Święto wolontariusza

Święto wolontariusza

W ostatnich latach gminne stowarzyszenia, fundacje i organizacje społeczne wraz z lokalnym samorządem, doceniając działalność wolontarystyczną wielu mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, organizowały wydarzenia związane z obchodami międzynarodowego dnia wolontariusza. Święto wolontariusza corocznie obchodzone jest 5 grudnia i ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na aktywność i bezinteresowną pomoc ludzi dobrej woli dla innych osób, zwierząt, inicjatyw czy różnego rodzaju działań.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net


Pandemia koronawirusa niestety uniemożliwiła organizację tradycyjnego spotkania w bieżącym roku, na którym zapewne wyróżniono by najbardziej skutecznych wolontariuszy naszej gminy. Pomimo wprowadzonych obostrzeń i wielu odgórnych zakazów dotyczących braku możliwości spotykania się i organizacji wydarzeń społecznych, kulturalnych czy sportowych, wolontariusze w Czerwionce-Leszczynach jednak nie próżnowali. W 2020 roku bardzo dużo działań i inicjatyw realizowanych przez wolontariuszy związanych było m.in. z walką ze skutkami pandemii COVID-19. W naszej gminie prężnie działają szkolne koła wolontariatu, ale nie tylko uczniowie angażują się społecznie w bezinteresowną pomoc.

Michał Toman, Jurek Owsiak, Marcin Stempniak

Akcje wolontariusze w czasie epidemii

Już na początku okresu pandemii, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Leszczynach zainicjowali szycie maseczek, które trafiły m.in. do jednostek ochotniczych straży pożarnych, gminnych poradni, szpitala w Rybniku oraz innych placówek pomocowych. Podobne działania zostały podjęte przez wolontariuszki działające w stowarzyszeniu Aktywni Społecznie ASy, które w okresie wiosennym rozdały bezpłatnie kilkaset maseczek dla najmłodszych dzieci z naszej gminy. W ostatnich dniach bardzo mocno działalnością wolontarystyczną wykazali się gminni strażacy ochotnicy z Leszczyn i Książenic. Prowadzona zbiórka dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku, w postaci wody mineralnej, kocy i poduszek wymagała znacznej ilości rąk do pracy i ciężkiego sprzętu dla celów przetransportowania zebranych darów. Strażacy, którym na co dzień powierzamy często nasze zdrowie i życie, którzy ratują nas i nasz dobytek i tym razem pokazali, że zawsze można na nich liczyć. Podobnych akcji było znacznie więcej, więc podziękowania należą się wielu aktywnym mieszkańcom – wolontariuszom, zwłaszcza tym najmłodszym.

Liczne akcje wolontariuszy

Wolontariat w bieżącym roku to jednak nie tylko wsparcie walki z koronawirusem. Jedną z ostatnich akcji było zbieranie kasztanów przez wolontariuszy z SP3 i szkolnego koła wolontariatu „Jestem dla innych”, działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Leszczynach. Młodzież przy wsparciu nauczycieli i rodziców przekazała 812kg kasztanów, które skupiła firma farmaceutyczna, a zebrane środki finansowe zostały przekazane na zakup drogich leków dla chorej dziewczynki. Akcje pomocowe prowadzone przez młodych wolontariuszy dotyczyły również, np. wsparcia zwierzaków przebywających w schronisku, w ramach którego zbierano m.in. karmy, kocyki i inne przydatne akcesoria dla zwierząt. Wolontariusze z Leszczyn nie spoczywają na laurach i obecnie przy wsparciu opiekunów szkolnych kół wolontariatu oraz pozostałych nauczycieli prowadzą zbiórki koców dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a także mydło w płynie, ręczniki frotte i wody niegazowane dla szpitala w Orzeszu. Wszystkie produkty można przynosić do budynku szkoły przy ul. Ogrodowej 6 w Leszczynach.

Święto Wolontariusza
Strażacy w WSS w Rybniku

Wolontariat rozumiany jako dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie daje wiele satysfakcji i poczucia sensu.

Chcąc podziękować wszystkim wolontariuszom naszej gminy, tym najmłodszym, dorosłym oraz osobom w wieku senioralnym, życzę dalszej energii i chęci pomagania poprzez wspieranie osób w potrzebie i działań służących dobry wspólnemu. Angażując się samemu przez kilkanaście lat w rożnego rodzaju wolontariat, będę nadal wspierał działania mające na celu propagowanie bezinteresowną pomoc, szczególnie w tych trudnych czasach pandemii oraz wszechobecnego konsumpcjonizmu. Nasze gminne złoża sukcesy to przede wszystkim ludzie, którzy dbają o innych i naszą małą ojczyznę Czerwionkę-Leszczyny. Dobro zawsze wraca i niech to będzie również motto dla osób, które jeszcze się zastanawiają czy warto angażować się w wolontariat. Serdeczne podziękowania dla wszystkich gminnych wolontariuszy.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Marcin Stempniak

Społecznik, działacz lokalny i pracownik samorządowy. Pomysłodawca i realizator projektów społecznych, w tym dofinansowanych z UE. Współzałożyciel i Prezes stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy. Radny Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.