warsztatownia

Warsztatownia Miejska

Od października rybnicka mapa wydarzeń i przestrzeni kulturalnych wzbogaciła się o inicjatywę Fundacji Cylinder. To warsztatownia miejska.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Czym jest warsztatownia?

Warsztatownia wspólna przestrzeń, w której można pomajsterkować. Organizatorzy oferują również gotową ofertę warsztatową. Chcą to miejsce wyposażyć w podstawowy warsztat i ogólnodostępne narzędzia. Jak mówią:

Zależy nam na wspólnym tworzeniu tej przestrzeni zarówno z mieszkańcami, profesjonalnymi twórcami, jak i organizacjami pozarządowymi. Warsztat ma służyć nam wszystkim, integrować i przynosić radość!

Jak tłumaczą, od lat obserwowali podobne działania w sąsiednich miejscowościach. Katowice, Gliwice czy Tarnowskie Góry oferują mieszkańcom przestrzeń, w której można indywidualnie pomajsterkować, naprawić bądź przerobić stare meble, ale także uczestniczyć w zorganizowanych warsztatach.

Chcących skorzystać z podobnej oferty w wymiarze lokalnym jest wiele, stąd też zainicjowane z początkiem roku działania, mające doprowadzić do otwarcia takiej przestrzeni w budynku, tzw. Starej Gazowni przy ul. 3 maja 14.

Przestrzeń miała być wyposażona w wiertarki, szlifierki, piły, stoły – wszystkie niezbędne narzędzia. Później byłyby udostępniane mieszkańcom Rybnika.

Niestety, stan techniczny budynku okazał się gorszy niż początkowo zakładano, musieliśmy porzucić wizję przywracania przestrzeni Starej Gazowni w tym charakterze mieszkańcom – tłumaczą inicjatorzy Warsztatowni.

Gdzie odbędą się warsztaty?

W najbliższym czasie warsztaty i spotkania odbywać się będą w formule objazdowej w kawiarniach, domach kultury, siedzibach innych organizacji, a główną siedzibę Warsztatowni stanowią gościnnie udostępniane pomieszczenia Stowarzyszenia PLOTKA, piętro kamienicy przy ul. Sobieskiego 18 (nad sklepem Metro).

W październiku Cylinder rusza z serią popołudniowych spotkań i warsztatów, w trakcie których będzie można poznać podstawy szydełkowania, obróbki drewna, tworzenia wystroju mieszkania, jak i elementów ubioru. Cena warsztatów nie przekracza kosztu zakupu gotowego produktu, z którym Uczestnicy warsztatów będą mogli wyjść.

Od listopada oferta spotkań będzie poszerzana. Inicjatorzy są otwarci na propozycje tematów, współpracę przy tworzeniu i ich prowadzeniu. Chcą tworzyć wydarzenia dedykowane wszystkim grupom wiekowym.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Więcej informacji o aktualnych działaniach i ofercie znaleźć można pod adresami: tutaj oraz na Facebooku.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Śmiertelny wypadek w Rybniku. Nie żyje starsza kobieta
cieknący dach Next post Cieknący dach na ul.Kochanowskiego