nowa rzeczywistość maturzysty

Nowa rzeczywistość maturzysty

Jako tegoroczni maturzyści, możemy chyba powiedzieć, że żaden wcześniejszy rocznik nie znajdował się w takiej sytuacji, jak my teraz. Przyznam, że nigdy nie wyobrażałam sobie takiego zakończenia naszego ostatniego roku w szkole. Niestety, świat stwierdził, że trochę zmieni nasze plany.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Przesiąknięta książkami Beaty Pawlikowskiej próbuję znaleźć w tym wszystkim jakieś pozytywne strony, ale czy możemy widzieć plusy w trwającej już 5 tygodni kwarantannie, zakazie wychodzenia z domu, spotykania się ze znajomymi i zdalnym przygotowaniu do matury? Na początku myślałam, że nie. Każdy z nas przyzna, że mimo tylu możliwości, które daje nam internet: łatwego dostępu do informacji, prowadzenia lekcji na różnych platformach, czy dzięki aplikacjom, nie jest to to samo, co normalne zajęcia w szkole. Nie zawsze chodziliśmy do niej z chęcią i uśmiechem. Momentami przerastała nas ilość sprawdzianów, kartkówek i zakresu materiału, który musimy opanować do egzaminu. Teraz nic się nie zmieniło, ale niestety doszło do tego zmęczenie psychiczne, niepewność co do odbycia się matur, ich ciągle ruchomy termin, brak szansy na spotkanie się z przyjaciółmi i to, że każdy dzień jest podobny do kolejnego.

W każdej sytuacji możemy dostrzec coś dobrego

Niezbyt dużo w tym pozytywnych myśli, prawda? Ale w każdej sytuacji możemy dostrzec coś dobrego. Dzięki kwarantannie spędzamy więcej czasu z rodziną, dla której nie zawsze znajdowaliśmy czas, możemy w końcu przeczytać książki, które od dawna stoją na naszych półkach, czy nadrobić zaległe odcinki serialu. Musimy znaleźć w sobie motywację do samodzielnej nauki i choć jest to czasami ciężkie, widzimy później, ile satysfakcji daje nam to, że sami chcemy zdobywać wiedzę. Więc jednak obecna sytuacja nie dała nam samych złych rzeczy.


Oczywiście, brakuje nam tej zwyczajnej swobody, by móc wyjść na spacer, do kawiarni, na pizze, oderwać się na chwilę od tych przygotowań i presji związanej z naszą dalszą przyszłością. Po prostu się ze sobą spotkać i porozmawiać, zwłaszcza że są to nasze ostatnie chwile razem, przed rozejściem się w swoje strony, ale wierzę, że to wszystko się w końcu skończy, będziemy się mogli jeszcze raz wszyscy zobaczyć i razem cieszyć zakończeniem tego wszystkiego złego, co jest już za nami i z nowymi siłami iść dalej przed siebie.

Martyna Żółkiewicz

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

analizator laboratoryjny do szybkich testów na Covid-19 Previous post Analizator laboratoryjny dla WSS nr 3 w Rybniku
szczepienia Next post Ważna informacja dla rodziców: szczepienia zostaną wznowione

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds