Weronika Duraj

Weronika Duraj – zwyciężając dogania marzenia

Weronika Duraj to dziewczyna dobrze znana w Polsce. Jest mieszkanką Czerwionki-Leszczyn, wychowanką Stowarzyszenia Enduro Czerwionka. Ma za sobą wiele zwycięstw, reprezentuje Klub Hawi Racing Team, wystąpiła w programie „Dzień Dobry TVN”, a już w kolejnym sezonie będzie mogła startować w pucharze Polski Enduro!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jedyna dziewczyna, reprezentująca Klub Hawi Rancing Team jest dowodem na to, że płeć nie ma znaczenia, gdy w grę wchodzi prawdziwa pasja i marzenia. Pomimo niesamowitej frajdy, jaką czerpie ze sportu jest systematyczna i bardzo szybko osiąga wyznaczone cele.

Jak to się zaczęło?

W wieku czterech lat – mała wtedy Weronika po prostu usiadła na motocyklu i pojechała. Jej trenerem jest ukochany tata – znany większości jako Karlik Duraj. To z Nim stawiała pierwsze kroki w terenie. Jak wspomina Jej mama – Anna Duraj:

Nie potrafiła jeździć na rowerku, nie potrafiła utrzymać stabilności, ale na motorku pojechała

Oczywiście, pomoc rodziców była nieoceniona. Wspierali Weronikę w pasji i pomagali wierzyć w siebie, kiedy była wyśmiewana w szkole z racji „męskiej pasji”. To właśnie Państwo Duraj zorganizowali pierwsze amatorskie zawody CC dla dzieci w Czerwionce-Leszczynach, gdzie w klasie 65 radziła sobie doskonale, zarówno w klasie damskiej, jak i męskiej.

Jej prezentem komunijnym był motocykl. Jednak nie mogła nim wystartować w zawodach, ponieważ przeszkodą był jak zwykle jej wiek.

Weronika Duraj

Na szczęście Werka ma równie wspaniałą i silną mamę, która specjalnie dla niej założyła klub SMK Enduro Czerwonka i zaczęła organizować amatorskie zawody z serii KIDS – „Cross Country” oraz „Enduro Sprint dla dzieci”. Są to jedyne zawody, gdzie startują tylko dzieci.

Weronika opowiedziała o swojej pasji również na kanale „Bohaterowie Codzienności” grupy wolontariuszy poMOCni:

Liczne zwycięstwa

Weronika z biegiem czasu odnosiła kolejne, bardzo liczne zwycięstwa. Oto niektóre osiągnięcia, bo wszystkich nie sposób wypisać:

  • w 2017 roku wygrała klasyfikację generalną KTM KATO KIDS CUP,
  • na wyścigu pokazowym w Tauron Arena była trzecia wśród sześciu chłopaków,
  • w roku 2018 po trzy-miesięcznej chorobie (przez co nie mogła trenować), w kwietniu po raz pierwszy usiadła na KTM SX 85, wygrywając pierwszą rundę KTM KATO KIDS w klasie chłopców,
  • na cross country w Winowie, w którym wystartowała w wyścigu dzieci -skończyła wyścig na 3 pozycji wśród 8 chłopaków.

Za zgodą rodziców (z powodu młodego wieku) pod okiem Patrycji Komko i Wojtka Rencza odbyła trening w Skrzypcu i zakończyła go na pierwszej pozycji. Ta sytuacja zaowocowała startem w wyścigu dorosłych następnego dnia. Dalsze starty w tej serii zaowocowały wygraną. Weronika Duraj jako 11-letnie dziecko wygrała w klasie WOMEN CUP .

Sezon 2019

Sezon rozpoczął się kolejnym zwycięstwem w klasie kobiet w Jura Park Biskupice. W tym czasie spełniło się także wielkie marzenie Werki – przesiadka na wymarzony, endurowy motocykl KTM XC-W 150!

Zanim jeszcze zdążyła się oswoić z nowym motocyklem, pojechała nim na wyścigu w Prudniku, gdzie zajęła 2 miejsce. Po bardzo ciężkiej pracy i wielu intensywnych treningach zakończyła cały cykl IPONE SERIES na pierwszej pozycji klasyfikacji generalnej.

Nie trudno się dziwić, że Weroniką bardzo szybko zainteresowała się telewizja. Werka wraz z rodzicami wystąpiła w programie „Dzień Dobry TVN”. Odcinek możecie zobaczyć tutaj.

Sezon 2020

Rok trudny, chyba dla wszystkich z oczywistych powodów – pandemia.

Jednak i tym razem nie obyło się bez licznych sukcesów. W klasyfikacji generalnej cyklu zawodów Mistrzostw okręgu Łódzkiego Cross Country wystąpiło 9 kobiet. Werka skupiła się na tym cyklu, ponieważ jak sama mówi:

Wybrałam tą eliminację, bo pod względem regulaminu mogłam pomimo wieku startować na dowolnej pojemności motocykla

Z zaplanowanych 6 rund, odbyły się 4 – Buczek, Rzgów, Biskupice Nierada. Oczywiście, wygrała je wszystkie, co zaowocowało Mistrzostwem Okręgu Łódzkiego Cross Country 2020!

Zawody, które kończyły cykl odbyły się w miejscowości Nierada, koło Częstochowy. Wystartowało 88 motocyklistów, którzy mieli za zadanie przejechać ponad 3-kilometrową trasę o różnorodnej nawierzchni. Werka, mimo miesięcznej przerwy w treningach zdeklasowała swoje rywalki, zostawiając je daleko w tyle. Jej atutami zawsze jest szybkość połączona z równym tempem jazdy.

Reprezentantka opolskiego klubu

Weronika Duraj reprezentuje opolski klub Hawi Racing Team.

Weronika Duraj w klubowych barwach

Jak mówi jej mama:

Trafiła jej się szansa dołączając do opolskiego klubu, gdzie miasto jak i klub wspierają młode talenty, czego u nas w gminie nie ma

To właśnie Opole doceniło wybitnie uzdolnioną zawodniczkę Czerwionki-Leszczyn. Jednakże, ma także w swoich szeregach prywatnych sponsorów ze swojej gminy, którzy bardzo jej pomagają, jak na przykład firma EL-MONTER Instalacje i Pomiary Artura Bednarz. Weronika z rodzicami bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom:

Bardzo chciałabym za sezon i wspólny sukces podziękować wszystkim, którzy mnie wspierają – sponsorom: Shocksuspension, Carapaks, KTM Katowice, Wrapridecartel, Traxy Poland, Spy Polska, El-Monter Instalacje i Pomiary, MotoBochnia, Maxxis Polska, FarbyKabe, Biuro Projektowe PW2 oraz patronom medialnym

Koszta tego sportu są ogromne – koszty ubioru, paliwa na liczne treningi i zawody, ochraniacze, nie wspominając o częściach i naprawach motocykla.

Jeśli chcecie pomóc Werce dalej gonić marzenia, możecie ją wesprzeć na profilu Patronite, klikając tutaj.

Co najważniejsze – w grudniu Werka kończy 14 lat i powoli kończą się ograniczenia wiekowe. Nareszcie w sezonie 2021 będzie mogła całkowicie rozwinąć skrzydła, gdyż będzie już mogła startować w pucharze Polski Enduro!

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Dotacje na rozwój sportu w Czerwionce-Leszczynach – finansowanie tych samych klubów

narkotyków Previous post Policja przejęła dużą ilość narkotyków
wolontariuszem WOŚP Next post Zostań wolontariuszem WOŚP!