Poznaliśmy laureatów nagród miejskich Phoenix Sariensis oraz Nagród Kulturalnych

Poznaliśmy laureatów nagród miejskich Phoenix Sariensis oraz Nagród Kulturalnych

To była wyjątkowa, bo podwójnie prestiżowa gala wręczenia nagród miejskich. W żorskim kinie „Na Starówce” Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory wręczył nagrody Phoenix Sariensis oraz Nagrody Kulturalne.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Na początku wręczone zostały Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Żory. Przyznawane są one dorocznie za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury tym osobom, instytucjom i organizacjom, które działają na terenie Żor, na rzecz naszych mieszkańców. Piękne, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, wręczane są w czterech kategoriach: Twórczość artystyczna, Upowszechnianie kultury, Ochrona kultury oraz Młodzi twórcy. Wnioski oceniała powołana przez Prezydenta Miasta Komisja w składzie: Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Młodzieży Rady Miasta Żory, Przemysław Smyczek – Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz Adrian Lubszczyk – kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu MiastaŻory.

Nominacje

Do nagrody w kategorii twórczość artystyczna nominowani byli: duet Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki, Przemysław Karbowski, Anna Flaga oraz Zespół SĄSTĄD. Nagrodę Kulturalną otrzymała Anna Flaga – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem, a od niedawna także posiadaczka stopnia doktora ASP w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Anna Flaga jest też członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, kuratorką licznych wystaw sztuki, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. O nagrodę dla artystki wnioskowało Muzeum Miejskie w Żorach.

W kategorii upowszechniania kultury nominowani byli: Grzegorz Granek, Danuta Pyrek, Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury „KANTATA”, Ireneusz Stajer, Michał Gajda oraz Maria Kożuch. Zwycięzcą został Grzegorz Granek – członek zarządów Żorskiego Towarzystwa Kulturalnego „Kontrapunkt” oraz Żorskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego, w ramach których prowadzi szereg inicjatyw mających na celu upowszechnianie i ochronę kultury oraz dziedzictwa kulturowego a także edukację kulturalną. Grzegorz Granek jest organizatorem warsztatów dla dzieci i młodzieży, spotkań autorskich z artystami, koncertów charytatywnych, przedsięwzięć teatralno-kabaretowych, a także różnego rodzaju projektów muzycznych. Jest też współorganizatorem konkursów regionalnych oraz Międzynarodowego Festiwal VOICINGERS. Wniosek złożył Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.

W kategorii ochrona kultury triumfowała Joanna Zygmund – Kipka, od wielu lat zaangażowana w pielęgnowanie śląskiej tradycji i kultury. To uczestniczka i inicjatorka niezliczonej ilości projektów o zasięgu regionalnym oraz ponadregionalnym. Posiada ogromną wiedzę w zakresie dawnych śląskich zwyczajów i obrzędów, którą chętnie dzieli się z uczestnikami lekcji regionalizmu na żywo. Prowadzi je już od 14 lat w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Laureatka aktywnie działa też w Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Osiny. O nagrodzenie Joanny Zygmund – Kipki wnioskował Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.

Emocje rosły

W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii młodzi twórcy. Prowadzący galę Adrian Lubszczyk w imieniu całej Komisji przekazał natomiast wyrazy uznania dla nominowanego w tej kategorii Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego z Zespołu Szkół Specjalnych w Żorach. Podkreślił, że przesłana prezentacja talentów młodych artystów bardzo poruszyła wszystkich członków Komisji.

Emocje rosły – podczas drugiej części gali wręczano bowiem najbardziej prestiżowe miejskie laury. Phoenix Sariensis to nagroda o długiej tradycji oraz wspaniałym gronie laureatów. W ty roku już po raz 22. Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory wręczył statuetki symbolizujące feniksa tym, którzy cieszą się w naszym mieście największym prestiżem. Przypomnijmy, że nagrody „Phoenix Sarienis” przyznawane są dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami. Także wspierającym – niekoniecznie finansowo – działania z zakresu edukacji i oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych oraz organizowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.

Phoenix Sariensis 2021

Kapituła nagrody, pod przewodnictwem Waldemara Sochy – Prezydenta Miasta Żory zdecydowała o przyznaniu dwóch nagród „Phoenix Sariensis 2021”. Pierwszym z laureatów została firma Nifco Korea Poland sp. z o.o. To polski oddział międzynarodowej firmy, który został utworzony w 2010 roku. Produktami firmy są plastikowe części stanowiące wyposażenie wnętrz samochodów dla marek Hyundai oraz Kia, wytwarzane z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii. Nifco to jeden z największych pracodawców w Żorach, zatrudniający obecnie około tysiąca pracowników. Laureat od wielu lat aktywnie współpracuje z Miastem, miejskimi instytucjami i licznymi żorskimi organizacjami pozarządowymi, w tym ze Stowarzyszeniem Dzieci Matki Teresy w Żorach. Od 2013 roku funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach. Jest także partnerem takich wydarzeń jak m.in. Jarmark Świąteczny, Żorski Bieg Uliczny, Festiwal SARI czy Żorska Wiosna Młodości. Współpracuje również z żorskimi firmami, by wspierać lokalną przedsiębiorczość.

Do grona laureatów dołączyła także firma Primo Profile Poland sp. z o.o. Jest ona częścią międzynarodowej grupy firm o charakterze produkcyjnym i handlowym. Przedsiębiorstwo działa w Polsce od 1993 roku, a w 1998 roku uruchomiło w Żorach pierwszą halę produkcyjną. W kolejnych latach rozrastało się, budując w naszym mieście nowe hale i otwierając kolejne linie produkcyjne. Obecnie firma zatrudnia około 130 osób. Głównym obszarem jej działalności jest projektowanie, produkcja oraz sprzedaż wyrobów z tworzyw sztucznych dla przemysłu oraz odbiorców indywidualnych – głównie w Europie, ale również i w innych częściach świata. Swoje produkty firma Primo Profile Polandkieruje do klientów z różnych branż, m.in. takich jak: budownictwo, chłodnictwo, przemysł samochodowy, systemy wentylacyjne, żeglarstwo oraz branża medyczna.

Nagroda Honorowa

Uroczysta gala była też okazją do wyróżnienia laureata Nagrody Honorowej Phoenix Sarienis – Księdza Prałata Stanisława Gańczorza. Ksiądz Gańczorz przyjął święcenia kapłańskie w 1979 roku, zaś w 2003 roku związał się z Żorami. To wtedy otrzymał dekret proboszczowski do parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Przez lata pełnił funkcję dziekana dekanatu żorskiego. Był bardzo zaangażowany w działalność charytatywną, edukacyjną oraz artystyczną w naszym mieście.

Uroczystej gali tradycyjnie już towarzyszyły występy artystyczne. Goście mogli obejrzeć przepiękne taneczne popisy w wykonaniu duetu Karolina Lenarcik i Karol Mental. Następnie w niezapomnianą muzyczną podróż zabierał ich zespół Zuza Pycia & SUGARFREE, który zaprezentował największe polskie i światowe przeboje.

Fot. Mateusz Masłowski. Informacja Urzędu Miasta Żory

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.