Święto Wolontariusza

Święto wolontariusza

W ostatnich latach gminne stowarzyszenia, fundacje i organizacje społeczne wraz z lokalnym samorządem, doceniając działalność wolontarystyczną wielu mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, organizowały wydarzenia związane z obchodami międzynarodowego dnia wolontariusza. Święto wolontariusza corocznie obchodzone jest 5 grudnia i ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na aktywność i bezinteresowną pomoc ludzi dobrej woli dla innych osób, zwierząt, inicjatyw czy różnego rodzaju działań.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Pandemia koronawirusa niestety uniemożliwiła organizację tradycyjnego spotkania w bieżącym roku, na którym zapewne wyróżniono by najbardziej skutecznych wolontariuszy naszej gminy. Pomimo wprowadzonych obostrzeń i wielu odgórnych zakazów dotyczących braku możliwości spotykania się i organizacji wydarzeń społecznych, kulturalnych czy sportowych, wolontariusze w Czerwionce-Leszczynach jednak nie próżnowali. W 2020 roku bardzo dużo działań i inicjatyw realizowanych przez wolontariuszy związanych było m.in. z walką ze skutkami pandemii COVID-19. W naszej gminie prężnie działają szkolne koła wolontariatu, ale nie tylko uczniowie angażują się społecznie w bezinteresowną pomoc.

Michał Toman, Jurek Owsiak, Marcin Stempniak

Akcje wolontariusze w czasie epidemii

Już na początku okresu pandemii, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Leszczynach zainicjowali szycie maseczek, które trafiły m.in. do jednostek ochotniczych straży pożarnych, gminnych poradni, szpitala w Rybniku oraz innych placówek pomocowych. Podobne działania zostały podjęte przez wolontariuszki działające w stowarzyszeniu Aktywni Społecznie ASy, które w okresie wiosennym rozdały bezpłatnie kilkaset maseczek dla najmłodszych dzieci z naszej gminy. W ostatnich dniach bardzo mocno działalnością wolontarystyczną wykazali się gminni strażacy ochotnicy z Leszczyn i Książenic. Prowadzona zbiórka dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku, w postaci wody mineralnej, kocy i poduszek wymagała znacznej ilości rąk do pracy i ciężkiego sprzętu dla celów przetransportowania zebranych darów. Strażacy, którym na co dzień powierzamy często nasze zdrowie i życie, którzy ratują nas i nasz dobytek i tym razem pokazali, że zawsze można na nich liczyć. Podobnych akcji było znacznie więcej, więc podziękowania należą się wielu aktywnym mieszkańcom – wolontariuszom, zwłaszcza tym najmłodszym.

Liczne akcje wolontariuszy

Wolontariat w bieżącym roku to jednak nie tylko wsparcie walki z koronawirusem. Jedną z ostatnich akcji było zbieranie kasztanów przez wolontariuszy z SP3 i szkolnego koła wolontariatu „Jestem dla innych”, działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Leszczynach. Młodzież przy wsparciu nauczycieli i rodziców przekazała 812kg kasztanów, które skupiła firma farmaceutyczna, a zebrane środki finansowe zostały przekazane na zakup drogich leków dla chorej dziewczynki. Akcje pomocowe prowadzone przez młodych wolontariuszy dotyczyły również, np. wsparcia zwierzaków przebywających w schronisku, w ramach którego zbierano m.in. karmy, kocyki i inne przydatne akcesoria dla zwierząt. Wolontariusze z Leszczyn nie spoczywają na laurach i obecnie przy wsparciu opiekunów szkolnych kół wolontariatu oraz pozostałych nauczycieli prowadzą zbiórki koców dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a także mydło w płynie, ręczniki frotte i wody niegazowane dla szpitala w Orzeszu. Wszystkie produkty można przynosić do budynku szkoły przy ul. Ogrodowej 6 w Leszczynach.

Święto Wolontariusza
Strażacy w WSS w Rybniku

Wolontariat rozumiany jako dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie daje wiele satysfakcji i poczucia sensu.

Chcąc podziękować wszystkim wolontariuszom naszej gminy, tym najmłodszym, dorosłym oraz osobom w wieku senioralnym, życzę dalszej energii i chęci pomagania poprzez wspieranie osób w potrzebie i działań służących dobry wspólnemu. Angażując się samemu przez kilkanaście lat w rożnego rodzaju wolontariat, będę nadal wspierał działania mające na celu propagowanie bezinteresowną pomoc, szczególnie w tych trudnych czasach pandemii oraz wszechobecnego konsumpcjonizmu. Nasze gminne złoża sukcesy to przede wszystkim ludzie, którzy dbają o innych i naszą małą ojczyznę Czerwionkę-Leszczyny. Dobro zawsze wraca i niech to będzie również motto dla osób, które jeszcze się zastanawiają czy warto angażować się w wolontariat. Serdeczne podziękowania dla wszystkich gminnych wolontariuszy.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

morsowanie Previous post Charytatywne mikołajkowe morsowanie w Żorach
Podcast cz. X Next post Podcast Subregionu Zachodniego cz. X