Sukces ma wielu ojców...

Sukces może mieć wielu ojców…

Ciekawie się działo na ostatniej sesji RM w Czerwionce-Leszczynach. Jak się okazuje pomysły radnych opozycyjnych często okazują się trafne, jeśli są zgłaszane przez tych „odpowiednich” radnych. Sukces, jakim może się niedługo okazać podwyżka pracowników Urzędu może mieć wielu „ojców”.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Radni i włodarze w Czerwionce-Leszczynach przyzwyczaili nas już, że na sesji może być o wiele bardziej intersująco, niż to było za poprzedniej kadencji. Warto je oglądać, żeby po prostu wiedzieć co dzieje się w Gminie. Intersujące są zwykle, tzw. „wolne głosy”, które można oglądać z końcówką sesji. Tak też było 25 listopada na sesji RM w Czerwionce-Leszczynach.

Zanim przejdziemy do opisania sesji warto w tym miejscu przypomnieć sobie nasz artykuł, który znajdziecie klikając tutaj. Chodziło wtedy o apel, jaki radni otrzymali przed sesją, skierowany do Burmistrza Wiesława Janiszewskiego. Był to apel dotyczący polityki płacowo-kadrowej Jego pracowników, czyli podwyżek.

Sesja 25.11.2022 r.

Całą sesję można zobaczyć tutaj.

Temat, który chcemy opisać zaczął się od wolnych głosów (ostatnie 10 min sesji).

Wyjaśnijmy jeszcze, że w skład nowego Klubu wchodzą wszyscy radni popierający Burmistrza: Bernard Strzoda, Bogdan Knopik, Leszek Salamon, Józef Szczekała, Stanisław Breza, Henryk Fuchs, Adam Karaszewski, Waldemar Mitura, Artur Sola, Marek Szczech, Jolanta Szejka, Artur Szwed, Stefania Szyp i Grzegorz Wolny. Ów Klub wyszedł z propozycją podwyżek dla pracowników. Jednak kilka miesięcy temu z tym samym apelem wyszedł radny Stempniak… Zostało to wtedy negatywnie odebrane i mówiło się, że radny „robi sobie kampanię”.

Wolne głosy

Głos zabrał radny Marcin Stempniak;

Ja chciałem tylko podziękować – koleżankom i kolegom z nowo powstałego Klubu Radnych w zakresie wsparcia mojej inicjatywy w zakresie, o którym rozmawialiśmy wielokrotnie, i który tutaj – na sesji pojawił się kilka miesięcy temu – możliwości podwyżek dla pracowników naszego samorządu. Wszyscy, jak tu siedzimy dostaliśmy apel (petycję) pracowników. Wiele miesięcy temu ja wnioskowałem o spotkanie w tej sprawie z Panem Burmistrzem – nikt się ze mną nawet nie kontaktował, jakie będą konsekwencje tych działań. Nie chciałbym żeby była sprawa odebrana jako „zamieciona pod dywan”(…) Więc bardzo dziękuję, że wybrzmiało w sprawozdaniu Pana Przewodniczącego, że Państwo jesteście też zdania tego samego, jak ja(…). Dla mnie najważniejszy jest efekt, naprawdę drugorzędne jest, czy to ja wnioskuję czy Państwo, ale powstanie nowego Klubu potwierdza coś, o czym od dawna wiedziałem, że ten podział na tzw. moich radnych (gdzie kiedyś to wybrzmiało z ust Pana Burmistrza – czyli popierających politykę Pana Burmistrza) jest jeszcze większy. Ja to rozumiem – to jest uwarunkowanie lokalnej polityki. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto być aktywnym. Nawet w pojedynkę, czy będąc z mniejszości, bo wtedy jak coś dobrego jest proponowanego jest dla mieszkańców naszej Gminy, czy w tym wypadku dla pracowników znajduje to upodobanie. Bardzo dziękuję, że nowo powstały Klub podobnie jak ja myśli.

sesja RM w Czerwionce-Leszczynach

Następnie głos zabrał radny Artur Szwed:

Ja chciałem tylko koledze odpowiedzieć – my tutaj jako radni – czy Klubu, czy nie Klubu, ale zawsze się staramy dla społeczeństwa, czy dla naszych pracowników starać się o te podwyżki. To nie jest, że musimy pisać interpelacje, zabiegać, chodzić, pokazywać się, bo zawsze rozmawiamy na ten temat. Wiadomo, że zarobki są bardzo niskie (…) Także, ja się cieszę, że Pan to pokazał tu, a my zawsze robimy tak, że nie musimy się z tym afiszować i staramy się bardzo, by to wszystko było w porządku.

Po raz kolejny zabrał głos radny Stempniak:

Bardzo się cieszę, że mamy podobny głos w tym temacie. Szkoda, że to tyle trwało, bo kilka miesięcy temu pracownicy skierowali do nas apel i ja od razu – na bieżąco chciałem poruszyć ten temat żeby jak najszybciej doprowadzić temat do pozytywnego efektu. Trwało to trochę, ale dobrze że się uczymy w perspektywie czasu i dochodzimy do konkluzji, która jest dobra dla pracowników i dla naszych mieszkańców.

Ponownie zabrał głos Artur Szwed:

Nie, nie ja nie będę tu polenizował, bo bardzo mnie to cieszy. Myślimy zawsze o dobru pracowników. Mnie to bardzo cieszy, bo ja też jestem pracownikiem Zarządu Dróg i też mam nadzieję, że ta podwyżka mnie obejmie, także ja się bardzo cieszę.

Bardzo to rozbawiło niektórych radnych. Być może dlatego, że z tej wypowiedzi można wywnioskować, iż Artur Szwed (jako radny) sam sobie przyznałby podwyżkę, jako pracownikowi ZDISKu? Warto w tym miejscu wspomnieć, że radny Szwed wchodzi także w skład Komisji Alkoholowej, do której został powołany przez Burmistrza, za co także pobiera wynagrodzenie – około 750 zł (poza dietą radnego).

Sesja z maja

Sukces jak widać może mieć wielu ojców, a pracę innych bardzo łatwo można sobie przypisać. Przypomnijmy w tym miejscu, że kiedy radny Stempniak wnioskował o podwyżki odpowiedź była bardzo negatywna:

To znaczy tak, skala tego problemu, tego zjawiska zaskakuje mnie, tak samo jak zaskakuje mnie wystąpienie Pana. Chciałbym, żeby w momencie, w którym podejmuje się trudne decyzje, mógłby Pan się pod nimi podpisać. Przecież Pan jest autorem projektu uchwały, w którym chce Pan ograniczyć podatki, wpływy do budżetu. Ja jestem ostatnią osobą, która nie chciałaby dać podwyżek. Zresztą do samorządu nie przyszedłem dla pieniędzy. Tak Pan dobrze przeczytał to pismo, tam jest taki zarzut, dotyczący burmistrza, sto procent. Niektórzy, być może tutaj są te osoby, nie wyartykuowali tego, że burmistrz przez długi okres czasu zarabiał mniej, aniżeli niektóry pracownik, ale to jest tylko i wyłącznie to, co jest związane z burmistrzem. Żeby dać to o czym Pan powiedział, to ja mogę z marszu to zrobić, ale część pracowników będzie musiała z tego urzędu odejść. Wie Pan doskonale co to są dochody bieżące, co to są wydatki bieżące. Jeśli Pan, jako kandydat na przyszłego burmistrza będzie chciał realizować politykę finansową urzędu, patrz gminy, patrz 41 tys. mieszkańców to proszę nie robić tego bez skarbnika. Są gminy, które zbankrutowały(…) Wyciągnął Pan na początek, na dyskusję publiczną problem, za który odpowiada nie do końca burmistrz i samorząd.

mówił Burmistrz Wiesław Janiszewski na sesji z 27 maja

Jak widać, pomysły radnych opozycyjnych często okazują się trafne, jeśli są zgłaszane przez radnych popieranych przez Burmistrza, więc ciekawe czy i tym razem tak będzie… Trzymamy kciuki.

Zdjęcie pochodzi z fragmentu nagrania sesji na You Tube.

Zobacz także: Podwyżki w Czerwionce-Leszczynach dla zastępcy Burmistrza i pełnomocników.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

turniej MKS Wodzisław Previous post Pierwszy turniej mini koszykówki- U12M sezonu 2022/23
Jarmark z Programem BLASK Next post Jarmark z Programem BLASK za nami!