Pomoc dla sprzedawców kwiatów
Rychła decyzja o zamknięciu cmentarzy tuż przed ostatnim weekendem wzbudziła w opinii publicznej niemałe kontrowersje. Bezsprzecznie w związku z zaistniałą sytuacją ogromne straty ponieśli i będą ponosić producenci czy sprzedawcy kwiatów, w tym chryzantem doniczkowych. ARiMR ogłosiła, że poszkodowani przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pomoc finansową.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Kogo dotyczy?
Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma udzielić pomocy producentom i sprzedawcom. Aby otrzymać zapomogę finansową należy spełnić jednak pewne warunki. Rekompensata przysługuje posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca wypełnia wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument złożyć trzeba do 6 listopada do kierownika biura powiatowego.
Obowiązkowe formalności
Na stronie internetowej ARiMR znajdziemy informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe czy jednostki samorządu terytorialnego. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklarację taką podmiot przekazuje do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR. Urzędnicy ARiMR wyjaśniają, że na rekompensatę liczyć mogą jedynie przedsiębiorcy posiadające odpowiednią dokumentację:
Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis. Bez takich dokumentów pomoc nie będzie mogła być wypłacona.
Warto podkreślić, iż wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową nie jest na razie ustalona. Według wstępnych planów, pomoc będzie wypłacona przedsiębiorcom do 31 grudnia 2020 r.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?