W Czerwionce – Leszczynach wstrzymano przyjmowanie wniosków o dotacje na wymianę kotłów
Podczas sesji Rady Miasta z 30 grudnia 2019 roku przegłosowano uchwałę o zaprzestaniu przyjmowania wniosków z programu o dotacje na wymianę kotłów. Powodem jest duża ilość wniosków.
Prośba o wstrzymanie przyjmowania wniosków
Podczas sesji, którą w całości można zobaczyć tutaj, naczelnik Adrian Strzelczyk zabrał głos w sprawie wstrzymania wniosków, tłumacząc konieczność wprowadzenia do regulaminu zapisu:
„W uzasadnionych okolicznościach, w szczególności, w związku z sytuacją finansową Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionki – Leszczyn jest uprawniony do wstrzymania przyjmowania wniosków o dotacje w danym roku.
Jak tłumaczył pan Strzelczyk projekt tej uchwały dotyczy regulaminów z dofinansowaniem do inwestycji, polegających na wymianie źródeł ciepła na ekologiczne, na utylizacji pokryć azbestowych oraz budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Są to typowo kwestie porządkowe, wprowadzające zmiany do wcześniejszej wersji uchwały.
Ten temat był szeroko omawiany na komisji ochrony środowiska i jest związany z niewystarczająca ilością środków na cele związane z dofinansowaniem. Przede wszystkim opiera się o wnioski z dofinansowaniem źródeł ciepła. Na chwilę obecną mamy kolejkę, która mieści się w liczbie 625 wniosków (potrzeby do jej zrealizowania to ponad 2,5 mln zł). Budżet, który został przegłosowany na ten cel na rok 2020 opiewa na kwotę 200 000 zł. Możliwość wstrzymania mogłaby pozwolić na realizację tych wniosków, które mamy w tej chwili w kolejce i nie powodowałaby dalszego obciążania środków budżetowych. Ostatnia osoba, która złożyła wniosek będzie czekała lat 8 – 10 na zrealizowanie tej dotacji – tłumaczy pan Adrian Strzelczyk.
Odpowiedź Burmistrza
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionki – Leszczyn również zabrał głos w tej sprawie, podczas sesji:
Na dzień dzisiejszy musimy zrealizować te wnioski, które już są i oczywiście oczekiwać na lepszą sytuację finansową gminy – co do tego, żeby można było realizować kolejne wnioski. Przy takiej w pełni jasnej sytuacji, jeśli chodzi o to wszystko, co jest związane z ekologią. Jak Państwo wiedzą program rządowy „Czyste powietrze” to jest 105 mld zł na woj. śląskie, czyli taka odwrotna jakby sytuacja – są pieniądze, ale nie są wykorzystane. Także pewna postawa mieszkańców co do tego, czy aby kwalifikujemy się do tych wniosków, ile będziemy mieć zwrotu. W obszarze czyste powietrze, dofinansowanie jest proporcjonalne do dochodów. To powoduje, że mieszkańcy ciągle czekają i zastanawiają się. My musimy dyskutować jaką politykę przyjąć, żeby ona była kompatybilna z tym co się dzieje w Warszawie, Katowicach, a także w Czerwionce – Leszczynach. Myślę, że wszystkie samorządy czekają na to, żeby tak to wyglądało. Dziś oczekiwanie trwa kilka lat, w związku z czym, nie ma niebezpieczeństwa, że te wnioski nie będą zrealizowane.
Burmistrz zapewnił, że urząd będzie się starał pozyskać środki zewnętrze.
Uchwała została przyjęta 14 głosami ZA.
Pozostaje tylko czekać…
Jest to dosyć oczywiste rozwiązanie, gdyż przy tak długiej kolejce i braku funduszy, przyjmowanie kolejnych wniosków po prostu nie ma sensu i jest stratą czasu urzędników. Mieszkańców zachęcamy do skorzystania z programu „Czyste powietrze„. Niektóre gminy prowadzą u siebie punkt konsultacyjny, o czym pisaliśmy tutaj.
Zachęcamy do śledzenia wszystkich sesji Rady Miasta, które są dostępne na gminnym kanale You Tube.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?