Kontener na bioodpady

W Czerwionce-Leszczynach kontener na bio zamiast worków

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach przegłosowano nowy regulamin utrzymania czystości w gminie. Mieszkańcy będą mieli kontener na bio zamiast worków.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Prace nad regulaminem utrzymania czystości trwały już od dłuższego czasu na komisji branżowej. Debatowano nad wysokością ulgi dla osób kompostujących odpady bio oraz sposobem odbioru tej frakcji. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą gminy muszą wprowadzić zniżkę za kompostowanie wiele samorządów robi to na najniższym poziomie obawiając się skutków dla budżetu.

Tak też zadziało się w Czerwiocne-Leszczynach gdzie włodarze zaproponowali zniżkę na poziomie 1zł od mieszkańca. Podobną stawkę przyjęła chociażby gmina Mszana o czym wypominaliśmy tutaj. Rada Miasta natomiast zaakceptowała to rozwiązanie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stawki zostały podwyższone do poziomu 24 zł miesięcznie za odpady segregowane.

Jednocześnie na ostatniej sesji wprowadzono obowiązek gromadzenia odpadów biodegradowalnych w kontenerach. Kontener na bio o pojemności 120l zastąpi dotychczasowe worki foliowe. Niestety mieszkańcy będą musieli w odpowiednie kontenery zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Bioodpady będą wywożone w okresie od kwietnia do października 1 raz na 2 tygodnie, w pozostałych miesiącach 1 raz w miesiącu. Ograniczona została ilość wywożonych bioodpadów do 2 kontenerów dla budynków nie posiadających kompostownika. W przypadku nieruchomości, które zdecydują się na kompostowanie limit wynosi 1 pojemnik.

Regulamin wchodzi w życie 22 sierpnia. Pojemniki na bioodpady powinny znaleźć się na posesjach od 1 października.

Pełną treść uchwał można przeczytaj tutaj i tutaj.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

spotkanie Previous post Spotkanie z autorem online
Podziel się krwią Next post „Podziel się krwią w wakacje” i uratuj życie