Testy przesiewowe znów na Śląsku. Pod uwagę brane są dwa warianty

Testy przesiewowe znów na Śląsku. Pod uwagę brane są dwa warianty

Minister zdrowia – Adam Niedzielski poinformował, że mieszkańcy woj. śląskiego zostaną objęci testami przesiewowymi pod kątem COVID-19. Dziś rano w RMF24 poinformował w jaki sposób mają się odbywać te badania.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net


Nasze województwo, jako jedno z trzech w kraju ma zostać po raz kolejny objęte badaniami przesiewowymi na COVID-19. Testami zostanie także objęte Podkarpacie i Małopolska.

Jak mówił Adam Niedzielski:

W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa

Co najbardziej interesujące, testami nie zostanie objęte województwo mazowieckie, gdzie tylko dziś było najwięcej – aż 2295 zachorowań. Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że szykuje się kolejna nagonka na górników i Ślązaków, jak to miało miejsce za pierwszym razem.

Według ministra jest to jeden z elementów najnowszego planu walki z koronawirusem.

Czy badanie będzie obowiązkowe?

Cóż, jeden z modeli zakłada, że TAK, chociaż ostateczne decyzje mają dopiero zapaść w tym tygodniu. Jak tłumaczył minister zdrowia pod uwagę brane są dwa modele:

W jednym z modeli damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe

Biorąc pod uwagę pierwszy model badania można by rozpocząć od razu. Jeśli drugi – będzie potrzeba tygodnia lub dwóch na zorganizowanie logistyki.

Wynik może być “fałszywie ujemny”…

Testy będą oparte na testach antygenowych, gdzie wynik pojawia się po 15 minutach. Jak twierdził minister:

Rzeczywiście jest tak, że te testy mają wysokie czułości w grupie osób, które mają objawy i duże namnożenie wirusa w organizmie, natomiast przy – niestety – takim stanie lżejszym te testy nie zawsze wychodzą pozytywne, czyli są tzw. “fałszywie ujemne”

I tutaj zachodzi pytanie – czy w takim razie może być też fałszywie dodatni?!

Ministerstwo Zdrowia i premier liczą, że szczepionki na COVID-19 będą dostępne w połowie stycznia. Między innymi dlatego uczniowie nie wrócą do świąt szkół, a zaraz po przerwie św. nastąpią ferie dla wszystkich województw. Oczywiście – bez możliwości wyjazdu na zimowisko.

Z dzisiejszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 118 osób. Mamy 15 002 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia, z czego najwięcej w województwie mazowieckim, gdzie testów (przynajmniej na razie) nie będzie!

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.