Warsztatownia Miejska

Warsztatownia Miejska

Od października rybnicka mapa wydarzeń i przestrzeni kulturalnych wzbogaciła się o inicjatywę Fundacji Cylinder. To warsztatownia miejska.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net


Czym jest warsztatownia?

Warsztatownia wspólna przestrzeń, w której można pomajsterkować. Organizatorzy oferują również gotową ofertę warsztatową. Chcą to miejsce wyposażyć w podstawowy warsztat i ogólnodostępne narzędzia. Jak mówią:

Zależy nam na wspólnym tworzeniu tej przestrzeni zarówno z mieszkańcami, profesjonalnymi twórcami, jak i organizacjami pozarządowymi. Warsztat ma służyć nam wszystkim, integrować i przynosić radość!

Jak tłumaczą, od lat obserwowali podobne działania w sąsiednich miejscowościach. Katowice, Gliwice czy Tarnowskie Góry oferują mieszkańcom przestrzeń, w której można indywidualnie pomajsterkować, naprawić bądź przerobić stare meble, ale także uczestniczyć w zorganizowanych warsztatach.

Chcących skorzystać z podobnej oferty w wymiarze lokalnym jest wiele, stąd też zainicjowane z początkiem roku działania, mające doprowadzić do otwarcia takiej przestrzeni w budynku, tzw. Starej Gazowni przy ul. 3 maja 14.

Przestrzeń miała być wyposażona w wiertarki, szlifierki, piły, stoły – wszystkie niezbędne narzędzia. Później byłyby udostępniane mieszkańcom Rybnika.

Niestety, stan techniczny budynku okazał się gorszy niż początkowo zakładano, musieliśmy porzucić wizję przywracania przestrzeni Starej Gazowni w tym charakterze mieszkańcom – tłumaczą inicjatorzy Warsztatowni.

Gdzie odbędą się warsztaty?

W najbliższym czasie warsztaty i spotkania odbywać się będą w formule objazdowej w kawiarniach, domach kultury, siedzibach innych organizacji, a główną siedzibę Warsztatowni stanowią gościnnie udostępniane pomieszczenia Stowarzyszenia PLOTKA, piętro kamienicy przy ul. Sobieskiego 18 (nad sklepem Metro).

W październiku Cylinder rusza z serią popołudniowych spotkań i warsztatów, w trakcie których będzie można poznać podstawy szydełkowania, obróbki drewna, tworzenia wystroju mieszkania, jak i elementów ubioru. Cena warsztatów nie przekracza kosztu zakupu gotowego produktu, z którym Uczestnicy warsztatów będą mogli wyjść.

Od listopada oferta spotkań będzie poszerzana. Inicjatorzy są otwarci na propozycje tematów, współpracę przy tworzeniu i ich prowadzeniu. Chcą tworzyć wydarzenia dedykowane wszystkim grupom wiekowym.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Więcej informacji o aktualnych działaniach i ofercie znaleźć można pod adresami: tutaj oraz na Facebooku.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.