SENIOR-fon

Telefoniczne wsparcie psychologiczne dla seniorów

Już teraz seniorzy nie muszą borykać się ze swoimi lękami, problemami i samotnością w pojedynkę. Wystartowało telefoniczne wsparcie psychologiczne dla seniorów.

Często czujemy w obecnym czasie osamotnieni , czasami brak wsparcia, czasem bezsilność. Te uczucia szczególnie towarzyszą osobom będącym w grupie ryzyka- seniorom. Od wczoraj z inicjatywy Zarządu Województwa Śląskiego seniorzy potrzebujący wsparcia mogą zadzwonić na specjalnie uruchomiony numer telefonu 32 506 56 40

Śląski Telefon dla Seniora „SERNIOR-fon” funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. 

„Jako Zarząd Województwa dbamy o dodatkowy sprzęt dla szpitali, ale również pamiętamy o osobach potrzebujących wsparcia. Uruchamiając telefon dla seniorów chcemy w tym trudnym czasie zapewnić pomoc osobom, które mogą zostać same. Dyżur pełnić będą psychologowie, jak też pracownicy socjalni Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, który jest operatorem tego systemu. Dzięki temu seniorzy mogą liczyć na szerokie i profesjonalne wsparcie”

– powiedział marszałek Jakub Chełstowski. 

Śląski Telefon dla Seniora „SENIOR-fon” obsługiwać będą psychologowie, terapeuci, pedagodzy oraz pracownicy socjalni. Będzie on pełnić będzie dwie funkcje: terapeutyczną i interwencyjną.

  • Funkcja terapeutyczna to wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa.
  • Funkcja interwencyjna – za pośrednictwem infolinii seniorzy będą mogli zgłosić problem. Pracownicy ROPS będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym.

Pamiętaj o ruchu

By zadbać o swój stan psychiczny przypominamy, że należy też utrzymywać w dobrej kondycji nasze ciało. Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

Właśnie w trosce o naszych seniorów Krajowa Izba Fizjoterapeutów w w ramach programu „Aktywny senior w domu”, realizowanego wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, przygotowała dla zestaw bezpiecznych ćwiczeń, który ułatwi funkcjonowanie w trudnych chwilach. Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów – ekspertów KIF, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.

Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

dodaje KIF

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

zakażenie COVID-19 w Jastrzębiu-Zdroju Previous post Pierwsze zakażenie COVID-19 w Jastrzębiu
zmiana godzin Next post Zmiana godzin pracy Urzędu Miasta w Pszowie