koronawirus

Koronawirus szaleje w kopalniach. Już prawie tysiąc zarażonych górników

Wczoraj koronawirus został potwierdzony u prawie tysiąca górników, z czego ponad 700 osób to pracownicy PGG. Większość górników przechodzi wirusa bezobjawowo.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Koronawirus w PGG

Wykonuje się górnikom testy na obecność koronawirusa, a co za tym idzie, rośnie liczba zarażonych. Na wczorajszy stan, 711 chorych górników to bilans Polskiej Grupy Górniczej. W samej kopalni Jankowice choruje 300 osób. Większość kopalni należących do spółki ograniczyła wydobycie do niezbędnego minimum.

Przypadki zakażeń odnotowano także odnotowano w kopalniach Marcel, Bielszowice i Ruch-Ziemowit. Od górników z PGG pobrano ok. 7 tys. wymazów.

Koronawirus w JSW oraz Węglokoksie

Wczoraj zakażenie koronawirusem wykryto już u 85 pracowników trzech kopalni – Pniówek. Bzie oraz Zofiówce. Jak potwierdza Sławomir Starzyński, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej:

79 z nich to pracownicy kopalni Pniówek, mamy też trzy przypadki na Zofiówce i trzy w kopalni Bzie

W specjalnych namiotach pobierane są wymazy do badań. Jak informuje rzecznik JSW – do środy przebadana zostanie cała załoga Pniówka, czyli około 5 tysięcy osób. Do tego dochodzą jeszcze pracownicy firm zewnętrznych, których również czekają badania na obecność koronawirusa. Kopalnia Pniówek pracuje w mniejszym zakresie, jednak nie zakłóca to dostaw węgla. W kopalni Bobrek wstrzymano wydobycie.

Zakażeń przybywa w szalonym tempie, jednak większość chorych przebywa wirusa bezobjawowo. Najczęstsze ze zgłaszanych objawów to utrata węchu i smaku, a także zwykłe objawy grypopodobne.

Objawy

Od zakażenia do pojawienia się objawów może minąć 1–14 dni. Najczęstsze objawy choroby to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Większość ludzi (około 80%) zdrowieje bez potrzeby specjalnego leczenia.
W rzadszych przypadkach choroba ma ciężki przebieg i może nawet być śmiertelna. U osób starszych i mających inne schorzenia (takie jak astma, cukrzyca lub choroby serca), zakażenie koronawirusem może prowadzić do ciężkiej choroby.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

pożar rybnik Previous post Pożar stajni w Rybniku. Czy to podpalenie?
morawiecki Next post Wchodzimy w III etap znoszenia ograniczeń. Co zmieni się 18 maja?