Remigiusz Rączka

Sobotnie warsztaty z Remigiuszem Rączką

W ubiegłą sobotę, 14 listopada w Górkach Śląskich (gmina Nędza) zawitał dobrze znany wszystkim śląski kucharz – Remigiusz Rączka. Warsztaty kuchni regionalnej, które z założenia miały odbyć się z udziałem mieszkańców gminy, tym razem odbyły się w formie on-line za pośrednictwem Facebooka Gminnego Centrum Kultury w Nędzy.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Remigiusz Rączka, podczas transmisji na żywo, przybliżył widzom zapomniane już nieco, proste, ale bardzo smaczne przepisy kuchni śląskiej. W kameralnym składzie, razem z trójką asystujących mu mieszkańców Górek Śląskich, przyrządzono hekele, czyli śląską sałatkę śledziową, zupę żur bez żuru z kwaski z kiszonej kapusty, a na deser wyśmienite kołoczki drożdżowe a` la półfrancuskie z przepisu, mającego już ponad sto lat.

Nagranie z warsztatów dostępne jest na Facebooku GCK w Nędzy.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach lokalnej inicjatywy stowarzyszenia Aktywne Górczanki „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje poznaj kulturę” zgłoszonej do projektu „Przystanek Kulturalny Nędza” Gminnego Centrum kultury w Nędzy.

Jednym z ważniejszych założeń projektu, jest umożliwienie mieszkańcom gminy dostępu do kultury w sołectwach, gdzie dotychczas ten dostęp był ograniczony i utrudniony, a także aktywizacja tych mieszkańców i grup społecznych, które dotychczas nie angażowały się w życie kulturalne gminy. Większość z realizowanych inicjatyw odbywa się poza główną siedzibą GCK w Nędzy, m.in.: w Zawadzie Książęcej, Łęgu, Ciechowicach oraz w Górkach Śląskich. Warto dodać, że realizacja filmowa sobotnich warsztatów, jest również dziełem dwóch mieszkańców Górek Śląskich.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020”

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Warsztaty kuchni regionalnej z Remigiuszem Rączką

klimat Previous post Jak możemy zmieniać klimat – od ogółu do szczegółu
narkotyków Next post Policja przejęła dużą ilość narkotyków