Gang internetowych oszustów zatrzymany!

Gang internetowych oszustów zatrzymany!

Jak informuje policja, gang internetowych oszustów, którzy okradali swoje ofiary metodą na fałszywy link do wpłaty, wreszcie został zatrzymany! Zatrzymano 19 obywateli Białorusi i Ukrainy, a aresztowano 17 osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wielokrotnie ostrzegaliśmy przed fałszywymi wiadomościami, linkami, SMSami czy e-mailami. Członkowie gangu oszukali kilkaset osób na ponad 1,5 mln zł. To głównie obywatele Białorusi i Ukrainy. Zatrzymano ich w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Tczewie, Wrocławiu i Zakopanem, w tym kilku przyłapano na „gorącym uczynku”.

Podczas ostatnich działań w Warszawie, policja zabezpieczyła kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności. W tym czasie przestępcy wysłali co najmniej 280 tys. SMS z fałszywym linkiem do wpłaty.

Przykładowa treść SMS

Pewnie nie jeden z nas otrzymał podobną wiadomość:

Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność” – to przykładowa treść rozsyłanych wiadomości

Gang przygotował 50 różnych fałszywych linków, które były załączane do SMS i wysyłane na różne numery telefonów.

Link kierował na fikcyjną stronę, przypominającą autentyczną stronę firmy i witrynę bankowości elektronicznej. Następnie pieniądze znikały z konta ofiary. Przestępcy zaciągali także pożyczki na te konta.

Według ustaleń policji, skradzione środki członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą BLIK w różnych miastach. Przelewali je także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Jak informuje policja:

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: Śląska Policja

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn. Pracownik sklepu charytatywnego dobryduch.pl