie. Możliwość skorzystania z plenerowego ogródka będzie z pewnością namiastką tak wyczekiwanej normalności. Dla przedsiębiorców, którzy musieli ograniczyć swoją działalność gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, otwarcie plenerowego punktu będzie szansą na powolne odrabianie strat finansowych. Jako Miasto chcemy im w tym pomóc, dając możliwość obniżenia wysokości stawki czynszu dzierżawnego

mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Stawka miesięczna ogródków piwnych w okresie trwania pandemii COVID-19 może wynieść 1 zł netto za 1 m2. Warunki skorzystania z obniżki zostały określone w zarządzeniu Prezydenta Miasta Rybnika.

Bez obniżki stawki czynszu kształtują się następująco:

 • rynek – z koncesją na sprzedaż alkoholu: 35 zł/1 m2 miesięcznie netto
 • rynek – bez koncesji: 20 zł/1 m2 miesięcznie netto
 • deptak – z koncesją: 15 zł/1m2 miesięcznie netto
 • deptak bez koncesji: 10 zł/1m2 miesięcznie netto
 • inne lokalizacje w centrum: 10 zł/1m2 miesięcznie netto
 • poza centrum: 6 zł/1m2 miesięcznie netto

Wspomniana obniżka dotyczy wszystkich lokalizacji w mieście, niezależnie od posiadania koncesji.

Jak informuje miasto:

Na razie podpisano 20 umów z przedsiębiorcami, trwa weryfikacja pozostałych wniosków. Umowa dzierżawy może nie zostać zawarta – np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma wobec miasta nieuregulowane zobowiązania finansowe (zadłużenia)

Wnioski o dzierżawę jeszcze można składać, jednak trzeba się liczyć z tym, iż przestrzeń może być już zajęta. W pierwszej kolejności miasto rozpatruje wnioski o wydzierżawienie terenu na płycie rynku wnioskodawców prowadzących działalność gastronomiczną w budynku zlokalizowanym na rynku.

Podpisując umowę z Miastem, dzierżawcy zobowiązują się do przestrzegania zasad określonych w instrukcji Prezydenta Miasta Rybnika. Oto niektóre z nich:

 • Przestrzeganie przepisów dotyczących porządku i spokoju publicznego,
 • Estetyka i funkcjonalność: obowiązek zapewnienia klientom możliwości korzystania z zaplecza sanitarnego, kolorystyka i wielkość parasoli czy wysokość ustawionych w ogródku mebli i urządzeń
 • Ogródek i jego ogrodzenie muszą być wykonane z estetycznych oraz naturalnych elementów, umożliwiających, w razie konieczności szybki demontaż,
 • Meble muszą być wykonane z tworzyw naturalnych, np. wikliny, rattanu, drewna oraz metalu,
 • Zasady mocno ograniczają możliwość reklam – akcenty reklamowe powinny być dopasowane do reprezentacyjnego charakteru rynku i deptaka, a także spójne z historyczną tkanką miasta.

Informacja: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

internetowy oszust Previous post Internetowy oszust przed sądem
mammografia Next post Bezpłatna mammografia