Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku.

Minimalne wynagrodzenie w 2020 roku wyniesie 2600 zł. To o 350 zł więcej, w stosunku do roku 2019. Zaś minimalna stawka godzinowa wyniesie 17 zł.

Po posiedzeniu zarządu pojawił się taki komunikat:

„Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2600 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników). Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ok. 1,5 mln pracowników otrzymujących płacę minimalną.
Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia”.

Do połowy czerwca rząd musi zdecydować, ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku. Komisja Trójdzielna, ma na to czas do 15 lipca. Jeśli tego nie zrobi, decyzję o jego wysokości podejmie Rada Ministrów. Następnie musi to ogłosić do 15 września.

Dodatek stażowy nie będzie już uwzględniony w płacy minimalnej.

2 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Na tę zmianę chyba najbardziej czekali pracownicy budżetówki, ponieważ oni najmniej skorzystali na wzroście wynagrodzenia. Dzieje się tak, gdyż znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że pracownicy z długim stażem zarabiają praktycznie tyle, co stażyści. Obie grupy otrzymują płacę minimalną lecz doświadczeni pracownicy otrzymują dodatek za wysługę lat, a u nowych pracowników całość wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej.

Budynek Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Previous post Jest budżet w Wodzisławiu! Do dwóch razy sztuka.
Next post Mikro – rachunek podatkowy już od 1 stycznia!