Nędza latem pełna atrakcji!

Nędza latem pełna atrakcji!

W Nędzy minął miesiąc pełen wrażeń, doświadczeń i nowych przyjaźni. Gminne Centrum Kultury w Nędzy kończy Akcję Lato. Ostatnie dwa tygodnie dzieci spędziły bardzo aktywnie, było dużo radości i pozytywnej energii.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Atrakcje rozpoczęły się warsztatami kulinarnymi (19.07 i 23.07), na których było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci dowiedziały się jak skomponować zdrowe śniadanie, przyrządzić wyśmienity owocowy sorbet, zrobić szybką zupę krem z cukinii i pyszne ciasteczka owsiane. Skomponowały również zdrowy, pełnowartościowy szkolny Lunch Box. Jak opowiadają organizatorzy:

21.07 spędziliśmy czas typowo wakacyjnie, rowerami udaliśmy się na basen do ośrodka AGUA BRAX. Oprócz wodnego szaleństwa były gry w piłkę i badmintona oraz konkursy nurkowania. Odświeżyliśmy również dawną podwórkową grę w gumę

Ręcznie wykonany aniołek – dlaczego nie?

Wystarczy tylko trochę sznurka, supełków, węzełków i ta prosta minimalistyczna, pełna uroku forma nagle zamienia się w prawdziwego Anioła Stróża – tak było na warsztatach pt. „Makramowe Anioły”, które odbyły się 26.07 lipca.

Rudy Raciborskie – to miejsce na mapie wyjątkowe, które o każdej porze roku zaskakuje swoim bogactwem historycznym, przyrodniczym i kulturowym – o czym uczestnicy przekonali się 28 lipca. Odwiedzili Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, gdzie dzieci zobaczyły film przyrodniczy oraz film o największym pożarze (1992) w historii nowożytnej Europy. Następnie udali się do Bazyliki Matki Boskiej Rudzkiej. W tej wielkiej, surowej, gotyckiej przestrzeni naszpikowanej barokowymi detalami, dzieci dowiedziały się o historii bazyliki, o jej architekturze i budowniczych. Po krótkim spacerze w zalanym słońcem parku Opactwa Cysterskiego, turyści udali się na pożarzysko, aby na własne oczy zobaczyć jak po 30 latach odbudował się las, dzięki ogromnej pracy i determinacji ludzi. Chwila wypoczynku i refleksji przy „Magdalence” – drewnianej kaplicy w samym sercu lasu i już ruszyli na Kolejkę Wąskotorową. To tam przejażdżką do Stanic i z powrotem zakończono wypad.

Ostatni dzień Akcji Lato (30.07) zakończono sznurkowymi wyplatankami, tym razem dzieci wykonały własnoręcznie makramowe łapacze snów. Dzięki ogromnej cierpliwości, uważności i kreatywności powstały prawdziwe dzieła sztuki.

Gminne Centrum Kultury dziękuje instruktorom, przewodnikom i kierowcom za ogromny wkład, zaangażowanie, rzetelność i profesjonalizm. A byli to: Dobrawa Skonieczna – Gawlik (wiklina), Elżbieta Skrzymowska (Arboretum Bramy Morawskiej), Aleksandra Kuczyńska (recykling i papier mache), Maria Orzechowska (przewodnik Orinoko Travel), Magda Kopel (dietetyk) , Dawid Dymel (DYMEL culinary studio- catering dietetyczny), Dorota Śmieja- Nakonieczna (makramy), Paweł Kanclerz (Nadleśnictwo Rudy), Henryk Siedlaczek (przewodnik), Przewozy Autokarowe DAR-TUR (transport).

W Gminnej Bibliotece w Nędzy też nie wiało nudą…

W kolejnych tygodniach wakacji Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy zapewniła dzieciom sporą dawkę wiedzy i rozrywki. Najmłodsi czytelnicy spotkali się w Klubie Malucha (20.07), gdzie wcielili się w role piratów. Dzieci bez trudu przedostały się na bezludną wyspę, odszukały tajemniczą wiadomość umieszczoną w butelce i przy pomocy lornetki wypatrywały, co dzieje się na odległych lądach. W tym samym dniu młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjno-ruchowych „Plik i folder”. Prowadząca przybliżyła słuchaczom pojęcia informatyczne oraz przekazała ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Uczestnicy przypomnieli sobie popularne zabawy ruchowe i zaprojektowali własne wygaszacze ekranu. W czwartek (22.07)

Biblioteka gościła Fabrykę Kreatywności z Kęt. Podczas warsztatów detektywistycznych „Na tropie” czytelnicy rozwiązywali zagadki rodem z powieści kryminalnych, m.in. pobierali odciski palców, posługiwali się lupą i odgadywali tajne szyfry. Następnie pokonali nudę na „RutynoŁamaczu” – przyglądali się eksperymentom fizycznym i chemicznym, a gwoździem programu okazał się suchy lód. Chętni mieli okazję rozwijać swój zmysł artystyczny na warsztatach „Malowanie na wodzie” (27.07). Grupa „Grajfka” z Chorzowa pokazała dzieciom w jaki sposób ozdobić doniczki farbami osadzonymi na tafli wody. Następnie w pomalowanych doniczkach zasadzono kwiaty i zioła. Zwieńczeniem letnich animacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nędzy był pokaz iluzji w wykonaniu Pana Magicznego (29.07). Widownia była zachwycona zaskakującymi sztuczkami i poczuciem humoru Iluzjonisty.

A już w sierpniu widzimy się na warsztatach robotyki LEGO, organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Raciborzu i Starostwo Powiatowe w Raciborzu w ramach projektu „Wakacje w powiecie”.

informuje Gminne Centrum Kultury w Nędzy

Warto także zobaczyć co działo się wcześniej podczas akcji „Lato w Nędzy”.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.