Podsumowanie Akcji Lato w Nędzy

Podsumowanie Akcji Lato w Nędzy

Jesteśmy już na półmetku Akcji Lato organizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Nędzy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Nędzy. Jakie były te dwa tygodnie? Czas na krótkie podsumowanie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Jak opowiadają organizatorzy:

Rozpoczęliśmy warsztatami z wikliny (5.07). Dzieci od 7 do 12 lat samodzielnie wykonały wiklinowe „cudeńka” – wianuszek, serduszko i koszyczek. Warsztaty poprowadziła pani Dobrawa Skonieczna -Gawlik z Sosnowca. W środę (7.07) dzień spędziliśmy w Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie pani Elżbieta Skrzymowska opowiedziała nam o lesie i jego mieszkańcach

Był to piękny czas na przygodę, zabawę, odpoczywanie i odbieranie wszystkimi zmysłami mowy, szeptów i śpiewu otaczającej przyrody. W piątek (9.07.) uczestnicy pobawili się trochę plastikiem i ogniem. Biżuteria ze zużytych butelek po wodzie czy jogurtach, to jedna z wielu możliwości wtórnego i kreatywnego wykorzystania tego materiału, jaką zaprezentowano dzieciom. Uczestnicy Wykonali, m.in. broszki, kolczyki, naszyjniki i zawieszki do telefonów, a ich wyobraźnia nie miała końca. Warsztaty poprowadziła Aleksandra Kuczyńska.

12.07. organizatorzy zafundowali swoim podopiecznym trochę sensoplastyki. Podczas pierwszej części warsztatów papier mache przygotowano skorupę latającego balonu, którą na kolejnych zajęciach (16.07.) zostały pomalowane i przyozdobione. Kwintesencją organizowanych przez GCK aktywności w ramach „Akcji Lato” są bez wątpienia wycieczki. 14 lipca właśnie odbyła się jedna z nich, a jej celem była Trójwieś Beskidzka oraz Dream Park w Ochabach. Uczestnicy odwiedzili Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie wzięli udział w warsztatach, pt. „Po nitce do kłębka”, skosztowali góralskich serków, nakarmili kozy i zakupili trochę pamiątek. Następnym celem było wejście na szczyt Ochodzitej (894 m n.p.m.). Pomimo upału wszyscy dali radę, a nagrodą był przepiękny widok na Beskid Śląski.

W Istebnej z kolei odwiedzili Kurną Chatę Kawuloka, gdzie wysłuchali opowiedzianej z niezwykłym dowcipem historii o dawnym życiu Wołochów, przeplatanej grą na tradycyjnych instrumentach pasterskich. Wycieczkę zakończono w Dream Parku w Ochabach. Dla najodważniejszych były skoki z wieży na uprzęży i park linowy. Ponadto świetnie bawili się w kinie 6D, labiryncie luster czy w domku do góry nogami. Nad spięciem całości czuwała wspaniała przewodniczka – Marysia Orzechowska z Orinoko – Art & Travel, która podczas całej wyprawy wzbogacała wiedzę uczestników o przyrodzie, geografii, historii i znanych postaciach związanych z Beskidem Śląskim.

Tak było w Gminnym Centrum Kultury. Biblioteka również nie próżnowała – oto co się działo

Wakacje to świetny czas, żeby odwiedzić bibliotekę. Oprócz książek, czasopism i gier, Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy proponuje młodym Czytelnikom mnóstwo atrakcji. We wtorek, 6 lipca młodsze dzieci spotkały się w ramach Klubu Malucha, a starsze wzięły udział w warsztatach „Tik Tok w Bibliotece”. Maluszki wysłuchały baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka” oraz uczestniczyły w zabawach sensorycznych. Natomiast młodzież rozmawiała o bezpieczeństwie w internecie i poznała tajniki aplikacji Tik Tok. W części warsztatowej nastolatki nagrywały własne tik toki, gdzie tematem przewodnim były książki. Na czwartkowych zajęciach „Kamishibai” (8.07.) dzieci stworzyły autorskie ilustracje i przedstawiły je za pomocą teatru obrazu Kamishibai. Dodatkowo poznały ciekawostki związane z Krajem Kwitnącej Wiśni.

W kolejnym tygodniu wakacji, Bibliotekę odwiedził biolog Pan Maciej Kupczak – Owady i Spółka (13.08), który pokazał uczestnikom egzotyczne zwierzęta m.in. gekona, kameleona, węża, agamę oraz patyczaki i straszaki. W interesujący sposób opowiedział o zwyczajach tych gatunków. Dzieci były zachwycone zajęciami przyrodniczymi. Gry to jedna z najlepszych form rozrywki dla całej rodziny. Idąc tym tropem, w Bibliotece odbył się „Poranek z grami planszowymi” (15.07), podczas którego dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością tworząc własne gry, a następnie miał miejsce turniej gier planszowych
To nie koniec przygód. Czytelników czekają jeszcze m.in. warsztaty malowania na wodzie, zajęcia komputerowe „Plik i folder” oraz występ Pana Magicznego.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.