Dzierżawa ogródków piwnych za 1 zł

Dzierżawa ogródków piwnych za 1 zł

Już 15 maja zostaną oficjalnie otwarte ogródki piwne. W związku ze stratami, spowodowanymi pandemią, prezydent Rybnika oferuje dzierżawę terenu pod ogródki za 1 zł.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net

15 maja oficjalnie zostają otwarte ogródki piwne. Wniosek o dzierżawę ogródków piwnych złożyło w Rybniku 28 przedsiębiorców. Zaś o miejsce na rynku ubiega się 14 restauratorów. 9 wniosków zostało złożonych przez właścicieli lokali na deptaku, a 3 właściciele punktów znajdujących się w okolicach Placu Jana Pawła II. Ogródki chcą też otworzyć lokale przy ul. Sobieskiego i Wysokiej.

Wszyscy jesteśmy już zmęczeni pandemią koronawirusa, który przeorganizował nasze życie praktycznie w każdym aspekcie. Możliwość skorzystania z plenerowego ogródka będzie z pewnością namiastką tak wyczekiwanej normalności. Dla przedsiębiorców, którzy musieli ograniczyć swoją działalność gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, otwarcie plenerowego punktu będzie szansą na powolne odrabianie strat finansowych. Jako Miasto chcemy im w tym pomóc, dając możliwość obniżenia wysokości stawki czynszu dzierżawnego

mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Stawka miesięczna ogródków piwnych w okresie trwania pandemii COVID-19 może wynieść 1 zł netto za 1 m2. Warunki skorzystania z obniżki zostały określone w zarządzeniu Prezydenta Miasta Rybnika.

Bez obniżki stawki czynszu kształtują się następująco:

 • rynek – z koncesją na sprzedaż alkoholu: 35 zł/1 m2 miesięcznie netto
 • rynek – bez koncesji: 20 zł/1 m2 miesięcznie netto
 • deptak – z koncesją: 15 zł/1m2 miesięcznie netto
 • deptak bez koncesji: 10 zł/1m2 miesięcznie netto
 • inne lokalizacje w centrum: 10 zł/1m2 miesięcznie netto
 • poza centrum: 6 zł/1m2 miesięcznie netto

Wspomniana obniżka dotyczy wszystkich lokalizacji w mieście, niezależnie od posiadania koncesji.

Jak informuje miasto:

Na razie podpisano 20 umów z przedsiębiorcami, trwa weryfikacja pozostałych wniosków. Umowa dzierżawy może nie zostać zawarta – np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma wobec miasta nieuregulowane zobowiązania finansowe (zadłużenia)

Wnioski o dzierżawę jeszcze można składać, jednak trzeba się liczyć z tym, iż przestrzeń może być już zajęta. W pierwszej kolejności miasto rozpatruje wnioski o wydzierżawienie terenu na płycie rynku wnioskodawców prowadzących działalność gastronomiczną w budynku zlokalizowanym na rynku.

Podpisując umowę z Miastem, dzierżawcy zobowiązują się do przestrzegania zasad określonych w instrukcji Prezydenta Miasta Rybnika. Oto niektóre z nich:

 • Przestrzeganie przepisów dotyczących porządku i spokoju publicznego,
 • Estetyka i funkcjonalność: obowiązek zapewnienia klientom możliwości korzystania z zaplecza sanitarnego, kolorystyka i wielkość parasoli czy wysokość ustawionych w ogródku mebli i urządzeń
 • Ogródek i jego ogrodzenie muszą być wykonane z estetycznych oraz naturalnych elementów, umożliwiających, w razie konieczności szybki demontaż,
 • Meble muszą być wykonane z tworzyw naturalnych, np. wikliny, rattanu, drewna oraz metalu,
 • Zasady mocno ograniczają możliwość reklam – akcenty reklamowe powinny być dopasowane do reprezentacyjnego charakteru rynku i deptaka, a także spójne z historyczną tkanką miasta.

Informacja: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.