Nędza latem pełna atrakcji!

Nędza latem pełna atrakcji!

W Nędzy minął miesiąc pełen wrażeń, doświadczeń i nowych przyjaźni. Gminne Centrum Kultury w Nędzy kończy Akcję Lato. Ostatnie dwa tygodnie dzieci spędziły bardzo aktywnie, było dużo radości i pozytywnej energii.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj
lokalsi.net

Atrakcje rozpoczęły się warsztatami kulinarnymi (19.07 i 23.07), na których było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci dowiedziały się jak skomponować zdrowe śniadanie, przyrządzić wyśmienity owocowy sorbet, zrobić szybką zupę krem z cukinii i pyszne ciasteczka owsiane. Skomponowały również zdrowy, pełnowartościowy szkolny Lunch Box. Jak opowiadają organizatorzy:

21.07 spędziliśmy czas typowo wakacyjnie, rowerami udaliśmy się na basen do ośrodka AGUA BRAX. Oprócz wodnego szaleństwa były gry w piłkę i badmintona oraz konkursy nurkowania. Odświeżyliśmy również dawną podwórkową grę w gumę

Ręcznie wykonany aniołek – dlaczego nie?

Wystarczy tylko trochę sznurka, supełków, węzełków i ta prosta minimalistyczna, pełna uroku forma nagle zamienia się w prawdziwego Anioła Stróża – tak było na warsztatach pt. „Makramowe Anioły”, które odbyły się 26.07 lipca.

Rudy Raciborskie – to miejsce na mapie wyjątkowe, które o każdej porze roku zaskakuje swoim bogactwem historycznym, przyrodniczym i kulturowym – o czym uczestnicy przekonali się 28 lipca. Odwiedzili Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, gdzie dzieci zobaczyły film przyrodniczy oraz film o największym pożarze (1992) w historii nowożytnej Europy. Następnie udali się do Bazyliki Matki Boskiej Rudzkiej. W tej wielkiej, surowej, gotyckiej przestrzeni naszpikowanej barokowymi detalami, dzieci dowiedziały się o historii bazyliki, o jej architekturze i budowniczych. Po krótkim spacerze w zalanym słońcem parku Opactwa Cysterskiego, turyści udali się na pożarzysko, aby na własne oczy zobaczyć jak po 30 latach odbudował się las, dzięki ogromnej pracy i determinacji ludzi. Chwila wypoczynku i refleksji przy „Magdalence” – drewnianej kaplicy w samym sercu lasu i już ruszyli na Kolejkę Wąskotorową. To tam przejażdżką do Stanic i z powrotem zakończono wypad.

Ostatni dzień Akcji Lato (30.07) zakończono sznurkowymi wyplatankami, tym razem dzieci wykonały własnoręcznie makramowe łapacze snów. Dzięki ogromnej cierpliwości, uważności i kreatywności powstały prawdziwe dzieła sztuki.

Gminne Centrum Kultury dziękuje instruktorom, przewodnikom i kierowcom za ogromny wkład, zaangażowanie, rzetelność i profesjonalizm. A byli to: Dobrawa Skonieczna – Gawlik (wiklina), Elżbieta Skrzymowska (Arboretum Bramy Morawskiej), Aleksandra Kuczyńska (recykling i papier mache), Maria Orzechowska (przewodnik Orinoko Travel), Magda Kopel (dietetyk) , Dawid Dymel (DYMEL culinary studio- catering dietetyczny), Dorota Śmieja- Nakonieczna (makramy), Paweł Kanclerz (Nadleśnictwo Rudy), Henryk Siedlaczek (przewodnik), Przewozy Autokarowe DAR-TUR (transport).

W Gminnej Bibliotece w Nędzy też nie wiało nudą…

W kolejnych tygodniach wakacji Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy zapewniła dzieciom sporą dawkę wiedzy i rozrywki. Najmłodsi czytelnicy spotkali się w Klubie Malucha (20.07), gdzie wcielili się w role piratów. Dzieci bez trudu przedostały się na bezludną wyspę, odszukały tajemniczą wiadomość umieszczoną w butelce i przy pomocy lornetki wypatrywały, co dzieje się na odległych lądach. W tym samym dniu młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjno-ruchowych „Plik i folder”. Prowadząca przybliżyła słuchaczom pojęcia informatyczne oraz przekazała ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Uczestnicy przypomnieli sobie popularne zabawy ruchowe i zaprojektowali własne wygaszacze ekranu. W czwartek (22.07)

Biblioteka gościła Fabrykę Kreatywności z Kęt. Podczas warsztatów detektywistycznych „Na tropie” czytelnicy rozwiązywali zagadki rodem z powieści kryminalnych, m.in. pobierali odciski palców, posługiwali się lupą i odgadywali tajne szyfry. Następnie pokonali nudę na „RutynoŁamaczu” – przyglądali się eksperymentom fizycznym i chemicznym, a gwoździem programu okazał się suchy lód. Chętni mieli okazję rozwijać swój zmysł artystyczny na warsztatach „Malowanie na wodzie” (27.07). Grupa „Grajfka” z Chorzowa pokazała dzieciom w jaki sposób ozdobić doniczki farbami osadzonymi na tafli wody. Następnie w pomalowanych doniczkach zasadzono kwiaty i zioła. Zwieńczeniem letnich animacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nędzy był pokaz iluzji w wykonaniu Pana Magicznego (29.07). Widownia była zachwycona zaskakującymi sztuczkami i poczuciem humoru Iluzjonisty.

A już w sierpniu widzimy się na warsztatach robotyki LEGO, organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Raciborzu i Starostwo Powiatowe w Raciborzu w ramach projektu „Wakacje w powiecie”.

informuje Gminne Centrum Kultury w Nędzy

Warto także zobaczyć co działo się wcześniej podczas akcji „Lato w Nędzy”.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.