Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega przed ptasią grypą

Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega przed ptasią grypą

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rybniku apeluje do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zalecenia te wynikają z powstałego ryzyka wystąpienia w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net


Grypa ptaków powoduje ogromne straty ekonomiczne u hodowców na fermach, których wystąpiła. W związku z tym, sytuacja przekłada się bezpośrednio na sytuację ekonomiczną całej branży drobiarskiej w kraju. Jeśli skala problemu osiągnie wystarczająco duże rozmiary, może negatywnie wpłynąć na kondycję ekonomiczną państwa.

Minimalizowaniu ryzyka przeniesienia wirusa ptasiej grypy pomiędzy gospodarstwami, sprzyja stosowanie zasad bioasekuracji. Powiatowy Lekarz Weterynarii w szczególności zaleca:
1. Przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
2. Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
3. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

Do objawów klinicznych wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) weterynarze zaliczają między innymi: zwiększoną śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe, tj. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów. Jednak zdarza się, że grypie towarzyszą także duszności, sinica, wybroczyny, biegunki czy nagły spadek nieśności. W związku z tym, podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu, hodowcy zgłaszają do lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii pod nr tel. 32 42 28 632.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Wigilia do 5 osób?

Dziś będzie o 22 tys. więcej zakażeń w raporcie!

Projekt „Postaw na Słońce” dla uczniów

Testy przesiewowe znów na Śląsku. Pod uwagę brane są dwa warianty

Patrycja Jędrzejewska

Mieszkanka Czerwionki-Leszczyn i lokalna patriotka. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W wolnym czasie fotografuje przyrodę i pisze.