Rybnik otrzyma wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Siedem miast województwa śląskiego znalazło się na liście miast Polski, które otrzymają wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wśród nich jest Rybnik. Fundusz dysponuje 7,5 mld euro.

Lista regionów i podregionów, które mają dostać pomoc z funduszu, została opublikowana przez Komisję Europejską po raz pierwszy. Do Polski mają trafić 2 mld z 7,5 mld euro. Jak stwierdzili unijni eksperci, mimo odchodzenia od węgla od 1990 roku, Zagłębie i Śląsk są w dalszym ciągu gospodarczo uzależnieni od górnictwa.

Kto otrzyma wsparcie?

Wśród miast, które mają otrzymać wparcie znalazły się: Rybnik, Gliwice, Bytom, Sosnowiec, Tychy, Katowice i Bielsko-Biała.

Jak podaje polskieradio24.pl – z funduszy będą mogły skorzystać firmy. Według Komisji Europejskiej małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w stanie zrekompensować kosztów transformacji.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to finansowy filar Europejskiego Zielonego Ładu (flagowego projektu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen). Jego celem jest wsparcie przemian, zmierzających do neutralności klimatycznej. Jest częścią szerszego pomysłu Komisji na finansowanie transformacji.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Previous post Wysokie zwycięstwo koszykarzy MKS Wodzisław Śl. w Rudzie Śląskiej
Next post Paweł Królikowski nie żyje