śmieci

Śmieci, wandalizm i brudne przystanki

Mieszkańcy reagują na przejawy wandalizmu i wyrzucanie śmieci w różnych miejscach. To nie pierwszy raz gdy poruszamy ten temat w gminie Czerwionka-Leszczyny.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jedna z mieszkanek gminy Czerwionka-Leszczyny opublikowała post na grupie mieszkańców gminy. Mieszkanka Przegędzy opublikowała następujące zdjęcia przystanku autobusowego w Przegędzy:

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Większość osób komentowała brak koszy na śmieci. Pojawiły się także komentarze, że sytuacja na innych przystankach w gminie wygląda tak samo. Jak wypowiadają się mieszkańcy: brakuje interwencji policji czy straży miejskiej.

Autorka zdjęć tak wypowiada się na ten temat:

Jestem mieszkanka Przegedzy. Od czasu do czasu użytkowniczką przystanku w kierunku Katowic. Przystanek ten wielokrotnie był bardzo zabrudzony z powodu bezmyślnych dewastacji. Najczęściej obrywał kosz na śmieci. Był skopany do rowu melioracyjnego i śmieci siłą rzeczy były wszędzie. Dwukrotnie, po interwencji u sołtysa montowano nowy kosz. Obecnie kosza nie było, myślę że przynajmniej od jesieni ubiegłego roku. Zimą jest na pewno mniej bezmyślnych jego użytkowników, potem nastał czas zamknięcia i nie miał tam kto śmiecić. Sytuacja pogorszyła się zdecydowanie po poluzowania obostrzeń. Przystanek był zarzucony butelkami po alkoholu, częściami garderoby- koszulki, skarpety, puszkami po piwie, skórkami od bananów. Wszystko leżało na i wokół przystanku.

Po przeciwnej stronie jest również przystanek, w kierunku Rybnika i tam jest kosz na śmieci. Jest on regularnie opróżniany, zaś sam przystanek sprzątany przez służby porządkowe. Strona przeciwna z racji braku kosza nie była sprzątana i brud narastał.

Interwencje straży miejskiej

To nie pierwsza taka interwencja mieszkańca. Wielu mieszkańców gminy Czerwionka-Leszczyny wypowiada się na temat braku interwencji ze strony straży miejskiej i policji. Przystanki autobusowe często są miejscami, gdzie osoby bezdomne śpią lub spożywają alkohol, a w rezultacie zaśmiecają te miejsca. Jak mówi autorka zdjęć:

Dlatego uważam, że przystanki dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców powinny być zaś służby prócz wymiany koszy mogłyby przystanki od czasu do czasu umyć.

Wypowiedź sołtysa

Po interwencji mieszkanki Przegędzy rozmawialiśmy z sołtysem Przegędzy, panem Gabrielem Breguła. Zgłosił on sprawę do Zarządu Dróg i Służb Komunalnych. Wypowiedział się on także na temat tego przystanku. Jak mówi pan Breguła, przystanek w Przegędy jest często obiektem wandalizmu. Służby Komunalne instalowały kosze na tym obiekcie już kilkukrotnie. Kosze były wielokrotnie kradzione przez lokalnych wandali i sprzedawane na złom.

Warto interweniować

Dostaliśmy nowe zdjęcia przystanku. Okazało się, że interwencja mieszkanki Przegędzy i sołtysa Przegędzy zadziałała. Jak mówi autorka zdjęć:

Obecnie, po mojej interwencji na stronie spraw gminy Czerwionka Leszczyny kosz jest na nowo powiększony, zaś w dniu wczorajszym przystanki zostały posprzątane, wykoszone, pozamiatane. W tym miejscu chce podziękować osobom, które pomogły wrócić tym miejscem godny widok dla ich użytkowników i nie tylko. Jeżeli chodzi o odkażanie przystanku to mogę potwierdzić, że raz były takie służby. Tylko czy raz wystarczy? Czemu tak się dzieje, że ten przystanek jest miejscem spożycia alkoholu? Pomimo tego że jest w centrum nie ma obok niego budynku mieszkalnego, z którego ktoś mógłby zobaczyć co tam się dzieje.

Przystanek wygląda teraz tak:

Podsumowując, interwencje mieszkańców i sołtysów często dają dobre, pozytywne efekty. Dlatego warto informować, dzwonić i rozmawiać o problemach w miejscu zamieszkania.

Zatem budujmy wspólnie aktywne społeczeństwo obywatelskie. Bo to nasz wspólny interes. Do czego jako portal najbliższy obywatelom zachęcamy.

Czuchów ta sama sytuacja

Wczoraj pisząc ten tekst otrzymaliśmy kolejną zgłoszenie o podobnej sytuacji. W dzielnicy Czuchów przy placu zabaw mieszkaniec zgłosił taki stan:

W takich sprawach można kontaktować się z Zarządem Dróg i Służb Komunalnych do czego zachęcamy.

Smutne miasto – Czerwionka-Leszczyny

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym
koronawirus Next post Wirus SARS-CoV-2 może atakować centralny układ nerwowy

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds