parking

W Rybniku zamiast parkingu będzie zieleń

Zmienia się w Rybniku „dziki” parking na skrzyżowaniu ulic Łony i Reja (w pobliżu Placu Wolności). Zamiast parkujących do tej pory samochodów w tym miejscu Rybnickie Służby Komunalne przygotują skwer z drzewami i ławkami.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Do tej pory znajdujący się w tym miejscu parking działał w sposób nieuporządkowany, nie był formalnie parkingiem, zwykle parkowało w tym miejscu około 7 samochodów. Często parkujący w tym miejscu kierowcy wzajemnie się blokowali, wiele osób miało kłopot z bezpiecznym wjazdem i wyjazdem – mówi prezydent Piotr Kuczera – Ten fragment miasta jest przecięciem traktu pieszego, gdzie piesi musieli przemieszczać się pomiędzy pojazdami, co nie było ani bezpieczne, ani komfortowe. To kolejna przestrzeń w mieście, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zmienia się, ponieważ sukcesywnie walczymy w mieście z dzikim parkowaniem na rzecz miejsc przeznaczonych na zieleń i rekreację – komentuje Kuczera.

Pasy zieleni zamiast barierek

Ze względu na znajdujące się w tej okolicy sklepy i usługi, zostaną w tym miejscu wyznaczone dwa miejsca parkingowe przeznaczone do postoju – do 15 minut. Zostanie wykonana część wypoczynkowa z nowymi ławkami, koszami, donicami i stojakami rowerowymi.
Zostaną usunięte ciężkie i mało estetyczne barierki ochronne, a w zamian powstaną estetyczne pasy zieleni wraz z centralnie umieszczoną okrągłą rabatą. Oprócz krzewów i bylin Zarząd Zieleni Miejskiej nasadzi cztery drzewa, które w przyszłości staną się ochroną dla pieszych w słoneczne dni. Nowe rośliny w tym miejscu nie tylko uatrakcyjnią to miejsce, ale pozwolą na znaczne obniżenie temperatury w czasie upalnego lata.


Przeznaczenie tego miejsca dla pieszych pozwoli również na przedłużenie ciągu pieszego od strony Placu Wolności, nazywanego „szpilkostradą”. Pojawią się warunki do odpoczynku na ławkach, a uciążliwości wynikające z parkowania samochodów zostaną zniwelowane w maksymalnym możliwym stopniu.

Koszt inwestycji

Prace w tym miejscu przeprowadzą miejskie służby, stąd koszt inwestycji szacowany jest na około 35 tysięcy złotych i jest związany z zakupem tylko koniecznych materiałów.
Podobne działania Miasto Rybnik przeprowadziło już z powiedzeniem w kilku innych obszarach miasta, na ulicy Miejskiej, Białych, Chrobrego, na placu przy ulicy Korfantego oraz na Palcu Armii Krajowej przed budynkiem biurowym K1.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

szkoła podstawowa Previous post Rekrutacja do szkół i przedszkoli w Rybniku
kopalnia Sośnica Next post Sośnica także ogranicza wydobycie. Zakażonych przybywa w błyskawicznym tempie