inicjatywy lokalne

Inicjatywy lokalne – skuteczne działania. Będzie pumptrack!

Od kilku lat zachęcam mieszkańców naszej gminy do aktywnego włączenia się w sprawy naszego samorządu. Jednym ze sposobów na skuteczne działania mające na celu zaspokojenie potrzeb różnych grup mieszkańców są tzw. inicjatywy lokalne. To jedno z narzędzi szerokorozumianej współpracy mieszkańców z władzami gminy. Postanowiłem również i ja jako miejski radny korzystać z tego prawa. Używać instrumentu ustawowego do przekonywania Burmistrza gminy o zasadności wnioskowanych pomysłów przez samych mieszkańców. Bardzo często ludzie w gminie artykułują radnym czy władzom gminy o swoich potrzebach, występujących problemach i deficytach czy oczekiwaniach różnych grup społecznych bądź środowiskowych. Mając na uwadze obowiązujące procedury konkursowe i wymogi proceduralne, w zakresie wyboru najlepszych pomysłów do dofinansowania z gminnego budżetu, staram się często pomagać naszym mieszkańcom poprzez przygotowanie wniosku aplikacyjnego, organizowanie zbiórki podpisów oraz konsultacji z innymi najlepszych rozwiązań.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Już drugi rok z rzędu Burmistrz gminy, po rekomendacji komisji konkursowej, postanowił przyznać dotację na organizację IV edycji gminnego dnia sportu w 2022 roku – czyli kolejnej Leszczyniady. W tym miejscu chciałem raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu oraz włączyli się w zbieranie podpisów. Sportowe i gminne wydarzenie, którego jestem pomysłodawcą, to doskonały dowód na współpracę wielu osób, organizacji i instytucji. Pokazały to trzy poprzednie edycje przedsięwzięcia (ostatnie we wrześniu 2021 roku).

Pumptrack – długa droga do sukcesu

Trochę inaczej wyglądała ścieżka powodzenia dla innego mojego pomysłu, zaplanowanej w budżecie gminy na przyszły rok inwestycji. Mowa o budowie toru rowerowego typu pumptrack w parku leśnym w Leszczynach. Geneza tego przedsięwzięcia ma nieco dłuższą historię. Chociaż efekt jest podobny, jak w przypadku Leszczyniady, tj. poparcie Burmistrza dla tej inicjatywy. Spacerując często z dziećmi po leszczyńskim parku, nagminnie pytano mnie w ostatnich latach czy jest szansa aby powstało coś atrakcyjnego dla naszych najmłodszych mieszkańców. Specjalnie przystosowany tor do jazdy na rowerach czy hulajnogach przewijał się bardzo często w postulatach wielu osób. Moje starania miały kilka odsłon. Po tym jak w 2020 roku dwukrotnie pisemnie zawnioskowałem o budowę pumptracka (w tym również w konkursie na inicjatywy lokalne z poparciem i podpisami 97 mieszkańców), aż po dwukrotny mój apel w roku bieżącym, w tym złożony wniosek do budżetu gminy na kolejny rok. Po prawie dwóch latach starań, będzie chyba można odtrąbić przysłowiowy sukces, bo pumtrack ma powstać w 2022 roku.

Ponad podziałami?

Pisane przykładowe inicjatywy są doskonałym potwierdzeniem tezy, że współpraca z mieszkańcami oraz wsłuchiwanie się w ich głosy i potrzeby, mogą często doprowadzić do realizacji oczekiwanych przedsięwzięć. Czy można zatem stwierdzić już dziś, że mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn są gotowi na wypracowanie w najbliższej przyszłości kolejnego efektywnego instrumentu do partycypacji publicznej, czyli wdrożenia budżetu obywatelskiego? Czy jesteśmy gotowi, aby ponad podziałami pomiędzy sołectwami, dzielnicami i osiedlami dogadać się co do przyszłych inicjatyw i działań zmierzających do szerokorozumianego dobra wspólnego? Coraz bardziej się przekonuję, że nasza gmina zasługuje na większe możliwości współdecydowania przez mieszkańców o planowaniu części wydatków budżetowych na ciekawe pomysły wymyślone przez samych mieszkańców.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

śmiertelne potrącenie pieszego Previous post Śmiertelne potrącenie pieszego – Lyski
wstrząs Bielszowice Next post Wstrząs w Barbórkę. Poszukiwani dwaj Górnicy