serduszka

Serduszka na nakrętki

W Czerwionce-Leszczynach pojawiły się serduszka, do których można wrzucać plastikowe nakrętki. Pierwsze znajduje się obok UGiM Czerwionka-Leszczyny, a drugie w Leszczynach, obok ZGM-u.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Serduszka na nakrętki są coraz bardziej popularne w różnych miejscowościach. Również w Czerwionce-Leszczynach pojawiły się dwa. Zostały zakupione przez Urząd Gminy i Miasta. Jak informuje gmina:

Kiedy pojemnik zapełni się nakrętkami, oddaje się je do firmy recyklingowej, która za każdy kilogram nakrętek przekazuje konkretną kwotę na rzecz potrzebującej osoby

Warto zbierać nakrętki, bo mają swoją moc pomagania. Zostaną one w pierwszej kolejności przekazane na pomoc mieszkance Czerwionki-Leszczyn – Oliwii Hajduk, która ma obecnie 14-lat. Urodziła się z ciężką neurometaboliczną chorobą, której objawami są padaczka lekoodporna, porażenie mózgowe i znacznie obniżone napięcie mięśniowe.

Jak mówią jej rodzice:

W Polsce nie ma szans na operację, gdyż przypadek Oliwki jest bardzo trudny i lekarze obawiają się, że mogłaby jej po prostu nie przeżyć. Istnieje bardzo duże ryzyko komplikacji po zabiegu, a my nie jesteśmy w stanie znosić dłużej cierpienia naszego dziecka. Udało się nam znaleźć klinikę w Niemczech, która podejmie się leczenia Oliwki. Jego koszt jest ogromny, ale wciąż czekamy na ostateczny kosztorys. Córeczka cierpi również z powodu pogłębiającej się skoliozy. Skrzywiony kręgosłup utrudnia oddychanie i uciska na płuca, powodując częste infekcje. Nie pozwólmy, by codzienny ból odebrał jej radość i uśmiech. Wierzymy w dobroć i Wasze otwarte serca!

Dziewczynce można pomóc także podczas zbiórki na Siepomaga.

Jakie nakrętki wrzucać?

Jak informuje Elżbieta Student, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami w UGiM:

Nawet przy segregacji odpadów, można pomagać potrzebującym. Do pojemnika można wrzucać wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na ich kształt, kolor i wielkość. Mogą być to nakrętki po napojach czy produktach spożywczych, ale także po chemii gospodarczej, płynach do mycia, szamponach. Muszą one jednak być wykonane z plastiku – jeżeli mają np. tekturowe lub papierowe elementy, należy je przed wrzuceniem usunąć. Ważne, żeby do nakrętek nie dorzucać również innych przedmiotów. Dzięki tym serduszkom każdy, kto zbiera nakrętki, będzie miał miejsce, gdzie może je zostawić, wspierając osoby potrzebujące

Gmina zachęca do kontaktu zainteresowanych rodziców lub fundacje, które walczą o zdrowie chorych dzieci z terenu Czerwionki-Leszczyn. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected].

Źródło i zdjęcie: UGiM Czerwionka-Leszczyny

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

śmietnik w Czerwionce-Leszczynach Previous post Bezustanny śmietnik w Czerwionce-Leszczynach
wracamy do sprawy Next post Wracamy do sprawy śmieci na ul. Słowackiego