Remont zameczku w Leszczynach dobiega końca

Końca dobiegają prace modernizacyjne wokół zameczku w Leszczynach. Zakres prac obejmował m.in. remont i przebudowę zabytkowego budynku zameczku, budowę budynku sanitarno-gospodarczego, zagospodarowanie terenu dawnego zespołu dworsko-parkowego wraz z montażem wyposażenia o charakterze rekreacyjnym.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Prace remontowe

W samym budynku zameczku w Leszczynach przeprowadzono m.in. wymianę stropów z drewnianych na stalowo-żelbetowe, przebudowę ścian wewnętrznych, zmianę funkcji niektórych pomieszczeń, wykonanie dźwigu osobowego wewnątrz obiektu, naprawę i wymianę tynków, wymianę stolarki otworowej, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych c.o., naprawę i konserwację więźby dachowej czy wymianę pokrycia dachowego. O wpływie finalizacji inwestycji na życie społeczności lokalnej wypowiedział się Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda:

Zameczek w Leszczynach to jedno z miejsc w naszej gminie z bardzo bogatą historią. Od bardzo dawna mieszkańcy wnioskowali, aby właśnie tutaj powstała strefa, która będzie im służyć. Dlatego Rada Miejska na wniosek burmistrza postanowiła przekazać odpowiednie środki na ten cel. Myślę, że z atrakcji skorzystają zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i regionu.

Zabytkowy budynek, nowoczesny park

Pace dotyczące zabytkowego zameczku w Leszczynach nawiązują do pierwotnego kształtu obiektu wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, Konrada Bartelta, w miejsce dawnego drewnianego dworu. Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych śląskich budowli rezydencjalnych tamtych czasów.

Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć posesji – dążyli więc do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny wygląd. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzono także klatkę schodową, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostały odrestaurowane. Zagospodarowanie terenu za budynkiem komentuje Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny:

Siłownia, urządzenia „street workout”, jak plac zabaw, wpisano w okrąg otoczony zielenią i kwiatami. Całość uzupełnia odpowiednia infrastruktura – toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej. Jest także boisko, którego teren zimą zmieni się w lodowisko. To kolejna oczekiwana przez mieszkańców atrakcja. Powstały także miejsca do wypoczynku przy stawie obok zameczku – stoliki z krzesłami oraz betonowe leżaki. Zależy nam, by otoczenie zameczku i sam obiekt wyglądały tak pięknie zawsze, dlatego zatrudniliśmy firmę ochroniarską, która monitoruje i chroni teren przez całą dobę. Niestety, często spotykamy się dewastacjami i aktami wandalizmu na terenie naszej gminy.

Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna zabytkowego zameczku w Leszczynach i jego otoczenia pochłonęła ok. 14 mln zł. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych i z budżetu państwa.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Bezpłatne poniedziałki w Aquarion

Industriada także na familokach

“Podróż do przyszłości” w Palowicach

Kontener na bioodpady Previous post Bez kontenerów na bio w Czerwionce-Leszczynach
Next post Olimpiada Lekkoatletyczna w Wodzisławiu