Weronika Duraj

Weronika Duraj – zwyciężając dogania marzenia

Weronika Duraj to dziewczyna dobrze znana w Polsce. Jest mieszkanką Czerwionki-Leszczyn, wychowanką Stowarzyszenia Enduro Czerwionka. Ma za sobą wiele zwycięstw, reprezentuje Klub Hawi Racing Team, wystąpiła w programie „Dzień Dobry TVN”, a już w kolejnym sezonie będzie mogła startować w pucharze Polski Enduro!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jedyna dziewczyna, reprezentująca Klub Hawi Rancing Team jest dowodem na to, że płeć nie ma znaczenia, gdy w grę wchodzi prawdziwa pasja i marzenia. Pomimo niesamowitej frajdy, jaką czerpie ze sportu jest systematyczna i bardzo szybko osiąga wyznaczone cele.

Jak to się zaczęło?

W wieku czterech lat – mała wtedy Weronika po prostu usiadła na motocyklu i pojechała. Jej trenerem jest ukochany tata – znany większości jako Karlik Duraj. To z Nim stawiała pierwsze kroki w terenie. Jak wspomina Jej mama – Anna Duraj:

Nie potrafiła jeździć na rowerku, nie potrafiła utrzymać stabilności, ale na motorku pojechała

Oczywiście, pomoc rodziców była nieoceniona. Wspierali Weronikę w pasji i pomagali wierzyć w siebie, kiedy była wyśmiewana w szkole z racji „męskiej pasji”. To właśnie Państwo Duraj zorganizowali pierwsze amatorskie zawody CC dla dzieci w Czerwionce-Leszczynach, gdzie w klasie 65 radziła sobie doskonale, zarówno w klasie damskiej, jak i męskiej.

Jej prezentem komunijnym był motocykl. Jednak nie mogła nim wystartować w zawodach, ponieważ przeszkodą był jak zwykle jej wiek.

Weronika Duraj

Na szczęście Werka ma równie wspaniałą i silną mamę, która specjalnie dla niej założyła klub SMK Enduro Czerwonka i zaczęła organizować amatorskie zawody z serii KIDS – „Cross Country” oraz „Enduro Sprint dla dzieci”. Są to jedyne zawody, gdzie startują tylko dzieci.

Weronika opowiedziała o swojej pasji również na kanale „Bohaterowie Codzienności” grupy wolontariuszy poMOCni:

Liczne zwycięstwa

Weronika z biegiem czasu odnosiła kolejne, bardzo liczne zwycięstwa. Oto niektóre osiągnięcia, bo wszystkich nie sposób wypisać:

  • w 2017 roku wygrała klasyfikację generalną KTM KATO KIDS CUP,
  • na wyścigu pokazowym w Tauron Arena była trzecia wśród sześciu chłopaków,
  • w roku 2018 po trzy-miesięcznej chorobie (przez co nie mogła trenować), w kwietniu po raz pierwszy usiadła na KTM SX 85, wygrywając pierwszą rundę KTM KATO KIDS w klasie chłopców,
  • na cross country w Winowie, w którym wystartowała w wyścigu dzieci -skończyła wyścig na 3 pozycji wśród 8 chłopaków.

Za zgodą rodziców (z powodu młodego wieku) pod okiem Patrycji Komko i Wojtka Rencza odbyła trening w Skrzypcu i zakończyła go na pierwszej pozycji. Ta sytuacja zaowocowała startem w wyścigu dorosłych następnego dnia. Dalsze starty w tej serii zaowocowały wygraną. Weronika Duraj jako 11-letnie dziecko wygrała w klasie WOMEN CUP .

Sezon 2019

Sezon rozpoczął się kolejnym zwycięstwem w klasie kobiet w Jura Park Biskupice. W tym czasie spełniło się także wielkie marzenie Werki – przesiadka na wymarzony, endurowy motocykl KTM XC-W 150!

Zanim jeszcze zdążyła się oswoić z nowym motocyklem, pojechała nim na wyścigu w Prudniku, gdzie zajęła 2 miejsce. Po bardzo ciężkiej pracy i wielu intensywnych treningach zakończyła cały cykl IPONE SERIES na pierwszej pozycji klasyfikacji generalnej.

Nie trudno się dziwić, że Weroniką bardzo szybko zainteresowała się telewizja. Werka wraz z rodzicami wystąpiła w programie „Dzień Dobry TVN”. Odcinek możecie zobaczyć tutaj.

Sezon 2020

Rok trudny, chyba dla wszystkich z oczywistych powodów – pandemia.

Jednak i tym razem nie obyło się bez licznych sukcesów. W klasyfikacji generalnej cyklu zawodów Mistrzostw okręgu Łódzkiego Cross Country wystąpiło 9 kobiet. Werka skupiła się na tym cyklu, ponieważ jak sama mówi:

Wybrałam tą eliminację, bo pod względem regulaminu mogłam pomimo wieku startować na dowolnej pojemności motocykla

Z zaplanowanych 6 rund, odbyły się 4 – Buczek, Rzgów, Biskupice Nierada. Oczywiście, wygrała je wszystkie, co zaowocowało Mistrzostwem Okręgu Łódzkiego Cross Country 2020!

Zawody, które kończyły cykl odbyły się w miejscowości Nierada, koło Częstochowy. Wystartowało 88 motocyklistów, którzy mieli za zadanie przejechać ponad 3-kilometrową trasę o różnorodnej nawierzchni. Werka, mimo miesięcznej przerwy w treningach zdeklasowała swoje rywalki, zostawiając je daleko w tyle. Jej atutami zawsze jest szybkość połączona z równym tempem jazdy.

Reprezentantka opolskiego klubu

Weronika Duraj reprezentuje opolski klub Hawi Racing Team.

Weronika Duraj w klubowych barwach

Jak mówi jej mama:

Trafiła jej się szansa dołączając do opolskiego klubu, gdzie miasto jak i klub wspierają młode talenty, czego u nas w gminie nie ma

To właśnie Opole doceniło wybitnie uzdolnioną zawodniczkę Czerwionki-Leszczyn. Jednakże, ma także w swoich szeregach prywatnych sponsorów ze swojej gminy, którzy bardzo jej pomagają, jak na przykład firma EL-MONTER Instalacje i Pomiary Artura Bednarz. Weronika z rodzicami bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom:

Bardzo chciałabym za sezon i wspólny sukces podziękować wszystkim, którzy mnie wspierają – sponsorom: Shocksuspension, Carapaks, KTM Katowice, Wrapridecartel, Traxy Poland, Spy Polska, El-Monter Instalacje i Pomiary, MotoBochnia, Maxxis Polska, FarbyKabe, Biuro Projektowe PW2 oraz patronom medialnym

Koszta tego sportu są ogromne – koszty ubioru, paliwa na liczne treningi i zawody, ochraniacze, nie wspominając o częściach i naprawach motocykla.

Jeśli chcecie pomóc Werce dalej gonić marzenia, możecie ją wesprzeć na profilu Patronite, klikając tutaj.

Co najważniejsze – w grudniu Werka kończy 14 lat i powoli kończą się ograniczenia wiekowe. Nareszcie w sezonie 2021 będzie mogła całkowicie rozwinąć skrzydła, gdyż będzie już mogła startować w pucharze Polski Enduro!

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Dotacje na rozwój sportu w Czerwionce-Leszczynach – finansowanie tych samych klubów

narkotyków Previous post Policja przejęła dużą ilość narkotyków
wolontariuszem WOŚP Next post Zostań wolontariuszem WOŚP!

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds