kajaki na rudzie

O ekologii i spędzaniu czasu wolnego. Aktywni Team inspirują.

Po udanym spływie kajakowym rzeką Rudą zapraszam was na krótki wywiad o ekologii i spędzaniu wolnego czasu. Choć w tym roku nie będzie Wielkiego Sprzątania Rzeki Rudy, Aktywni Team nadal inspirują do działania.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Aktywni Team inspirują do aktywnego spędzania czasu wolnego

Gdy kilka miesięcy temu zobaczyłam informację o kolejnym Sprzątaniu Rzeki Rudy, bardzo się ucieszyłam. Wiedziałam, że w kwietniu będę na Śląsku i w mojej głowie wyobrażałam sobie jak świetnie będę się bawić na kajakach z całą grupą ludzi, którzy kochają nie tylko kajakarstwo, ale także dbają o środowisko naturalne. Moje marzenia niestety zweryfikowała pandemiczna rzeczywistość. Jednak ku mojemu zadowoleniu Aktywni Team inspirują i organizują indywidualne spływy kajakowe w tym ciężkim czasie. W takim dwuosobowym spływie wzięłam udział 26 kwietnia 2020 roku.

Rzeka Ruda dla każdego

Nigdy wcześniej nie miałam możliwości uczestniczenia w spływie Rzeką Rudą. Dlatego ten rok miał być moim pierwszym razem w akcji Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy, którą klub organizuje co roku na wiosnę od ponad 10 lat! Niestety, w tym roku klub musiał zrezygnować z tej wspaniałej akcji, ale spływy indywidualne były nadal możliwe pod warunkiem zachowania pewnych restrykcji. Kajaki są przed każdym spływem dezynfekowane, klub nie zapewnia powrotu do miejsca startu, ze względu na restrykcje. Ja na mecie zostawiłam rower, by umożliwić sobie w miarę szybki powrót do auta po spływie. Jako że jestem wprawiona w sprzątanie rzek podczas spływów kajakowych, tak i tym razem wraz z moim chłopakiem, postanowiłam posprzątać rzekę. Pod koniec spływu zostawiliśmy kajak na przystani wraz z wielkim worem śmieci na brzegu rzeki. Takie „mini sprzątanie” Rzeki Rudy.

Po spływie miałam przyjemność przeprowadzenia krótkiego wywiadu z Krzysztofem Biesiadą, pasjonatem kajakarstwa i członkiem Aktywnych, a także Jackiem Kluczniokiem, prezesem klubu.

Aktywni Team inspirują

Płynęłam Rospudą kilka lat temu i bez namysłu zaczęłam zbierać napotkane śmieci. Przy oddawaniu kajaka zaczęłam rozmowę z organizatorem spływu. Dowiedziałam się, że co roku rzeka jest czyszczona ze śmieci na początku sezonu. Zbiera się wtedy około 3 ton śmieci. Czy sytuacja na Rudzie jest podobna?

Prowadzimy Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy od 2010r i w pierwszych latach faktycznie notowaliśmy podobne ilości śmieci w rzece i wokół niej.

W ostatnich latach pojawiły się ruchy zero-waste, a także takie akcje jak #trashtag, gdzie ludzie sprzątają śmieci na całym świecie i piszą o tym w mediach społecznościowych. Czy w ciągu 10 lat trwania akcji sprzątania rzeki zauważyli Państwo jakieś zmiany? Może jest więcej uczestników lub mniej śmieci?

Tak, widać zmiany na lepsze i to cieszy. Z biegiem lat sytuacja ulegała poprawie. Niestety nadal rzekę sprzątać musimy, bo ciągle trafiają do niej rzeczy, których miejsce jest na wysypisku śmieci. Jest ich mniej niż kilka lat temu. Nasza akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i przykładowo w 2019, przez dwa dni akcji udział w niej wzięło około 300 osób.

Kto wrzuca śmieci do rzeki? Czy zdarzyło się Państwu kogoś przyłapać na zaśmiecaniu Rudy?

W wielu wypadkach rodzaj odpadów wskazuje na okolicznych mieszkańców. Bywają to odpady po remontach, opony maszyn rolniczych itp. Wędkarze pozostawiają przykładowo opakowania po zanętach, butelki po tzw. „małpkach”.  Przykre jest to, że podobnie jak na szlakach górskich, śmiecą Ci, którzy z nich korzystają, czyli turyści.  

Czy planują Państwo zorganizować sprzątanie rzeki w jakimś innym terminie (o ile pandemia na to pozwoli)?

Tak, nie odpuszczamy. Posprzątamy rzekę kolejny raz w pierwszym możliwym terminie. Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy to już nasza tradycja. Tym bardziej że widzimy wymierne efekty naszej działalności w tym zakresie.

Nasze działania są skierowane na uświadamianie społeczeństwa

Czy można by coś zrobić, żeby uświadomić ludzi na problem śmieci?

Oczywiście, że tak. Cały czas nasze działania są skierowane na uświadamianie społeczeństwa. Mamy piękną przyrodę i idealne warunki do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Problemów jest wiele, np. brak koszy na śmieci na szlakach kajakowych (meta, start, miejsca odpoczynku). Nawet jeśli one są to problemem jest stały serwis takich miejsc. Jesteśmy w trakcie pracy nad projektem „EKO-SZOLKA”. W skrócie chodzi o używanie na przystaniach wodnych i nie tylko kubków wielorazowego użytku, które będą kaucjonowane. Zależy nam na tym aby nie używać jednorazówek które są problemem ogólnoświatowym. „ NIE DLA JEDNORAZÓWEK” – szczegóły projektu niebawem.

Na koniec nie zostaje mi nic innego jak podziękować za udzielenie wywiadu i organizowanie spływów. Świetnie się bawiłam i miałam okazję oderwać się trochę od naszej pandemicznej rzeczywistości.
Aktywni Team mają dla nas wiadomość:

Serdecznie zapraszamy rodziny, osoby indywidualne, grupy firmowe na spędzenie wolnego czasu na naszej przystani. Organizujemy wiele eventów plenerowych np. Wierszogranie nad Rudą, Spotkanie z Utopcem, Rybnicki Zlot Brodaczy i wiele imprez tematycznych. Jesteśmy grupą pasjonatów kajakarstwa i staramy się zarażać swoim stylem życia innych. U nas jest naprawdę wesoło. Do zobaczenia na szlaku.

Wszelkie informacje są dostępne na Facebooku Aktywni Team, profilu Instagram, www.aktywni.net.pl. A także pod numerami 692 458 188, 32 73 30 021.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi wpisami dotyczącymi aktywnego spędzania czasu wolnego.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?








maseczki Previous post Podarowali maseczki
Bałagan w rybnickim sanepidzie. Konic milczenia Next post Bałagan w rybnickim sanepidzie. Koniec milczenia