Wotum zaufania a „Brudny Harry”, czyli skandaliczne wpisy Grzegorza Wolnika
W piątek, 26 czerwca odbyła się sesja RM w Czerwionce-Leszczynach. Udzielono Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionki-Leszczyn – Wiesławowi Janiszewskiemu wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 r. Podczas sesji doszło do interesującego incydentu. Otóż pełnomocnik Grzegorz Wolnik – pod pseudonimem „Brudny Harry” wypisuje niecenzuralne komentarze w mediach społecznościowych, co zauważyła radna Izabela Rajca.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Na piątkowej sesji, 26 czerwca został przygotowany i przedstawiony raport o stanie miasta, na którego podstawie radni głosowali nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Poza podsumowaniem działalności burmistrza w zeszłym roku, sprawozdaniem z realizacji polityk, programów i strategii, uchwał Rady Miasta, dokument zawiera dane prezentujące procesy rozwoju miasta na przełomie kilku ostatnich lat oraz dane demograficzne.
Jak podsumował burmistrz, omawiając najważniejsze kwestie raportu:
Raport jest kwintesencją tego, co na przestrzeni całego roku wydarzyło się na terenie gminy, zarówno w obszarze finansowym – co z punktu widzenia działalności urzędu jest kluczowe – jak i wszystkiego, co jest pochodną realizacji zadań zawartych w budżecie. Raport pokazuje wszystko to, co robimy. Daje nam pełen obraz, jak rozwija się gmina, jakie inwestycje, przedsięwzięcia i zadania są realizowane, a przez to dotyczy również bezpośrednio mieszkańców naszej gminy
Debata nad raportem
Radni włączyli się do dyskusji nad raportem i debatowali nad najważniejszymi problemami w gminie.
Radny Janusz Szołtysek zwrócił uwagę na przyrost demograficzny w naszej gminie. Mówił, że niepokojące jest, że mimo to ilość ludności w naszej gminie się zmniejsza.
Radny Marek Strzech wyraził osobistą refleksję, że warto byłoby skierować raport do wglądu dla szkół, by wzbudzić zainteresowanie. Zwracał uwagę na współpracę oraz nadwyżkę budżetową, która jest bardzo potrzebna.
Radny Grzegorz Marek mówił, iż brakuje mu w raporcie tabelki liczbowej w pozostałych tematach, takich jak drogi czy mieszkania. Prosił, by nie zabrakło tych danych za rok. Zwracał uwagę na żłobki, darmową komunikację dla młodzieży czy centrum przesiadkowe.
Pan Gabriel Breguła także zwracał uwagę na brak żłobków w naszej gminie:
Na dzień dzisiejszy nie wiemy, gdzie i kiedy żłobek powstanie. Są tzw. klubiki czy żłobki prywatne. Myśmy od 2018 r. – od początku kadencji zwracali się o przywrócenie dotacji celowej na dziecko. Skoro nie ma żłobka, żeby chociaż przetrwały prywatne żłobki
Zwrócił uwagę, iż niektórzy rodzice nie mają czasem innego wyboru, muszą jakoś żyć i wysyłają do przedszkola coraz młodsze dzieci. Często nie urządza ich, gdy zostanie tylko kilka wolnych miejsc na popołudnie w przedszkolu.
Radny Michał Toman podziękował za istotne dla niego i mieszkańców inwestycje. Docenił spadek zadłużenia. Dziękował za Młodzieżowe Forum Samorządowe, prosząc jednocześnie o większą aktywność w tym temacie. Jeśli chodzi o wotum zaufania przyznał, iż wiele tygodni zastanawiał się jak oddać głos:
Słabe jest wsparcie innych sportów niż drużynowe. Sporty indywidualne mają poniżej 8 % wsparcia finansowego. Nie pobudza to do ich rozwoju. Ale nie pieniądze są w sporcie najważniejsze. Dla mnie kluczowa sprawa, o której rozmawialiśmy w przeciągu roku z Panem Burmistrzem to także infrastruktura dla tych innych sportów. Rok temu padły tu słowa z ust pana Burmistrza: „Mam potrzebę obiektu, na którym jest bieżnia”. Rozmawialiśmy kilkukrotnie. O szczegółach tych rozmów, ponieważ były toczone poza sesją w cztery oczy, nieelegancko byłoby mówić. Jednak brakuje mi tego kroku, chociaż pierwszego, jakim jest projekt tej bieżni. W czerwcu mija akurat 8 lat, kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy panie Burmistrzu, gdy zakładaliśmy wtedy grupę biegową „Luxtorpeda”. Już wtedy rozmawialiśmy o tej bieżni. Myślę, że ponowię ten apel, by w tym roku wprowadzić jednak do WPFu środki na projekt.
Radny Toman odniósł się także do Organizacji Pozarządowych. Ważna jest dla niego aktywizacja mieszkańców. Potrzebna jest szersza analiza obszaru działalności społecznej, nie tylko raz do roku. Zwrócił uwagę, iż organizacjom nie sprzyja brak ogłaszanych konkursów, mimo epidemii.
Radny Adam Karaszewski podziękował radnym i mieszkańcom za uzyskanie grantu na odnawialne źródła energii. Mieszkańcy wykazali się społeczną odpowiedzialnością. Zwrócił także uwagę, iż dla każdego mieszkańca inne działanie jest priorytetowe – dla mieszkańca Czuchowa, niekoniecznie najważniejsza jest bardzo droga inwestycja, np. zameczku w Leszczynach. Skupiając się na najdroższych inwestycjach, często braknie funduszy na mniejsze miejscowości. Zwrócił też uwagę, że mimo wszystko mamy w naszej gminie dużych inwestorów.
Radny Bogdan Knopik z kolei podkreślał fakt, iż burmistrz odpowiada osobiście za całą gminę swoim nazwiskiem. Radny ocenia działalność burmistrza według zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności. Te kryteria w jego ocenie są spełnione. Podkreślał, że nie da się zrobić wszystkiego na raz, a każdy ma swoje cele.
Radny Marcin Stempniak mówił, że zaufanie to relacja obustronna. Wchodził do rady ze swoją wizją rozwoju gminy. Brakuje mieszkań komunalnych. Podkreślił, że na pewno wydarzyło się wiele dobrego. Mniejsze inwestycje też są bardzo ważne. Wiele przestrzeni miejskich wymaga rewitalizacji. Poruszył kwestię monitoringu:
Dalej jesteśmy w tym samym miejscu. Uważam, że pewne rzeczy powinniśmy już zacząć załatwiać. Panie Burmistrzu, z wielkim szacunkiem patrze na rozwój gminy, ale wiele rzeczy jest przesuwanych w czasie
Zaapelował, by wspólnie zastanowić się nad wydatkowaniem środków. Ponownie zwrócił się do burmistrza:
Kilkukrotnie padały w moim kierunku, nieprzychylne słowa, że nie powinienem przeszkadzać, nie powinienem się promować. To nie o to chodzi. Szanowni Państwo, myśmy w wyborach startowali, jako społecznicy, ludzie zaangażowani w życie naszej gminy (…) Proszę pamiętać, panie Burmistrzu, pan otrzymał ponad 8 tys głosów, na moją kandydaturę ponad 2,5 tys osób głosowało. Z szacunku do tych wyborców, chciałbym żebyśmy szanowali się i rozmawiali po partnersku. Brakuje mi czasem pana obecności na komisjach. Pewne problemy odsuwamy na później, na zaś.
Zaapelował o poważne traktowanie doświadczenia wszystkich radnych. Radny Marcin Stempniak pracuje przy projektach unijnych od 15 lat i uważa, że gmina mogłaby pozyskać o wiele więcej funduszy. Zaapelował o wzajemny szacunek.
Radny Stanisław Breza ocenia pracę Burmistrza bardzo wysoko. Brakuje mu jednak 2 ważnych elementów w raporcie – dróg wojewódzkich, które są już mocno obciążone oraz rzeki Bierawki, która przepływa przez Czerwionkę-Leszczyny, a której nie jest właścicielem gmina. Ludzie byli zatapiani i jest niebezpieczna podczas opadów. Zaapelował o nacisk na „Wody Polskie”, na kwestię bezpieczeństwa.
Najgorętsza część debaty -„Brudny Harry”, czyli Grzegorz Wolnik, wypisujący w mediach społecznościowych wulgarne komentarze
Podczas swojego wystąpienia, podczas debaty nad raportem gminy, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Izabela Rajca, zwróciła się do Burmistrza:
Panie Burmistrzu, bo muszę się zwrócić do Pana, ze względu na to, że osoby tak jakby zainteresowanej tutaj nie ma. W zeszłym roku przez pana pełnomocnika Wolnika zostaliśmy nazwali dupkami. Pan pełnomocnik nie przeprosił, przeprosił pan Burmistrz. Wydaje mi się, że obecnie to jest czas współpracy i my staramy się współpracować. Jednak w tym roku znowu doszło do, nie wiem jak to nazwać – recydywy i eskalacji. Mówię o tym, ponieważ w raporcie o stanie gminy również są wymienieni współpracownicy Pana Burmistrza. Ja pozwolę sobie przeczytać (z góry przepraszam za słownictwo, ale to nie moje) wpis niejakiego Brudnego Harrego, wszyscy wiemy, że to jest pan pełnomocnik Wolnik, zresztą on się na koniec podpisał, żeby nie było wątpliwości. Wpis z mediów społecznościowych: „Mnie też imponuje kilkaset dużych baniek dotacji na firmę swoją, brata, żony z NCBR i jeszcze to porównanie do Łukasza Ewangelisty przez biskupa z demencją, a na Śląsku kolejnych 208 zakażonych. Coście zrobili z moim regionem, skur**syny? Grzegorz Wolnik”. Druga rzecz, pod postem pana Breguły, to było coś o Czajce w Warszawie i mamy tak: „Rozumiem, panie Reguła (myślę, że przekręcanie nazwiska nie jest grzeczne), że w wspomnianej substancji (tu chodzi o substancję z Czajki) w mózg się panu nalało. Wstyd mi za pana, panie sołtysie. Grzegorz Wolnik.
Przewodniczący usiłował przerwać Pani Rajcy, jednak zaoponowała:
„Panie przewodniczący, to jest stan naszej gminy. Proszę mi dać dokończyć. Ta osoba reprezentuje gminę, reprezentuje ją na zewnątrz, reprezentuje ją w sejmiku. I niestety, panie Burmistrzu, bo ja wiem, że z Pana ust takie rzeczy by nie padły. Pan jest kulturalnym człowiekiem. Ale niestety, jest ktoś taki, kto tak naprawdę naszą gminę ośmiesza. Ja powiem tak, że gdyby moja szefowa zobaczyła takie wpisy – moje, z takim słownictwem to myślę, że podziękowałaby mi za współpracę. Dziękuję
Głosowanie
Po dyskusji na temat raportu nastąpiło głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza. Przy 7 głosach przeciw i 12 za, burmistrz W. Janiszewski otrzymał wotum zaufania radnych. Zaś absolutorium zostało udzielone burmistrzowi stosunkiem głosów 14 za do 5 przeciw.
Burmistrz podziękował radnym za głosy:
Dziękuję za wsparcie, zrozumienie oraz zaufanie. Dziękuję także za głosy przeciwne. Zawsze podkreślam, że samorząd jest najlepszą formą sprawowania władzy. Dziękuję radnym, za to, że możemy działać razem, mając na celu rozwój naszej gminy, dziękuję wszystkim moim współpracownikom, którzy każdego dnia pracują na rzecz naszych mieszkańców. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę i realizację wspólnych celów
Radna Izabela Rajca przekazała na ręce Burmistrza Gminy i Miasta symboliczny czek w ramach rządowej tarczy dla samorządów. Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny ma szansę pozyskać ok. 5,8 mln zł wsparcia na inwestycje.
Całą sesję, która była wyjątkowo długa można zobaczyć tutaj:
Zobacz także: Inicjatywy Sołeckie nie dla Czerwionki-Leszczyny
Zdjęcia: z filmiku sesji, stony GiM Czerwionka-Leszczyny oraz oficjalnego FB G.Wolnika
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?