zakażenie COVID-19 w Jastrzębiu-Zdroju

Pierwsze zakażenie COVID-19 w Jastrzębiu

Wczoraj poinformowano, że wystąpiło zakażenie COVID-19 w Jastrzębiu-Zdroju . To pierwszy przypadek w tym mieście. Specjalne oświadczenie wydała Anna Hetman- prezydent Jastrzębia.

Kolejny przypadek w regionie

O zarażeniu w Jastrzębiu wczoraj po godzinie 12.00 poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej Województwa Śląskiego w Wodzisławiu Śląskim. Osoba chora czuje się dobrze.

Prezydent Anna Hetman apeluje do mieszkańców, aby pozostali w domach i stosowali się do zasad podawanych przez Ministerstwo Zdrowia. W wydanym oświadczeniu za pomocą mediów społecznościowych apeluje:

To nie jest czas aby osoby chore stygmatyzować. To czas, by się z nimi solidaryzować.

I prosi by nie dopytywać o szczegóły związane z chorą osobą.

https://www.facebook.com/prezydentannahetman/videos/258834375282069/
Pełne oświadczenie Anny Hetman- prezydent Jastrzębia-Zdroju

Przypomnijmy, że pierwsze przypadki COVID-19 miały miejsce w Rybniku. Ostatnio również poinformowano, że w Żorach jest już 5 przypadków zakażenia.

GIS przypomina

1. W miarę możliwości, zostań w domu

Należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Osoby strasze lub będące w grupie ryzyka powinny poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Zwłaszcza duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

2. Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

4. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

5. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

6. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

7. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

8. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

9. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

koronawirus Previous post Koronawirus: będą kolejne zakazy rządowe
SENIOR-fon Next post Telefoniczne wsparcie psychologiczne dla seniorów