Młodzi Liderzy na spotkaniu z Jurkiem Owsiakiem.

Program BLASK, realizowany przez Stowarzyszenie Redukowania Bierności oraz Stowarzyszenie Luxtorpeda dobiega końca. Młodzież wybrana do projektu rozwojowego kończy realizację modułów szkoleniowo-rozwojowych. Na podsumowaniu tej części, przedstawiciele organizatorów wraz z młodymi liderami mogli uczestniczyć w wizycie studyjnej, organizowanej do Warszawy. Głównym punktem programu było spotkanie z Jurkiem Owsiakiem, ikoną aktywności społecznej w Polsce, wieloletnim liderem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Młodzi poznali od kuchni funkcjonowanie ogólnoświatowego projektu, wspierającego szpitale, sprzęt medyczny i ośrodki ratujące życie ludzkie. Przedstawiciele WOŚP opowiedzieli o zasadach realizacji przedsięwzięcia i wszystkich działaniach, które realizują przez cały rok.
Wizyta studyjna pozwoliła niemniej uzyskać również informacje, nt. spółdzielczości socjalnej, prezentowanej przez pryzmat funkcjonowania gastronomii Local Vegan Shop, a także pomocy dla uchodźców, którą zajmuje się Fundacja Humanity In Action, prowadząc „Kuchnię Konfliktu”.
W trakcie wizyty młodzież przyglądała się szybko rozwijającej się inicjatywie ogrodów społecznościowych, pn. Bujna Warszawa, która zakłada prowadzenie w środku miasta ogrodów społecznych, szeroko dostępnych i ekologicznych miejsc do uprawy własnych (społecznościowych) warzyw i owoców (a może przede wszystkim miejsc integracji mieszkańców). Jednym z ostatnich punktów programu była wizyta w siedzibie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, organizacji pozarządowej, monitorującej działanie władz. Na zorganizowanym warsztacie młodzież zweryfikowała swoją wiedzę, m.in nt. ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz prawach, które ustawa daje każdemu obywatelowi.
Bieg po moczkę i makówki Previous post 8 Bieg Po Moczkę i Makówki
Next post Podsumowanie projektu „Wolontariat Wzmacnia”.