Odbiór odpadów wielkogabarytowych

W związku z tym, że 12.02 przypada dzień odbioru odpadów wielkogabarytowych w sołectwie Przegędza, wystawiliśmy przed dom wielkogabaryty. Ku mojemu zdziwieniu o godzinie 00.40 pojawiła się „ekipa sprzątająca”, która z wielkim zaangażowaniem wyzbierała spod domu wszystko to, co im się przydało.

Szabrownictwo o nietypowej porze

Jak się Państwo domyślacie wszystko to, co nadaje się na złom. Godzina, o której się pojawili była dość zaskakująca, a do tego wszystkiego zbudzili całe domostwo. Wyszłam przed dom, panowie byli profesjonalnie przygotowani do „pracy”. Zwróciłam im uwagę, że pora jest dość nietypowa, a wszyscy domownicy są zbudzeni. Dostałam odpowiedź, „że taka praca”. Nie zdziwiłoby mnie to, gdyby nie pora. Delikatnie mówiąc, była nieodpowiednia i gdyby nie to, że panowie z latarkami skrupulatnie sprawdzali, co nadaje się na złom, a co nie.  

Kto rozwiąże problem?


Dziś rano zadzwoniłam do firmy Komart, pytając o godziny odbioru tego typu odpadów. Otrzymałam odpowiedź, której w zasadzie się się spodziewałam. Otóż pracownicy firmy Komart odbierają odpady od godziny 6:00 do 19:00 oznakowanymi samochodami i ewentualną sprawę powinno zgłosić się na Policję. 

Postanowiłam zadzwonić do Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce – Leszczynach, do wydziału Gospodarki Odpadami, bo przecież (przepraszam bardzo) od czegoś są. Rozmawiałam z Panią Naczelnik, poinformowałam ją o tej nietypowej sytuacji. Wspomniałam, że może należałoby się przyjrzeć tego typu procederowi. Otrzymałam odpowiedź, że kiedyś tego typu sytuacja miała miejsce i policja umorzyła śledztwo, ze względu na małą szkodliwość czynu i nie jest ich zadaniem pilnować odpadów. Owszem -absolutnie się z tym zgadzam, ale to nie o to chodzi. Podejrzewam, że taki proceder ma miejsce od dłuższego czasu, ekipa jest świetnie przygotowana, zaopatrzona w kamizelki odblaskowe, w pomarańczowego VW T4 (wywrotka) i, na każde pytanie odpowiedź. Ale na litość Boską, chyba nie musimy się zgadzać na takie szabrownictwo. To nawet nie o zabrane rzeczy chodzi. My, jako mieszkańcy Gminy płacimy ciężkie pieniądze za odbiór odpadów, to w takim wypadku równie dobrze będziemy jako mieszkańcy wystawiać śmieci z nadzieją, że podjedzie grupa złodziei i za totalną darmochę pozbiera od nas, co chcemy wyrzucić. Po co, w takim razie mamy płacić za wywóz śmieci? Gdybym chciała oddać ten sprzęt na złom, to pewnie dawno już bym to zrobiła.

Policja umorzyła śledztwo. No tak – nic dziwnego, nie zostało podane na tacy, to po co drążyć temat. Urząd rozkłada ręce, a to przecież jest jawne złodziejstwo, zwykłe szabrownictwo i oczywiście łatwy zarobek dla (przepraszam za słowo) leserów. Kiedy my na takich pracujemy, to oni cały dzień śpią, po to, aby w nocy ruszyć na łowy i lekką ręką, czyimś kosztem zarobić na piwo. Chyba warto przyjrzeć się tej sprawie? Policja – nie , Urząd – nie, więc może media?

Złodzieje zostawili bałagan

Dodam na koniec, że złodzieje, bo nazywajmy rzeczy po imieniu, pozostawili wokół posesji resztki porozrzucanych śmieci, zostawiając tym samym na drodze dojazdowej do posesji odłamki plastików, wyłamanych z różnych przedmiotów. Tak im się spieszyło! Apeluję również do owych szabrowników, żeby mieli cywilną odwagę posprzątać, to co po sobie  zostawili. No chyba, że reflektują na resztę rzeczy, które czekają na odbiór…  

Masz inne zdanie w tym temacie? A może uważasz, że czegoś w nim zabrakło?

Płatność kartą za mandat już w radiowozie Previous post Płatność kartą za mandat już w radiowozie
Next post Mamy projekt ronda w Dębieńsku!