eko-pomysł

Poszukiwanie skarbów w Dębieńsku, czyli eko-pomysł na wolny czas

W ubiegłą sobotę (7 sierpnia 2021 r.) na terenie boiska LKS „Dąb” Dębieńsko miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Pojawili się na nim uczestnicy zabawy Geocaching, mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn oraz okolicznych miast. Motywacją do pojawienia się w Dębieńsku było z jednej strony zainteresowanie grą terenową, a z drugiej chęć zadbania o otaczające nas środowisko w skali mikro.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Geocaching – nowoczesne poszukiwanie skarbów z użyciem urządzenia GPS

Geocaching to zabawa, która uruchamia w jej uczestnikach naturalną potrzebę poszukiwań skarbów i przygód. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację (Geocaching) lub wejść na stronę geocaching.com i już za chwilę możecie zobaczyć mapę, na której zaznaczone są kesze – skrytki zlokalizowane w terenie. Ukryto w nich dzienniki oraz przedmioty na wymianę. Ilość keszy na świecie przekroczyła już 3 mln. Znajdziemy je w prawie wszystkich regionach świata. Więcej informacji na temat samej gry znajdziecie na stronie geocaching.pl

Uczestnicy spotkania w Dębieńsku mogli w praktyce poznać zasady gry i zobaczyć przykłady skrytek zlokalizowanych w Polsce.

Przyjemne z pożytecznym – eko-nauka przez zabawę

Podczas sobotniego wydarzenia postawiono również na eko-edukację. Przeprowadzone zostały warsztaty z praktycznych zastosowań idei „Zero Waste”, której elementy mogą realnie wpłynąć na ilość wytwarzanych odpadów. Okazało się, że drobnymi działaniami, możemy mieć wpływ na ilość plastiku odbieranego przez służby komunalne. Najmłodsi poprzez zabawę poznawali zasady segregacji odpadów oraz grali w planszówki przygotowane przez organizatorów z materiałów z recyklingu.

Ponadto odbyły się tematyczne biegi z nagrodami w kategoriach: dorośli i dzieci. Można było zaobserwować zaciętą rywalizację, a zwycięzcy dosłownie ledwie o centymetry wyprzedzili konkurencję.

Eko-spacer „Aleją Kasztanową”

Na zakończenie wydarzenia, jego uczestnicy dodali swoją cegiełkę do ochrony otaczającego nas środowiska. Z terenu boiska udali się w kierunku Góry Ramża, aby zebrać odpady z poboczy. Tereny przyległe do alei pozornie wyglądały czysto, jednak uczestnicy eko-spaceru zebrali kilka worków plastiku, szkła, metali oraz oponę. Dzięki współpracy ze służbami miejskimi, odpady zostaną bezpiecznie zutylizowane.

#PoznajmySię

Sobotnie wydarzenie było również częścią ogólnopolskiej akcji #PoznajmySię, organizowanej przez wolontariuszy i członków Stowarzyszenia Polska 2050. Poza okazją do świetnej zabawy, spotkanie było doskonałą okazją do poznania ciekawych ludzi, którym leży na sercu działalność społeczna i ekologiczna. Poza lokalnymi strukturami, na miejscu pojawili się przedstawiciele Polski 2050 z Jaworzna, Gliwic i Jastrzębia Zdroju.

Krótka relacja filmowa:

#Dębieńko #PoznajmySię #geocaching #CzerwionkaLeszczyny #CITO #ZeroWaste #ekospacer #polska2050

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Ogrzewanie na ulicach Kombatantów i Mickiewicza Previous post Ogrzewanie na ulicach Kombatantów i Mickiewicza. Czy zdążą z inwestycją przed zimą?
Ryneczek w Dębieńsku śmieciowym problemem Next post Ryneczek w Dębieńsku bezustannym „śmieciowym problemem”