testy

Testy przesiewowe znów na Śląsku. Pod uwagę brane są dwa warianty

Minister zdrowia – Adam Niedzielski poinformował, że mieszkańcy woj. śląskiego zostaną objęci testami przesiewowymi pod kątem COVID-19. Dziś rano w RMF24 poinformował w jaki sposób mają się odbywać te badania.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Nasze województwo, jako jedno z trzech w kraju ma zostać po raz kolejny objęte badaniami przesiewowymi na COVID-19. Testami zostanie także objęte Podkarpacie i Małopolska.

Jak mówił Adam Niedzielski:

W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa

Co najbardziej interesujące, testami nie zostanie objęte województwo mazowieckie, gdzie tylko dziś było najwięcej – aż 2295 zachorowań. Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że szykuje się kolejna nagonka na górników i Ślązaków, jak to miało miejsce za pierwszym razem.

Według ministra jest to jeden z elementów najnowszego planu walki z koronawirusem.

Czy badanie będzie obowiązkowe?

Cóż, jeden z modeli zakłada, że TAK, chociaż ostateczne decyzje mają dopiero zapaść w tym tygodniu. Jak tłumaczył minister zdrowia pod uwagę brane są dwa modele:

W jednym z modeli damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe

Biorąc pod uwagę pierwszy model badania można by rozpocząć od razu. Jeśli drugi – będzie potrzeba tygodnia lub dwóch na zorganizowanie logistyki.

Wynik może być „fałszywie ujemny”…

Testy będą oparte na testach antygenowych, gdzie wynik pojawia się po 15 minutach. Jak twierdził minister:

Rzeczywiście jest tak, że te testy mają wysokie czułości w grupie osób, które mają objawy i duże namnożenie wirusa w organizmie, natomiast przy – niestety – takim stanie lżejszym te testy nie zawsze wychodzą pozytywne, czyli są tzw. „fałszywie ujemne”

I tutaj zachodzi pytanie – czy w takim razie może być też fałszywie dodatni?!

Ministerstwo Zdrowia i premier liczą, że szczepionki na COVID-19 będą dostępne w połowie stycznia. Między innymi dlatego uczniowie nie wrócą do świąt szkół, a zaraz po przerwie św. nastąpią ferie dla wszystkich województw. Oczywiście – bez możliwości wyjazdu na zimowisko.

Z dzisiejszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 118 osób. Mamy 15 002 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia, z czego najwięcej w województwie mazowieckim, gdzie testów (przynajmniej na razie) nie będzie!

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

krwi Previous post Powiat raciborski oddał ponad 25 litrów krwi!
klimat Next post Projekt „Postaw na Słońce” dla uczniów

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds