sesja bez zaskoczenia

Bez większego zaskoczenia przebiegła sesja RM w Czerwionce-Leszczynach

Wczoraj odbyła się sesja RM w Czerwionce-Leszczynach. To chyba jedna z najważniejszych sesji w roku – rada głosowała czy udzielić wotum zaufania dla burmistrza Wiesława Janiszewskiego. Jak zawsze na takich sesjach w Czerwionce – „było gorąco”.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Raport o stanie gminy i wotum zaufania

Raport o stanie gminy jest dokumentem przedstawiającym analizę sytuacji i działań podejmowanych przez władze lokalne w określonym okresie. Jego celem jest dostarczenie obiektywnych informacji na temat stanu gospodarki, infrastruktury, środowiska, edukacji, zdrowia i innych kluczowych obszarów rozwoju gminy. Jego przygotowanie jest zwykle obowiązkiem Urzędu Gminy i jest składane do Rady Miejskiej lub Rady Gminy w celu oceny i debaty.

Raport o stanie gminy ma kilka istotnych funkcji. Głównym jest umożliwienie mieszkańcom zapoznanie się ze stanem ich Gminy i ocenę pracy władz lokalnych. Na sesji Rady Miasta przeprowadza się jego przedstawienie i debatuje nad nim. Po debacie głosuje się nad wotum zaufania. Jest to głosowanie, które odbywa się w wyniku oceny pracy burmistrza i skutków jego działań dla gminy.

Głosowanie nad wotum zaufania daje radnym możliwość wyrażenia swojego poparcia lub braku zaufania dla burmistrza. Wotum zaufania jest istotnym instrumentem kontroli demokratycznej i odpowiedzialności w samorządzie lokalnym.

Całą sesję można zobaczyć tutaj.

Burmistrz Janiszewski pewnie z wotum zaufania

Na wczorajszej sesji Rady Miasta nie było niespodzianki. Po przedstawieniu dość ogólnego raportu nastąpiła dyskusja nad nim. Rozpoczął ją radny Marcin Stempniak, który odniósł się do tego, czego według niego brakuje w działaniach burmistrza. Podkreślił aspekty zbyt małego poziomu pozyskiwania środków zewnętrznych, braku monitoringu, odejść z pracy doświadczonych urzędników, oświetleniu przejść dla pieszych.

Spornym tematem okazał się temat mieszkań i spółki SIM. W odpowiedzi na zarzuty radnego Stempniaka w dość nerwowy sposób reagował pełnomocnik Grzegorz Wolnik (o tym opowiemy w kolejnym materiale). Pełnomocnik Wolnik przyznał, że spółka, która ma wybudować mieszkania w naszej gminie na ten moment przynosi tylko straty. Dodatkowo są problemy z pozyskaniem terenów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Ostatecznie doszło do głosowania, którego wyniki można było przewidzieć już przed sesją. Za wotum zaufania dla burmistrza głosowało: 12 radnych. Nie zaufało burmistrzowi, jak w ubiegłych latach – siedmiu radnych. Podobnie miała się sytuacja z głosowaniem nad absolutorium za wykonanie budżetu.

Było to już ostatnie głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza w tej kadencji. Kolejne „sprawdzam” zrobią już sami mieszkańcy przy urnach wyborczych.

Zdjęcie: kadr z sesji na You Tube

Warto zobaczyć także inne sesje RM z poprzednich lat:

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Reaktor atomowy w Rybniku?
Ciekawy projekt "Małe Miasto Żory" Next post Ciekawy projekt „Małe Miasto Żory”