Mural między pokoleniami

Projekt „Mural między pokoleniami”

W Rybniku powstał mural. Niezwykły. Dzieło bowiem powstało “pomiędzy”. Po pierwsze istotna jest idea powstania. Pomysł zrodził się pomiędzy dwoma rybnickimi organizacjami pozarządowymi. Po drugie jego wykonanie to efekt niezwykłej energii, która powstała pomiędzy rybnickimi juniorami i seniorami. Po trzecie istotna jest lokalizacja, mural między pokoleniami bowiem znajduje się pomiędzy ul. Sobieskiego i parkingiem przy ul. Brudnioka w Rybniku.

Mural od strony artystycznej.

Katalizatorem powstałej energii artystycznej był Dariusz Paczkowski. Działacz społeczny, grafficiarz performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka, ekologii oraz praw zwierząt. Charyzma i artyzm sprawiły, że wybór nie mógł być inny. To właśnie On został zaproszony przez pomysłodawców na warsztaty do Rybnika. 

Dzieło powstawało od 14 do 16 września 2020 r. W tym czasie młodzież Stowarzyszenia 17-tka i seniorzy z Klubu Seniora+Północ prowadzonego przez Superfundację brali udział w warsztatach – w punkcie informacji miejskiej Halo Rybnik – i późniejszym malowaniu. 

Dlaczego to robimy? Bo lubimy się spotykać POMIĘDZY. W ciągu 3 dni działań projektowych grupa międzypokoleniowa (młodzież i seniorzy) starała się określić to, co dla nich ważne i wspólne. To co stało się późniejszą tematyką muralu. Grupa zapoznała się z tematem graffiti zaangażowanego społecznie, zasadami legalizacji graffiti, techniką szablonu. Razem przygotowali projekt graffiti, wycieli szablony oraz wspólnie stworzyli na ścianie pasażu wyjątkowy mural.

mówi Wioletta Fałda, streetworker reprezentujący “Stowarzyszenie 17-tka”

Co ważne: nić międzypokoleniowej współpracy wydaje się być trwała. Obie organizacje pozarządowe, a także uczestnicy warsztatów deklarują chęć zaangażowania się w podobne akcje. Idea spotykania się “pomiędzy” jest ważna zarówno dla tych młodych doświadczeniem, jak również dla tych młodych duchem. Wsparcie zadeklarował również Pan Dariusz Paczkowski, który nie wyklucza dalszej współpracy. 

Mural od zaplecza.

Projekt powstał w kooperacji Stowarzyszenia „17-tka” (Pedagodzy Ulicy&Ekipa z Placu) w ramach projektu Rybnickiej Akademii Rodziny i Fundacji Superfundacja, która wspiera realizację inicjatyw senioralnych w ramach projektu „MASy możliwości – czyli Miejsca Aktywności Seniorów”, który jest finansowany ze środków FIO na lata 2014-2020 przez Narodowy Instytut Wolności

Teraz pozostaje już tylko wybrać się na spacer. Można również sprawdzić, czy dzieło wygląda równie fajnie jak się go mija na miejskiej hulajnodze! 

Aquarione Previous post Bezpłatne poniedziałki w Aquarion
Podróż do przyszłości Next post „Podróż do przyszłości” w Palowicach